Dzisiaj jest wtorek 25 kwietnia 2017, imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (31054) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 5oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
12 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Dzień Ziemi w ZSCKU. Młodzież sadziła drzewa i k ... (3)Shooters: Złoty medal Rutkowskiego, Mila na trzecim mie ... (10)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościWilczyn. Zamiast odkrywki Ościsłowo powinien powst ...

Wilczyn. Zamiast odkrywki Ościsłowo powinien powstać skansen?

Dodano: 27.01.2017 14:06

Takich cmentarzysk w Wielkopolsce nie było. Tak twierdzą naukowcy, którzy wzięli wczoraj udział w konferencji poświęconej odkryciu konińskich archeologów.

Na terenie planowanej odkrywki Ościsłowo jakiś czas temu archeolodzy odkryli cmentarzysko kurhanowe sprzed 5,5 tysiąca lat. To grobowce ludności kultury pucharów lejkowatych. Odkrycie zagroziło inwestycji konińskiej kopalni, która miała przedłużyć działalność zakładu o kilkanaście lat. Związkowcy PAK KWB liczą, że mimo wszystko odkrywkę uda się uruchomić.

- Z takimi odkryciami kopalnia miała do czynienia wielokrotnie i zawsze pomagała – mówi Andrzej Mazur, przewodniczący rady pracowników PAK KWB Konin. - Decyzję podejmie główny archeolog, albo minister kultury i dziedzictwa narodowego. Włączyły się w to różne dziwne stowarzyszenia i fundacje. Jest to kolejny pretekst do robienia burzy. Liczymy, że do jakiegoś porozumienia dojdzie, bo zawsze dochodziło – dodaje.

Zdaniem naukowców cmentarzysko powinno zostać nie ruszone, by zachować dla przyszłych pokoleń.

- Tego typu obiekty są bardzo rzadkie. Tutaj mamy piękny kompleks obiektów doskonale zachowanych. Jeśli one przetrwały to naszym obowiązkiem jest zapewnić im możliwość dalszego trwania – mówi Jacek Wierzbicki, instytut archeologii UAM w Poznaniu. - Co to jest kopalnia? Kilkaset ton węgla w kontekście tych prawie 6 tysięcy lat. Nie da się tego przeliczyć na pieniądze. Powinniśmy się starać, żeby te grobowce trwały. Tam powinien powstać skansen, czy park kulturowy – dodaje.

Przed kopalnią ciągle decyzja środowiskowa w sprawie odkrywki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma ją podjąć w lutym. Jeśli będzie pozytywna, kolejnym krokiem będzie uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla.  

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Popatrzcie kto stoi za fundacją "Rozwój tak - odkrywki nie" na ich stronach www - sa sponsorowani przez zagraniczne fundusze - co oni maja wspólnego z Koninem ? najemnicy w walce z polską energetyką!
Dodano: 27.01.2017 15:18    Przez: ~kamila
Pytanie czy ten skansen da prace takiej ilości ludzi jak kopalnia. Ten Pan archeolog sam jest chyba nietypowym znaleziskiem. W kopalni Adamów w miejscowości Kwiatków odkryto większe wartościowo znalezisko kultury tamtych czasów i można je było rozpoznać i zabezpieczyć archeologicznie. Nie dajmy się zmarnować zachodnie lobby robi wszystko by Polska była jednym wielkim skansenem natury 2000 itp. to tylko pretekst aby w Polsce nie było przemysłu. my mamy być tylko biednym konsumentem, a niemiec z francuzem będzie przyjeżdżał na tanie wycieczki z tanim żarciem i noclegiem. a reszta Polaków będzie im plecy masować. Róbmy tak dalej.
Dodano: 27.01.2017 15:29    Przez: ~Urlich von Jungingen
Kopalnia i elektrownia to tysiace miejsc pracy dla ludzi z regionu a wykopaliska to jedynie ciekawostka. Oczywistym jest, że można dojść do kompromisu i pominąć przy planowaniu odkrywki szczególnie cenne wykopalska. Fundacja, która próbuje zastopować budowe odkrywki Oscisłowo to ludzie sponsorowani przez zagranicznych donatorów. Wykopaliska to tylko pretekst.
Dodano: 27.01.2017 14:37    Przez: ~Józef
rozumiem że to jest wielkie odkrycie ale praca dla ludzi jest ważniejsza
Dodano: 27.01.2017 14:22    Przez: ~abc
Ciekawe czemu nie wydrapaliscie tego wczesniej politowania godni archeolodzy
Dodano: 27.01.2017 15:26    Przez: ~Bodek

KOMENTARZE

Wykopaliska ludzi nie nakarmią
Dodano: 27.01.2017 23:37    Przez: ~😑
Tysiące bezrobotnych będzie zwiedzało nienaruszonym grobowce... Niezła perspektywa.
Dodano: 28.01.2017 00:30    Przez: ~Ewa
Tysiące bezrobotnych będzie zwiedzać nienaruszonym grobowce sprzed.... Niezła perspektywa...
Dodano: 28.01.2017 00:31    Przez: ~Ewa
Dziwnym trafem, że krótko przed wydaniem ,,decyzji środowiskowej",następna grupa po ekologach zaczyna zauważać cmentarzysko kurhanowe jako zabytek archeologiczny na terenie przyszłej O/Ościsłowo. a w raporcie było wspomniane Nie można się dziwić,skoro organizatorem tej konferencji jest organizacja nie sprzyjająca górnictwu odkrywkowemu.. Panowie archeolodzy - zamiast usiąść z wyprzedzeniem,w odpowiednim jeszcze czasie, wspólnie z kopalnią po gospodarsku jak dotychczas ,do rozmów jak to wszystko zrobić aby archeolodzy byli zadowoleni i kopalnia również to Wy rozpoczynacie następną batalię o utrudnianie i nie wybudowanie odkrywki a zrobienie skansenu badż parku kulturowego.Można to zrobić:1.wydobyć węgiel i 2 przenieść zabytki archeologiczne 3 tworząc park kulturowy bądż skansen czy też co tam chcecie tworząc dla gminy Wilczyn atrakcję turystyczną Pamiętacie ja kto było na innych odkrywka:j Jóżwin Drzewce, TomisławiceA chcę przypomnieć n ...
Dodano: 28.01.2017 03:20    Przez: ~Arkadiusz Michalski emeryt K
A chcę przypomnieć ze na Odkrywce Jóżwin dzięki pracy górniczej w górotworze znalezjono piękny okaz SŁONIA LEŚNEGO,który szostał ładnie odrestaurowany i znalazł miejsce w Muzeum Okręgowym w Koninie - Gosławice wraz z pozostałymi zabytkami archeologicznymi znalezionymi na tych konińskich odkrywkach, Nie wiem czy któres Muzuem Okregowe posiada takie okazy wynikające z pracy górniczej.Zapraszam do Muzeum tych co nie byli: archeologowi e i innych też aby zobaczyć te okazy.W przypadku pozostawienia tych kurhanów losy ich mogą być różne: brak srodków finansowych,zniszczenia itp,Wtedy można tak wypracować stanowiska obu stron ze kurhany mogą stanowić park kulturowy lub skansem i być atrakcją Gminy Wilczyn.
Dodano: 28.01.2017 03:41    Przez: ~Arkadiusz Michalski emeryt
P.S.do Pana Jacka Wierzbickiego z Instytu Archeologii UAM. Kurhany mają wiek ok.5 - 6 tysięcy lat. Węgiel brunatny jest z ery kenozoicznej okresu Neogenu a węgiel kamienny z ery paleozoicznej okresu Kambr i jest skałą osadową pochodzenia roślinnego. Ponadto odkrywka Oscisłowo to nie jest kilkaset to węgla lecz kilkadziesit milionów ton węgla brunatnego,który potrafi zabezpieczyć pracę dla kilku tysięcy pracowników tego zagłębia i wyprodukować jeszcze prze kilka lat ok.7 - 8 % ogólnej ilości wyprodukowanej energii . kraju.P.S.Żałuję bardzo,że nie mogłem uczestniczyć w tej konferencji a była ciekawa.
Dodano: 28.01.2017 03:55    Przez: ~Arkadiusz Michalski emeryt
Na terenie Wilczyna i okolic powinny być przywrócone do stanu pierwotnego tamtejsze jeziora, ludzie czy na własne oczy nie widzicie, że to katastrofa ekologiczna!!!!!!!!!!!!!!!!To co się stało z Budzisławskim Suszewskim i Wilczyńskim woła o pomstę do nieba!!!!!!
Dodano: 28.01.2017 05:40    Przez: ~BHP
Tu walcza o jakies groby z przed tysiaca lat a jak ksiedzu nie zaplacisz za miejsce na cmetarzu to po 20 latch plantuja grób i tyle zostaje z czlowieka jak tu sprawiedliwosc
Dodano: 28.01.2017 08:47    Przez: ~mar
Gmina Wilczyn niech lepiej sie wezmie za SMOG na osiedlach w Wilczynie i sprowadzi jakies kontrole czym ci ludzie pala normalnie mgla i smrod Kraków to pikuś tu dopiero jest SMOG
Dodano: 28.01.2017 08:52    Przez: ~Piotr
Skansenem z takim podejsciem do wszelkich inwestycji to my wkrotce staniemy sie wskali kraju. W Polsce kazda inwestycja musi byc oprotestowana. Kopaliny mie,wiatraki nie,nowe inwestyce nie,w rolnictwie to samo kurniki,chlewnie,biogazownie nie.
Dodano: 28.01.2017 09:15    Przez: ~Kret
3 z 6
<<123456>>