Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMaterace - kiedy mamy problemy z alergią

Materace - kiedy mamy problemy z alergią

Materiał promocyjny

Dodano:
Materace - kiedy mamy problemy z alergią

Wybierając materace, najczęściej myślimy przede wszystkim o tym, aby były wygodne, ewentualnie trwałe lub nie zbyt drogie. Jeżeli jednak jesteśmy alergikami, sprawa się nieco komplikuje. Trzeba wtedy zwrócić baczną uwagę na materiał, z jakiego materace są wykonane oraz rozeznać się dobrze we właściwościach poszczególnych tworzyw.

Wybierając materace, najczęściej myślimy przede wszystkim o tym, aby były wygodne, ewentualnie trwałe lub nie zbyt drogie. Jeżeli jednak jesteśmy alergikami, sprawa się nieco komplikuje. Trzeba wtedy zwrócić baczną uwagę na materiał, z jakiego materace są wykonane oraz rozeznać się dobrze we właściwościach poszczególnych tworzyw.

Wszechobecne roztocza

Alergie z powodzeniem mogą być określone mianem jednego z najczęściej występujących w naszych czasach problemów zdrowotnych. Szacuje się, że w Polsce przynajmniej co drugi człowiek zmaga się z jakąś formą uczulenia. Kichanie, łzawienie z oczu, wysypki, to tylko niektóre związane z tym dolegliwości, które, nie da się ukryć, znacznie obniżają komfort codziennego życia.

Jednym z powszechniejszych alergenów są roztocza, organizmy występujące w zasadzie wszędzie wokół nas. Zasiedlają one wysokie runo dywanów, obicia mebli, grube firanki i zasłony, a także materace. W tym ostatnim wypadku znacząco obniżają jakość snu, a tym samym, negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Na szczęście jednak, z myślą o tych, którzy borykają się z różnego rodzaju uczuleniami, powstały materace antyalergiczne, wśród których na szczególną uwagę zasługują modele piankowe (termoelastyczne, wysokoelastyczne i lateksowe), kokosowe oraz z wełną owczą.

Materace piankowe

Termin materace piankowe to zbiorcza nazwa obejmująca całą grupę produktów o dość zbliżonych właściwościach. Przede wszystkim są one szalenie trwałe i, równomiernie podpierając ciało, gwarantują śpiącemu najwyższej klasy wypoczynek. Prym wiodą tutaj materace termoelastyczne, wykonane z pianki zmieniającej swoją plastyczność pod wpływem ciepła, co pozwala na optymalne dostosowanie powierzchni spania do kształtu ciała i naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Najważniejszym jednak z naszej perspektywy atutem materacy piankowych będzie higieniczność i antystatyczność - nie pochłaniają one kurzu, dzięki czemu nie rozwijają się w nich pleśnie, grzyby ani żadne drobnoustroje, co czyni je idealnym wyborem dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że bywają osoby, choć jest to bardzo rzadkie, uczulone na lateks, dlatego jeżeli rozważamy zakup modelu wykonanego z tego tworzywa, warto wcześniej się upewnić, że nie należymy do tej grupy.

Materace - wzbogacone kokosem

Na wstępie wypada zaznaczyć, że nazwa materace kokosowe może być odrobinę myląca, ponieważ nigdy nie są one wykonane w stu procentach z tego włókna. Dla uzyskania lepszego efektu końcowego łączone jest ono z pianką, lateksem, a w niektórych wypadkach również ze sprężynami bonellowymi lub kieszeniowymi, a rodzaj kompozycji definiuje właściwości produktu końcowego. Co jednak ważne, kokos posiada pewne cenne dla nas właściwości, a mianowicie jest materiałem antyalergicznym. Jak informuje konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie, cechę tę zawdzięcza specyficznym, naturalnie zawartym w swoich włóknach solom mineralnym, które hamują rozwój bakterii oraz roztoczy, a tym samym poprawiają klimat w sypialni alergika.

Materace - z dodatkiem owczej wełny

Materace te wypełnione są wełną owczą, włosiem cenionym za zdolność utrzymywania stałej temperatury oraz zapewnianie właściwej wentylacji podczas snu. Poleca się je przede wszystkim osobom cierpiącym na przewlekłe bóle kręgosłupa, reumatyzm oraz problemy z krążeniem, a także, ze względu na naturalne właściwości antybakteryjne i antyalergiczne wełny, osobom dotkniętym różnego rodzaju uczuleniami.

Materace - czego powinni unikać alergicy?

Wiemy już co jest najlepsze dla alergików, ale dobrze też poznać materiały, których powinni się oni bezwzględnie wystrzegać. Do tej grupy zalicza się głównie materace z trawy morskiej i końskiego włosia, które tworzą doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Niewskazane są również materace sprężynowe, gdyż dużo pustych przestrzeni w ich wnętrzach sprzyja bytowaniu pleśni i roztoczy.

Poza samym tworzywem, z jakiego wykonane są materace, alergicy powinni jeszcze zwrócić uwagę na jedną, z pozoru błahą kwestię, a mianowicie na pokrowiec. Okazuje się bowiem, że on też może stanowić siedlisko dla roztoczy, dlatego najlepiej, aby był zdejmowany i nadawał się do prania w pralce.

Materace - kiedy mamy problemy z alergią
Czytaj więcej na temat:alergia, materac, zdrowie, sen
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole