Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZE PAK znów w rękach państwa? Solorz-Żak rozmawia z Eneą

ZE PAK znów w rękach państwa? Solorz-Żak rozmawia z Eneą

Dodano: , Aktualizacja: , Żródło: LM.pl
ZE PAK znów w rękach państwa? Solorz-Żak rozmawia z Eneą

Czy ZE PAK, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, znów stanie się spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa? Do takich informacji dotarli dziennikarze ,,Rzeczpospolitej".

Czy ZE PAK, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, znów stanie się spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa? Do takich informacji dotarli dziennikarze ,,Rzeczpospolitej".

Zygmunt Solorz-Żak miał prowadzić rozmowy w sprawie sprzedaży ZE PAK z poznańską Eneą. Pakiet większościowy w poznańskiej spółce (dokładnie 51,50%) posiada natomiast Skarb Państwa. Gdyby taka transakcja doszła do skutku konińskie elektrownie znów znalazłyby się więc w rękach państwa.

O całej sprawie poinformowała wczoraj ,,Rzeczpospolita". Według jej dziennikarzy Zygmunt Solorz-Żak miałby zgodzić się na zbycie akcji ZE PAK w zamian za akcje Enei, pochodzące z nowej emisji. Jeden z najbogatszych ludzi w Polsce mógłby w takiej sytuacji wycofać się z coraz bardziej ciążącej mu inwestycji, z drugiej zaś strony strona rządowa mogłaby odzyskać ważny dla bezpieczeństwa energetycznego państwa punkt na mapie Polski.

Warunkiem przeprowadzenia tej transakcji miało być ustąpienie z funkcji prezesa ZE PAK powiązanego z Platformą Obywatelską Aleksandra Grada. To się stało - niemal dwa tygodnie temu Grad zrezygnował ze swojego stanowiska, a jego obowiązki przejął Adam Kłapszta.

W środowe popołudnie te doniesienia potwierdził minister skarbu państwa. - To działanie nie dotyczy tylko kwestii biznesowych, ale też poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju. To nie jest sprawa, którą można byłoby zbagatelizować - stwierdził Dawid Jackiewicz.

Nie wiadomo, jak zmiana właściciela mogłaby wpłynąć na losy pracowników ZE PAK. Zaledwie wczoraj związkowcy z konińskiej elektrowni wraz z częścią pracowników byli w Warszawie, by manifestować pod siedzibami Elektrimu i telewizji Polsat. Obie spółki są własnością Zygmunta Solorza-Żaka. Protestującym nie udało się spotkać z właścicielem, ale po raz kolejny mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami zarządu ZE PAK. 

Związkowcy domagają się przywrócenia zapisanej w umowach 10% premii dla wszystkich pracowników na takich samych warunkach oraz wycofania się z planów sprzedaży przez zarząd dwóch spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej ZE PAK.

Wczoraj nastąpiła również zmiana we władzach ZE PAK. W skład rady nadzorczej powołany został Tomasz Szeląg. Od maja 2009 r. pełni on również funkcję członka zarządu ds. finansów w Cyfrowym Polsacie, jest prezesem zarządu Telewizji Polsat Holdings Sp. z o.o. oraz członkiem rady nadzorczej Telewizji Polsat Sp. z o.o.

ZE PAK znów w rękach państwa? Solorz-Żak miał rozmawiać z Eneą
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole