Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZespół Szkół w Sławsku przygotowuje się na 100-lecie oświaty

Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się na 100-lecie oświaty

Dodano:
Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się na 100-lecie oświaty

Zespół Szkół w Sławsku (gmina Rzgów) przygotowuje się do obchodów 100-lecia oświaty, które zaplanowano na 16 października 2015roku. Oto historia szkoły przygotowana z okazji stulecia.

Zespół Szkół w Sławsku (gmina Rzgów) przygotowuje się do obchodów 100-lecia oświaty, które zaplanowano na 16 października 2015roku. Oto historia szkoły przygotowana z okazji 100-lecia.

Oświata w Sławsku sięga swymi korzeniami 1915 roku. Rodzice, którzy mogli pozwolić sobie na opłatę kształcenia swych dzieci, posyłali je do jednoklasowej szkoły powszechnej prywatnej. W roku 1918 szkoła ta przekształciła się w Państwową Publiczną Szkołę Powszechną. Rok później nazwa szkoły brzmiała: Szkoła 2-klasowa 4- oddziałowa Powszechna w Sławsku.

W następnych latach zmieniała się liczba oddziałów, zwiększała się liczba uczniów. W roku szkolnym 192324 rozpoczęła pracę Maria Rogowska, nauczycielka znana kilku pokoleniom mieszkańców Sławska. Sale lekcyjne wynajmowano od mieszkańców wsi. W kolejnym roku szkolnym rozpoczęły działalność pierwsze organizacje szkolne: Sklepik Uczniowski, Szkolne Koło Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. W roku szkolnym 1936/37 rozpoczęła pracę Serafina Grochocińska. W tym samym roku zorganizowano SKO.

15.09.1939 roku do Sławska wkroczyli Niemcy. Dotychczasowy kierownik szkoły Nicetas Diaczyszyn nie dbał o dobro i majątek szkoły, niszczył pomoce naukowe, sprzyjał działaniom Niemców, mającym na celu usunięcie języka polskiego ze szkoły. Podczas wojny prowadzono z przerwami zajęcia lekcyjne, ale w duchu niemieckim. W lutym 1945 roku organizacją szkoły zajęła się Serafina Grochocińska. W pracy tej ofiarnie pomagali rodzice i dzieci. Na plebanii pozostała sala szkolna poniemiecka, którą przystosowano do pracy szkolnej dla 125 dzieci.

Od roku 1950/51 długoletnim kierownikiem szkoły był Jerzy Janicki. Nauka była prowadzona w pałacu byłego dziedzica Kundego (obecny pałacyk w Sławsku). W roku 1955/56 pracę w szkole rozpoczęła Michalina Pęcherzewska, nauczycielka, która swe życie na zawsze związała ze Sławskiem. W roku 1962/63 pracę w szkole podjął Tomasz Olejniczak były kurator oświaty oraz Stanisław Niciński.

Na przełomie roku 1985/86 powstał projekt budowy nowej szkoły. Ze względu na brak środków finansowych na dzień 1.09.1992 r oddano do użytku jeden segment szkoły z 6 izbami lekcyjnymi. W sierpniu 1992 roku uczniowie, nauczyciele i rodzice cały wolny czas poświęcili na przygotowanie oddanej części szkoły do uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. 1.09.1992 roku uczniowie rozpoczęli w nowych murach. Stało się to dzięki zaangażowaniu i staraniom władzy kuratoryjnej i gminnej, dzięki pracy budowniczych.

Rok 1993 to dalszy ciąg prac budowlanych przy wykończeniu frontalnego, głównego segmentu szkoły. Członkowie SKS-u zajęli się urządzaniem boiska szkolnego, a harcerze zadrzewianiem terenu wokół szkoły. W roku szkolnym 1993/94 oddano do użytku następne izby lekcyjne. Radość z pięknych sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, przestrzennych korytarzy, szatni, coraz większej ilości pomocy naukowych ułatwiających uczniom zdobywanie wiedzy nie wystarczyła, zrodziła się wówczas myśl nadania szkole imienia. Wiedza zdobywana w czasie wielomiesięcznej pracy na temat różnych postaci zakończyła się demokratyczną decyzją, że patronem szkoły zostanie Kornel Makuszyński. Pisarz, który zbudował cały świat z uśmiechów, dał swemu światu pogodne niebo i pogodnych ludzi. Imponuje młodym znajomością ich spraw, odczuć i przeżyć a jego bohaterowie napawają optymizmem i wiarą w ludzką szlachetność.

Od 1.09.2010r szkoła zmieniła swoją strukturę organizacyjną, powstał Zespół Szkół w Sławsku, który obejmuje Szkołę Podstawową im. K. Makuszyńskiego z oddziałami przedszkolnymi i Publiczne Gimnazjum. Kolejnym znaczącym wydarzeniem w dziejach sławskiej oświaty jest oddanie do użytku w 2014 r. kompleksu sportowego Orlik. W 2012 roku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Sławska i wszystkich organizacji działających na jego terenie, powstaje w czynie społecznym plac zabaw dla dzieci . Rok później dwa pomieszczenia budynku szkoły zagospodarowuje Stowarzyszenie” Dzikie Bobry”, które organizuje punkt przedszkolny.

 

Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się do 100-lecia oświaty
Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się do 100-lecia oświaty
Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się do 100-lecia oświaty
Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się do 100-lecia oświaty
Zespół Szkół w Sławsku przygotowuje się do 100-lecia oświaty
sławsk1
sławsk2
sławsk3
sławsk4
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole