Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji? - co trzeba wiedzieć i jak postępować?

Jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji? - co trzeba wiedzieć i jak postępować?

Materiał Partnera

Dodano:
Jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji? - co trzeba wiedzieć i jak postępować?

Kolizja, czy też wypadek drogowy z winy innej osoby, daje nam wiele możliwości bronienia swoich praw. Jedną z nich jest wynajem auta z OC sprawcy. Co należy zrobić, aby otrzymać taki samochód zastępczy bez ponoszenia kosztów z własnego OC? I jakie warunki trzeba spełniać?

Kolizja, czy też wypadek drogowy z winy innej osoby, daje nam wiele możliwości bronienia swoich praw. Jedną z nich jest wynajem auta z OC sprawcy. Co należy zrobić, aby otrzymać taki samochód zastępczy bez ponoszenia kosztów z własnego OC? I jakie warunki trzeba spełniać?

Wynajem auta z OC sprawcy — fikcja czy rzeczywistość?

Wyrok Sądu Najwyższego z 2011 roku zmienił sposób postrzegania sytuacji, w której ofiara kolizji lub wypadku drogowego potrzebuje auta zastępczego. Wcześniej pojawiał się problem po stronie ubezpieczycieli, którzy bardzo rzadko decydowali się na wypłacanie pieniędzy z tytułu wynajęcia samochodu zastępczego. Ich zaleceniem było skorzystanie z komunikacji miejskiej. Jednak obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Co się zmieniło? Krokiem milowym miał stać się właśnie wcześniej wspomniany wyrok, w którym sędziowie zadecydowali o tym, że konieczny jest zwrot kosztów. Choć oczywiście nie w każdej sytuacji, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z warunkami, które trzeba spełnić, aby wynajem z OC sprawcy był możliwy.

Wynajem aut z OC sprawcy — jakie warunki trzeba spełnić?

Na samym początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sprawca płaci ze swojego OC, jedynie wtedy, gdy zostanie stwierdzona szkoda majątkowa. I co najważniejsze, nie dochodzi do takiej sytuacji, gdy samochód jest niezdolny do dalszego korzystania z niego. Według polskiego prawa nie jest to powód, aby obarczyć kosztami sprawcę. Zatem, jak postępować, kiedy zdecydujemy się na wynajem auta z OC sprawcy?

Warunki umożliwiające wynajem aut z OC sprawcy

Pamiętaj o szkodzie

W takiej sytuacji bardzo ważne jest rozważne postępowanie. Nerwowe i nieprzemyślane działanie może sprawić, że popełnimy błędy, za które będzie trzeba zapłacić. I to z własnego portfela! Na samym czele ważnych kwestii jest zrozumienie, że do szkody majątkowej dochodzi w tym przypadku dopiero wtedy, gdy ofiara dokonuje najmu auta.

Zapłać i czekaj na zwrot

Kolejną ważną sprawą, która otwiera nam drogę do odzyskania pieniędzy, jest ich wcześniejsze wyłożenie. Tym samym trzeba być przygotowanym na poniesienie pewnych kosztów. Wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy jest miejscem, w którym powinno otrzyma się dodatkową ilość informacji na ten temat, dlatego warto wybierać takie miejsca.

Zwróć uwagę na stronę ekonomiczną

Nie zawsze możemy otrzymać zwrot pieniędzy za wynajem aut z OC sprawcy. Szczególnie często odrzucane są wnioski, które zdaniem firm ubezpieczających są próbą wyłudzenia pieniędzy. Dlatego koniecznie pamiętaj o tym, aby:
wypożyczony samochód był tej samej lub bardzo zbliżonej klasy,
auto było wykorzystywane dokładnie w czasie naprawy własnego samochodu,
kwota wynajmu mieściła się w cenie obowiązującej na lokalnym rynku.

Tylko jeden pojazd

Firma ubezpieczająca zwróci ci pieniądze za wynajem auta tylko, gdy uszkodzony pojazd będzie twoim jedynym środkiem transportu. Dokładnie chodzi tutaj o sytuację, kiedy auto po kolizji lub wypadku zostało oddane do warsztatu i ma pozostać tam przez kilka dni, lub tygodni. Jeśli uzasadnimy, że ten środek transportu jest nam niezbędny i nie posiadamy innego, to otrzymamy zwrot za wynajem z OC sprawcy.

Wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy kontra komunikacja miejska

Łatwy dostęp do komunikacji miejskiej nie musi sprawiać, że będziemy zmuszeni do korzystania z niej. Polskie prawo nie stawia znaku równości między komunikacją miejsca a atutem zastępczym. Dlatego ubezpieczyciel nie może zmusić nikogo, aby zrezygnował z ubiegania się o wynajem auta z OC sprawcy, nawet jeśli tuż pod nosem ma przystanek autobusowy i mieszka w mieście, gdzie komunikacja miejska stoi na wysokim poziomie. Co najważniejsze tyczy się to zarówno osób fizycznych, jak i właścicieli firm.

Warsztat samochodowy oraz wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy to dwa najpopularniejsze miejsca, dzięki którym można uzyskać auto zastępcze. Wybór zależy od naszych oczekiwań i oczywiście od tego, jakie modele samochodów dostępne są w tych miejscach.

Czas naprawy samochodu a wynajem aut z OC sprawcy

Wiele osób nie otrzymuje zwrotu kosztów poniesionych z tytułu najmu, gdyż nie posiada odpowiednich dowodów. Najbardziej problemowa jest sprawa związana z tym, jak długo można korzystać z samochodu zastępczego. Przede wszystkim trzeba zgłosić się, np. do wypożyczalni w dniu, kiedy doszło do wypadku lub kolizji. Data wynajmu samochodu zastępczego może pokrywać się też z chwilą, gdy oddajemy samochód do naprawy. Przy czym konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, kiedy auto trafiło do warsztatu i kiedy rozpoczęliśmy wynajem z OC sprawcy.

Z warsztatu samochodowego powinniśmy otrzymać konkretną diagnozę, tego, co należy wymienić i naprawić w samochodzie. Taki dokument pomoże w określeniu, ile dni potrwa naprawa. I to dokładnie w tym czasie można decydować się na wynajem z OC sprawcy.

Z kolei, gdy dojdzie do całkowitego zniszczenia samochodu, sytuacja ulega zmianie. Wtedy też mamy możliwość korzystania z samochodu zastępczego, aż do czasu wypłaty odszkodowania. Jeśli będziemy posiadali udokumentowane wszystkie najważniejsze fakty związane z naprawą samochodu, przebiegiem wypadku (określenie, że winą została w pełni obarczona druga strona), a wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy przekazała potwierdzenie, kiedy dokonany był wynajem, wtedy na pewno otrzymamy zwrot kosztów.

Inne koszty, które pokrywa polisa OC sprawcy wypadku lub kolizji

Wynajęcie auta zastępczego to nie jedyny koszt, który może zostać zwrócony. Sprawca wypadku lub też kolizji, a raczej jego ubezpieczenie OC, pokrywa również koszty związane z dojazdem z warsztatu samochodowego do domu, np. taksówką. Oczywiście po przedstawieniu stosownego dowodu, jakim będzie w tym przypadku paragon od taksówkarza.

Do tego wszelkie koszty związane z holowaniem samochodu do warsztatu również obciążają sprawcę wypadku. Jednak w tym przypadku nie wystarczy tylko dowód, że takie holowanie miało miejsce. Ważne jest również wybranie firmy, która będzie spełni kryteria danej firmy ubezpieczeniowej. Zaleca się, aby zatem najpierw skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby doradziła ona, czym kierować się przy wyborze firmy holującej.

Również kwestie związane z wynajęciem miejsca parkingowego dla pojazdu, podlega zwrotowi. Tym bardziej, jeśli niemożliwe jest akurat przewiezienie samochodu do mechanika, np. z powodu późnej pory, weekendu itd.

Trzeba pamiętać koniecznie o posiadaniu faktury lub rachunku za każdą czynność, która sprawiła, że z powodu wypadku lub kolizji, musieliśmy ponieść dodatkowe koszty.

Jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji? - co trzeba wiedzieć i jak postępować?
Czytaj więcej na temat:komunikacja, wypadek, kolizja, ubezpieczenie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole