Dzisiaj jest środa 5 sierpnia 2020, imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16928) SPORT FORUM FIRMY (5514) PRACA (48) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 15oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
25 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nowy środek komunikacji w Koninie. Skutery elektry ... (6)Polak, który uratował trójkę dzieci, pochodził z r ... (4)

Odbiór ścieków bez zmian. Skontrolują przydomowe szamba 

Dodano: 31.08.2017 08:03
Źródło: LM.pl

Nie będzie zbiorczego systemu odbioru nieczystości ciekłych. Radni zdecydowaną większością głosów zdecydowali o uchyleniu uchwały, która umożliwiała miastu przejęcie od właścicieli nieruchomości obowiązku pozbywania się ścieków.

Ujednolicenie systemu odbioru ścieków z przydomowych szamb miało obowiązywać od czerwca tego roku. Miał się tym zająć PWiK, który opłaty za nieczystości zamierzał naliczać na podstawie zużytej wody. Obowiązująca stawka miała wynosić 16 zł za m3 wody dla osób, które nie są podłączeni do systemu kanalizacyjnego. I ci, pomysłem byli najbardziej oburzeni. Po rozmowie prezydenta z mieszkańcami, radni zdecydowali, że system wejdzie w życie nie w czerwcu, a w październiku. Natomiast cenę zweryfikować miał rynek. Ogłoszono przetarg. Okazało się, że ofertę złożyła jedna firma – koniński PWiK. 

- Cena była wyższa niż w trybie in house. Nie możemy pozwolić, żeby mieszkańcy zapłacili jeszcze więcej i nie ma zgody na to, żeby miasto do tego dopłaciło – mówi Sebastian Łukaszewski, wiceprezydent Konina.

Jak podczas wczorajszej sesji podkreślił prezydent Jóżef Nowicki, oferta PWiK w postępowaniu przetargowym dawała cenę wyższą o 65 groszy. To oznaczało, że koszty byłyby większe o ponad 700 tys. zł.

- Nie ma środków budżetowych, żebyśmy je mogli wyasygnować. Rezygnujemy z systemu, który nie jest możliwy, bo nie pojawił się nikt kto stanowiłby rozwiązanie alternatywne – mówił Józef Nowicki.

Dodatkowym problemem było zróżnicowanie ceny dla osób, które mają możliwość podłączenia się do kanalizacji i dla tych, którzy takiej możliwości nie mają.

- Prawnie jest to niedopuszczalnie. Model, który chcieliśmy stworzyć byłby kaleki – podsumował prezydent.

Radni 11 głosami za, przy 4 przeciwnych i 5 wstrzymujących się zdecydowali o rezygnacji ze zbiorczego systemu odbioru ścieków. Włodarze zapowiedzieli jednak, że będą zachęcać mieszkańców do podłączenia się do kanalizacji. Niewykluczone są wizyty inspektorów nadzoru budowlanego, którzy będą sprawdzali szczelność szamb. Natomiast urzędnicy przeprowadzać będą kontrolę umów, paragonów i faktur za wywóz ścieków.  

fot. archiwum

  • Konin. Odbiór ścieków bez zmian. Skontrolują przydomowe szamba

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Rudy z pwik to cwaniak.Niech lepiej przypomni sobie czemu przestał być wiceprezydentem miasta.Po drugie mieszka w Sławsku i ciekawe czy tam też by porządził.
Dodano: 31.08.2017 08:39    Przez: ~mieszko
Coz za uklon w stronę mieszkanow,niesamowite !
Dodano: 31.08.2017 08:30    Przez: ~Wyborca
A gdzie tu ekologia? Znowu będą wylewać na pola nielegalnie ścieki. Założę się, że większość szamb jest nieszczelnych. Zapraszam na kontrole do Grójca i Laskówca. I nie weryfikujcie papierków, bo wystarczy mieć 1 na rok i nic się nie da zrobić. Kontrole powinny przebiegać w sposób realny, czyli opróżnić zbiornik i sprawdzić stan wewnątrz. Ale po co się trudzić. Straż miejska nie ma narzędzi, Nadzór Budowlany z urzędu kontroli nie będzie wszczynał, urzędnik się nie zna i nihili novi. Jak zawsze cwaniacy i kombinatorzy zyskają.
Dodano: 31.08.2017 09:42    Przez: ~Woland
hahah a nie mówiłem..... przejmijcie oczyszczalnie do Konina a zaraz będą podwyżki hahaha
Dodano: 31.08.2017 09:14    Przez: ~i co ?
niech oni porządki i kontrole najpierw zaczną od siebie , już dawno powinno tamwjechać cba
Dodano: 31.08.2017 10:08    Przez: ~ola

KOMENTARZE

sa konalizy - ale poco sie dołaczac jak wola ryczałt za wode i wylewac gnojowke na ogdek takie jest prawo- ale nie dlatych co im tam zwisa itd prawo jet tylko dla ludzi słabych a słabe dla ........... ...............
Dodano: 01.09.2017 17:57    Przez: ~ wiere
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.