Dzisiaj jest sobota 19 czerwca 2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16750) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 22oC
Jutropogoda
28 / 20oC
Pojutrzepogoda
28 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Festyn w Wieruszewie. Upał nie przeszkodził w dobr ... (0)Święto Kolorów na Chorzniu. Wakacje zaczęli w tęcz ... (0)

Trwa walka o przedszkole w Sławsku. Rodzice w Rzgowie

Dodano: 20.06.2017 21:34
Źródło: LM.pl

Co z naszymi dziećmi? - dopytywali dziś na sesji rodzice maluchów uczęszczających do niepublicznego przedszkola w Sławsku, gm. Rzgów. Zdaniem władz, placówka działa nielegalnie.

Przedszkole „Kraina Radości” prowadzi stowarzyszenie „Dzikie Bobry”. Początkowo działało ono w budynku szkoły podstawowej w Sławsku. Kiedy prowadzącym niepubliczną placówkę przyszło zmierzyć się z wypowiedzeniem, pomocną dłoń wyciągnęli strażacy. Stowarzyszenie po raz drugi pozyskało ok. 100 tys. zł unijnej dotacji na adaptację pomieszczeń w strażnicy.

Niestety po kontroli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Koninie okazało się, że przedszkole działa na placu budowy. Druhowie ochotnicy nie mają potrzebnych dokumentów, w tym dziennika budowy. Obiekt nie został przekazany do użytku, więc zdaniem inspektorów PINB, nie może w nim działać przedszkole. Stowarzyszeniu grozi zatem likwidacja i kłopoty finansowe. Gmina wstrzymała im ok. 80 tys. zł dotacji na działalność przedszkola, a „Dzikie Bobry” w przypadku zamknięcia placówki zmuszone będą oddać pieniądze, które pozyskali na adaptację budynku OSP.

Rodzice 25 dzieci chodzących do placówki w Sławsku nie zamierzają odpuścić. Ich reprezentacja wspólnie z prezes stowarzyszenia, pojawiła się na dzisiejszej sesji Rady Gminy Rzgów. Chcieli przedstawić rajcom swoją sytuację. Liczyli również na pomoc w przetrwaniu placówki. - Czy jest jakaś możliwość, żeby ten konflikt załagodzić? Żeby pójść na kompromis? Czy gmina może nam pomóc, a może jest jakaś alternatywa? - dopytywali.

Podczas gorącej dyskusji przerzucano się argumentami. Jedna strona twierdziła, że działania gminy są nastawione na likwidację stowarzyszenia. Druga natomiast odpierała zarzuty podnosząc, że prezes „Dzikich Bobrów” o konieczności likwidacji placówki wiedziała od kilku miesięcy i powinna się do tego przygotować. - Teraz działacie nielegalnie. Rodzice zaprowadzają tam dzieci na własną odpowiedzialność. Jeśli coś się stanie to prokurator – mówiła wicewójt Rzgowa.

Radni podnieśli, że będą starali się pomóc strażakom w wyprostowaniu całej sprawy. Jednak ze strony gminy nie ma raczej woli pomocy prowadzącym przedszkole. Jak podkreślają przedstawiciele urzędu, dzieci z „Krainy Radości” znajdą miejsce w placówkach gminnych.  

  • Trwa walka o przedszkole w Sławsku. Rodzice na sesji w Rzgowie

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zlikwidować straż pożarną w Slawku bo budynek nie ma dziennika budowy. Wladze gminy strzelily se w kolano. Chciały pozbyć sie przedszkola to niech sie pozbędą strażaków.
Dodano: 20.06.2017 23:41    Przez: ~o ironio....
Na szczęście niedługo wybory, więc kochani mieszkańcy gminy Rzgów pamiętajcie jak to Gmina i pracujący tam urzędnicy (mający służyć obywatelom!) nawet nie udawali, że chcą Wam pomóc. Powodzenia Bobry
Dodano: 20.06.2017 22:40    Przez: ~to ja
Panie nie odpuszczajcie, walczcie !!! Jeśli to nie pomoże to sądzę że udział w programie Uwaga lub Interwencja zadziała - zobaczymy co ci, co stopują będą mieli do powiedzenia przed kamerami. Trzymam za Was kciuki.
Dodano: 20.06.2017 22:18    Przez: ~koniniankaemilka
Ja już wiem patrząc na to co się dzieje że w mojej gminie na pewno nie otworzył bym swojej działalności bo po prostu jak nie jesteś w lokalnej klice to będą Ci rzucać wszystkie możliwe kłody pod nogi. Ludzie o czym my tu słuchamy. Kobieta otworzyła super przedszkole w miejscu gdzie nic nie było, zdobyła środki, ma świetnych pracowników ale nie zamiast jej pomagać wójt i jego ekipa szuka jak może wszystkich rzeczy aby ją zrujnować. Z takimi ludźmi u steru na pewno dobrze tu nie będzie. Oby wybory zweryfikowały wszystko ale raczej jest to wątpliwa sprawa bo tu ( nie tylko zresztą tu) nie głosuje się na ludzi którzy się nadają a na kumpli, kolesi i rodzinę
Dodano: 20.06.2017 22:58    Przez: ~roman
Analfabetyzm postępuje. Pogodynek mówi przepaństwa. Urzędniczka zwraca się do innej kobiety proszę Panią zamiast proszę Pani. Już nawet odmieniać wyrazów nie potrafimy?
Dodano: 21.06.2017 05:33    Przez: ~Powrót do podstawówki

KOMENTARZE

Panie nie odpuszczajcie, walczcie !!! Jeśli to nie pomoże to sądzę że udział w programie Uwaga lub Interwencja zadziała - zobaczymy co ci, co stopują będą mieli do powiedzenia przed kamerami. Trzymam za Was kciuki.
Dodano: 20.06.2017 22:18    Przez: ~koniniankaemilka
Skoro to takie bardzo ważne to gdzie są rodzice tych prawie trzydziestu dzieci? Dnia urlopu pozałowali w tak ponoć ważnej sprawie? Widzę tłum urzędników Panią organizatorkę przedszkola i sześciu statystujących. A gdzie reszta?
Dodano: 21.06.2017 06:21    Przez: ~Piesek preriowy
Gmina powinna wynająć prawnika żeby rozwiązał ten problem a nie jak załatwicie to będzie my to mamy w pupie zal
Dodano: 21.06.2017 07:59    Przez: ~Fgjj
Jak by było i 200 osób to i tak by nie pomogło bo jak ktoś jest nastawiony na nie to nic tego nie zmieni a wójt i zastępca są na nie
Dodano: 21.06.2017 14:24    Przez: ~Roman
Mając nawet serce otwarte na to przedszkole to powiedz co ma Gmina zrobić? Niech właściciele przedszkola mają pretensje w pierwszej kolejności do OSP. Tutaj się opisuje OSP jak Drużynę Zbawienia co za darmo dała pomieszczenia! Oni te pomieszczenia dla przedszkola wynajęli za pieniądze a przecież dobrze wiedzieli, że budowa nie jest zakończona! Tak sobie lecieli w kulki od lat z budową (swoją drogą OSP Sławsk to potężny budynek z nową elewacją a Szkoła w Sławsku wygląda jak z PRL). Brali kasę i mieli to w du... Chyba OSP Sławsk to stowarzyszenie jak większość OSP z prezesem, sekretarzem, skarbnikiem, kronikarzem, członkami to niech biorą Oni odpowiedzialność a Gmina owszem - jak im OSP da swój majątek.
Dodano: 21.06.2017 19:27    Przez: ~OSP wszystko wie :)
Gmina ma pomóc? Wynająć prawnika? I co jeszcze? A gdzie gmina była jak gnębiła wszystkich pracowników po kolei? O tym nikt nie napisał, jak te wszystkie dziewczyny cierpiały. Szkoda rodziców, że będą musieli szukać innego przedszkola, ale patrzcie na dobro dzieci. Teraz rodzice krzyczą ,,pomocy, ratujcie przedszkole", ale odwrócą się jak na tym ,,terenie budowy" przypadkiem podknie sie i rozbije głowę ich dziecko. Wcale, a wcale nie jest mi szkoda tej kobiety, szła po trupach i krzywdziła ludzi, niech choć raz poniesie konsekwencje swoich działań.
Dodano: 17.07.2017 17:33    Przez: ~PrzygladajacuSięOdKilkuLat
Na szczęście niedługo wybory, więc kochani mieszkańcy gminy Rzgów pamiętajcie jak to Gmina i pracujący tam urzędnicy (mający służyć obywatelom!) nawet nie udawali, że chcą Wam pomóc. Powodzenia Bobry
Dodano: 20.06.2017 22:40    Przez: ~to ja
Ja już wiem patrząc na to co się dzieje że w mojej gminie na pewno nie otworzył bym swojej działalności bo po prostu jak nie jesteś w lokalnej klice to będą Ci rzucać wszystkie możliwe kłody pod nogi. Ludzie o czym my tu słuchamy. Kobieta otworzyła super przedszkole w miejscu gdzie nic nie było, zdobyła środki, ma świetnych pracowników ale nie zamiast jej pomagać wójt i jego ekipa szuka jak może wszystkich rzeczy aby ją zrujnować. Z takimi ludźmi u steru na pewno dobrze tu nie będzie. Oby wybory zweryfikowały wszystko ale raczej jest to wątpliwa sprawa bo tu ( nie tylko zresztą tu) nie głosuje się na ludzi którzy się nadają a na kumpli, kolesi i rodzinę
Dodano: 20.06.2017 22:58    Przez: ~roman
Ile od początku działalności tych dotacji dostali ??? "Dzikie bobry" - gdzie ich siedziba, kto je rejestrował ???
Dodano: 20.06.2017 23:15    Przez: ~Anka
anka, radzę poczytać: o dotacjach oświatowych, znaleźć wyszukiwarkę ems.... bo na razie próbujesz gwiazdorzyć
Dodano: 21.06.2017 15:09    Przez: ~szerlud
Z tego co mi wiadomo to każdy w Państwie Polskim może ubiegać się o dotację trzeba tylko na pisać projekt ale to nie wszystko trzeba tez mieć poręczenie własnego majątku. Jak tak proszę brać i trafi się taka sytuacja jak tutaj i już nikt nie będzie taki mądry i w tedy przemyśli za nim coś napisze. O ile ktoś umie myśleć
Dodano: 21.06.2017 17:16    Przez: ~B.B
Zlikwidować straż pożarną w Slawku bo budynek nie ma dziennika budowy. Wladze gminy strzelily se w kolano. Chciały pozbyć sie przedszkola to niech sie pozbędą strażaków.
Dodano: 20.06.2017 23:41    Przez: ~o ironio....
Analfabetyzm postępuje. Pogodynek mówi przepaństwa. Urzędniczka zwraca się do innej kobiety proszę Panią zamiast proszę Pani. Już nawet odmieniać wyrazów nie potrafimy?
Dodano: 21.06.2017 05:33    Przez: ~Powrót do podstawówki
Takich ludzi wybrali sobie mieszkańcy...
Dodano: 21.06.2017 06:35    Przez: ~Pn
Chcielismy "swego" na Wojta to teraz mamy. Kazdy widzi jak robi wiec mysle, ze w kolejnej kadencji czeka nas zmiana. Najlepiej ktos z zewnatrz gminy i takie osoby sa najlepsze. Gmina same znajomosci, szkoly to samo, zamiast pogadac to najlepiej wkopac! Wstyd, aby swoj swego tak niszczyl. Proponuje na Wojta Pania prezes Dzikich Bobrow.
Dodano: 21.06.2017 06:29    Przez: ~Ania
Z życia wiem, że lepszy jest ktoś z zewnątrz. Przynajmniej rozwali klikę, która latami cwaniakowała.
Dodano: 21.06.2017 06:36    Przez: ~Pn
W I RP też tak nie chcieli "swego" -Piasta, tylko obcego . I przez tych obcych ( Wazów, Sasów ) I RP upadła. Swój zawsze lepszy , a jak gwiazdorzy , dać po ryju i spokój.
Dodano: 22.06.2017 09:22    Przez: ~ktoś
Strzał w kolano.Zamkną budynek, zamkną OSP Sławsk.Ludzie tego nie darują.
Dodano: 21.06.2017 07:52    Przez: ~Mieszkaniec
Po pierwsze: gmina nie daje pieniędzy na działalność stowarzyszenia (jak to napisała autorka), tylko na przedszkole, bo tak mówią przepisy oświatowe. I o ile przedszkole zostanie zlikwidowane to wcale nie oznacza, że stowarzyszenie musi być zlikwidowane.Po drugie: skoro budynek nie spełnia wymagań to gmina musi wykreślić przedszkole z ewidencji placówek oświatowych i automatycznie wstrzymuje dotację - tu nie ma co się zastanawiać, tak mówią przepisy.Po trzecie - może gmina powinna pomóc uzyskać odpowiednie pozwolenia (ale to już gest polityczny, a nie obowiązek wynikający z przepisów), ale do momentu gdy nie ma tych pozwoleń to urząd musi działać tak, jak napisałem w punkcie 2.Nie wchodzę w to, czy wójt i rada chcą pomóc, czy nie chcą, ale na chwilę obecną, zgodnie z przedstawioną sytuacją, dotacja się nie należy.
Dodano: 21.06.2017 09:42    Przez: ~aaa
Na chwilę obecną może i nie ale wójt od września bodaj że do lutego nie wypłaca dotacji a przedszkole było wpisane do ewidencji placówek oświatowych do tego czasu musi wypłacić. Pani Prezes stoearzyszenis do sądu już dawno powinna iść z tą sprawą . Jeśli przedszkole nie może funkcjonować to kto z tych Lewackich układów załatwił że mogą stać tam wozy strażackie i straż funkcjonować. I nie zmienia to faktu że gmina wójt jest współ odpowiedzialny tej sytuacji tym bardziej, że to on donosił i szukał. Nie wiem czy jest świadom że on też proponował tą lokalizację stowarzyszeniu jako nowe pomieszczenia. I wiedząc, że budynek nie jest oddany powinien po informować zainteresowane strony zainteresowane taką sytuacją.
Dodano: 21.06.2017 10:42    Przez: ~B.B
Jeśli było wpisane to powinien wypłacić, chyba że we wrześniu zauważyli, że budynek nie spełnia wymagań, ale w takim wypadku powinno pójść postępowanie administracyjne w sprawie wykreślenia przedszkola, więc dotacja też by się nie należała za ten okres. Pytanie tylko, kiedy tylko taka procedura została wszczęta i czemu tyle czasu to trwa.A co do działań wójta się nie wypowiadam, bo to polityka.
Dodano: 21.06.2017 12:23    Przez: ~aaa
Brak jest jakiejkolwiek woli porozumienia ze strony UG w Rzgowie. To w gestii gminy rowniez jest utrzymac przedszkole, niepubliczne, w obrebie gminy. Niestety, pan wojt, malo swiadomy, a raczej poinstruowany przez zastepce, proponuje taki , a nie inny lokal, po czym nasyla na niego kontrole. Chcialam przypomniec, ze wiece wyborcze pan wojt urzadzal.wlasnie w lokalu, ktory uzyczali mu strazacy.I ktory smiem.twierdzic rowniez nie ma dokonanego odbioru. Jak to sie ma do organizacji wszelkiego rodzaju imprez masowych, panie wojcie, a moze raczej - pani.zastepco? I dalej - skoro straz nie ma srodkow, aby dopelnic wszelkich formalnosci, a skoro uczestniczy w oprawie wszelkich uroczystosci.gminnych, to skad teraz ta niechec gminy do tego , , aby znalezc srodki w budzecie na pomoc strazakom. I ostatnia kwestia - 4 radnych.ze Slawska, tylko pan Czaja zabral glos. A reszta? Nie rozumiem. Przeciez to my was wybralismy... Mieszkancy Slawska - wyciagnijcie wnioski!
Dodano: 21.06.2017 11:54    Przez: ~MIESZKANKA SŁAWSKA
nie ma pozwoleń nie ma tematu !!!!!! jeżeli droga mieszkanko chcesz żeby Twoje dziecko chodziło to przedszkola bez pozwoleń to sama sobie odpowiedz jakim jesteś rodzicem że narażasz swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Sołtys boi się ze za te konsekwencje będzie musiała ponieść również straż ze wpuścili was bez pozwoleń i się wypowiada jaka krzywda się dzieje, że zagubiono projekt itp. niech się wstydzi że sam dopuścił do tego !!! Szukajcie teraz planów radze im szybciej tym lepiej dla Pni Prezes
Dodano: 21.06.2017 13:52    Przez: ~rozsądny rodzic
Rozsadny rodzic - czytaj, bardzo prosze, ze zrozumieniem....
Dodano: 21.06.2017 14:24    Przez: ~Ms
Z tego co słyszałem to na budowę OSP w Sławsku była dotacja. Z Gminy czy UE? Tablicy UE nie widziałem, pewnie przez Gminę łatwione. Sami a dokładnie tylko ze swojej kabzy raczej tego nie wybudowali. Hmmm, najczęściej warunkiem dotacji jest zakończenie budowy - kto płacił za tą budowę? Tam jest też już z ... 3 rok plac zabaw. Funkcjonuje. Duma Gminy. To jest to plac zabaw na osobnej działce czy w realu prawnym plac zabaw na budowie ...Bo formalnie budowa nadal trwa.
Dodano: 21.06.2017 19:35    Przez: ~plac zabaw też na budowie?
Pan Czaja w sprawie przedszkola zabrał głos po raz pierwszy od 4 sesji, o dziwo nie stwierdził tak jak przy powoływaniu poprzedniej komisji rewizyjnej, że po co przecież oni są nie omylni i wszystko dobrze rozpatrują, co do radnych Sławska, jedynym głosem reprezentującym lud jest Radny Ławniczak, on potrafi się odezwać tam gdzie wszyscy inni spuszczają głowy... Jako jedyny radny walczył o wywóz popiołów w liczbie większej niż 1 raz w miesiącu!!! Śledząc działania rady i wójta, jeśli swój na wójta to Panie Ławniczak ma Pan mój głos ...
Dodano: 22.06.2017 17:38    Przez: ~ifka
1 z 2
12>>