Dzisiaj jest sobota 24 lutego 2018, imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (25778) SPORT FORUM FIRMY (5146) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-7 / -8oC
Jutropogoda
-5 / -9oC
Pojutrzepogoda
-6 / -8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Przetarg na budowę hangaru na kajaki został ... (22)Konin. Uczcili Dzień Przewodnika. PTTK oprowadziło ... (11)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościZwolniony za pogrzeb córki. Wspomnienie o Edwardzi ...

Zwolniony za pogrzeb córki. Wspomnienie o Edwardzie Brzęczku

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 12.02.2018 17:37

Mieszkańcy Konina zapamiętali go jako wojewodę, którego pozbawiono stanowiska za wyprawienie kościelnego pogrzebu zmarłej tragicznie córce. Ale jest wiele innych powodów, dla których warto wspomnieć zmarłego przed dwoma tygodniami Edwarda Brzęczka.

Urodził się w 1939 r. w Belgii, dokąd jedenaście lat wcześniej wyemigrował jego ojciec. Wrócił do Polski w 1948 r. i zamieszkał z rodzicami w Woli Łaszczowej, skąd pochodziła Helena Wiśniewska, matka przyszłego wojewody. I choć siedmioklasową szkołę podstawową w Gosławicach skończył o rok wcześniej niż rówieśnicy, to piątą klasę musiał... powtarzać.

Ojciec go nie rozumiał

A tak mi o tym opowiadał, kiedy ponad pięć lat temu rozmawialiśmy po raz pierwszy: - Miałem w klasie francuskiego kolegę Josephe Martine, któremu ojciec obiecał, że jak mnie wyprzedzi w nauce, to dostanie rower. A wtedy rower to było coś, więc Josephe bardzo się starał i w ciągu trzech następnych lat raz udało mu się zdobyć świadectwo lepsze od mojego. Ubocznym skutkiem naszej rywalizacji było zrobienie w ciągu jednego roku szkolnego dwóch klas. A ponieważ w Belgii chodziło się do szkoły od szóstego roku życia, przyjechałem do Polski ze świadectwem czwartej klasy.

Miałem wtedy dopiero dziewięć lat, a w 1948 roku wiele polskich dzieci wciąż nadrabiało wojenne zaległości i w mojej klasie byli również uczniowie dużo ode mnie starsi, więc początkowo nie chciano mnie puścić do piątej klasy. Zgodzili się wreszcie, ale chyba z nadzieją, że sobie nie poradzę, bo rok później już promocji nie dostałem. I do dziś mam świadectwo z piątej klasy z piątkami od góry do dołu i dwiema jedynie czwórkami, z adnotacją: „niepromowany z powodu przyspieszonego wieku”. Czwórki miałem ze śpiewu, bo nie znałem zbyt dobrze polskich pieśni, i z języka polskiego, bo – jak powiedziała moja nauczycielka – zbyt szybko mówiłem. A w domu rodzice bardzo pilnowali mówienia po polsku. Jeśli w Belgii zdarzyło mi się po powrocie ze szkoły powiedzieć z rozpędu coś po francusku, ojciec ucinał krótko: ja nic nie rozumiem!

Zmywak nie dla dyplomaty

Skutek zatrzymania chłopaka na drugi rok w tej samej klasie był taki, że urażony w swojej dumie Edward nie poszedł we wrześniu do szkoły i dopiero przed Bożym Narodzeniem udało się namówić dziesięciolatka, żeby jednak podjął naukę. – Skoro mam takie dobre świadectwo, to dlaczego mam powtarzać? – Tłumaczył swój upór.

strona 1 z 4
1 2 3 4
  • Zwolniony za pogrzeb córki. Wspomnienie o Edwardzie Brzęczku

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:konińskie wspomnienia,   Edward Brzęczek,   wojewodowie konińscy,   KZN,   FUGO

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

Bardzo dobry tekst! Gratulacje!
Dodano: 12.02.2018 18:01    Przez: ~Jacek Wiśniewski Mawi Konin
" Nigdy w Koninie nikt mi nie złożył żadnej oferty pracy. " - No, przecież to nieprawda panie redaktorze. przecież pan Brzeczek pracował w Konimpexie. Czy to tak trudno było zauważyć?
Dodano: 12.02.2018 19:29    Przez: ~rtrt
Współpracowałem z Panem Edwardem Brzęczkiem przez 6 lat. Był wspaniałym szefem, o dużej kulturze osbistej a mimo to wymagającym. Bardzo dużo mnie nauczył. Był bardzo uczciwym i dobrym człowiekiem. Dziękuję losowi za to, że miałem takiego nauczyciela.
Dodano: 12.02.2018 20:10    Przez: ~Tadeusz
Umarł wspaniały człowiek RIP.
Dodano: 12.02.2018 18:15    Przez: ~Jan Wolny
Poznałem Pana Wojewodę w 1970 roku w KZN był gł spec ds technicznych. Wspaniały czlowiek i specjalista
Dodano: 12.02.2018 18:59    Przez: ~Byly fugowiec

KOMENTARZE

Bardzo dobry tekst! Gratulacje!
Dodano: 12.02.2018 18:01    Przez: ~Jacek Wiśniewski Mawi Konin
Ten tekst pisał jakiś ni.uk - w celu wybielenia byłego prominenta ,nie wiem po co?
Dodano: 13.02.2018 15:14    Przez: ~Mundek
Umarł wspaniały człowiek RIP.
Dodano: 12.02.2018 18:15    Przez: ~Jan Wolny
Może wspaniały dla rodziny ,ale zgadzam się z erwinem ~!
Dodano: 12.02.2018 18:51    Przez: ~Mundek
Wożniak - prawdę mówisz. Niejeden Pzpr-owiec był naprawdę porządnym człowiekiem. Dzisiaj PARTYJNIAK (nieważne,jak bardzo prawy ) to tylko coś, co dorwało się do koryta....
Dodano: 13.02.2018 08:50    Przez: ~zx
a kto był wtedy 1 sekretarzem PZPR w koninie ?
Dodano: 12.02.2018 18:20    Przez: ~koko
obecny prezydent w rzeczy samej
Dodano: 12.02.2018 18:40    Przez: ~hehehehehe
1 sekretarzem kw pzpr w Koninie był w latach 1975–1989 Lech Ciupa. P. Nowicki natomiast sekretarzem nigdy nie był. Niedomówienia, niedopowiedzenia.. ot metoda.
Dodano: 12.02.2018 20:10    Przez: ~historyk
W osiemdziesiątym roku był tow. borkowski(z małej litery bo była to gnida) ps. Motylek.Dopiero tow. ciupa.
Dodano: 12.02.2018 21:41    Przez: ~@
A przed 1980 pierwszym był słynny później Tadeusz Grabski
Dodano: 12.02.2018 21:51    Przez: ~...
Obecny prezydent był w latach osiemdziesiątych kierownikiem (albo zastępcą) najważniejszego w komitecie wydziału organizacyjnego.
Dodano: 12.02.2018 21:52    Przez: ~Zori
O co Ci chodzi człowieku?. Co sekretarz ma tu do rzeczy?. Niejeden sekretarz zrobił wtedy więcej niż obecnie cała partia. Nie żyłeś wtedy to się nie odzywaj bo to teraz modne. Najwięcej wiedzą ci co mają obecnie po naście lat.
Dodano: 13.02.2018 07:59    Przez: ~Woźniak
to sie stare komuchy za dyskusje wzieli. ktory komuch byl pepszy od innego..
Dodano: 13.02.2018 12:33    Przez: ~rudy
Poznałem Pana Wojewodę w 1970 roku w KZN był gł spec ds technicznych. Wspaniały czlowiek i specjalista
Dodano: 12.02.2018 18:59    Przez: ~Byly fugowiec
W tych czasach aby objąć stanowisko kierownicze np, dyrektora, kierownika itp zgodę wyrażała egzekutywa PZPR właściwego stopnia !!!!
Dodano: 13.02.2018 15:18    Przez: ~Mundek
Taki Jarosław Kaczyński mógłby mu buty czyścić, o ile by pozwolił.
Dodano: 12.02.2018 18:59    Przez: ~Zocha
Popieram
Dodano: 12.02.2018 19:22    Przez: ~do Zocha
pisiorze - każdy sądzi według siebie, liżesz-twoja sprawa....
Dodano: 13.02.2018 05:59    Przez: ~zx
" Nigdy w Koninie nikt mi nie złożył żadnej oferty pracy. " - No, przecież to nieprawda panie redaktorze. przecież pan Brzeczek pracował w Konimpexie. Czy to tak trudno było zauważyć?
Dodano: 12.02.2018 19:29    Przez: ~rtrt
Dlaczego ten p. red. O. takie bzdety pisze , po co to ??? innych bohaterów mamy !!!
Dodano: 12.02.2018 19:52    Przez: ~e...k
Tu chodzi raczej o propozycje ze strony admnistracji samorządowej
Dodano: 12.02.2018 21:14    Przez: ~Wiedźmin
w koninpexie pracowal sobierai
Dodano: 13.02.2018 00:38    Przez: ~anty
Autor artykułu celowo wprowadza w błąd czytelników ??? Po co???
Dodano: 13.02.2018 15:20    Przez: ~M..k
Proszę jak rodzice dbali, by w domu nie mówić po francusku, tylko po polsku. A teraz? Wszechobecna germanizacja w wariancie anglizacji i to już od przedszkola. Wynaradawianie polega na przyjmowaniu obcych słów i zwrotów oraz zastępowanie nimi polskiej mowy. Odwiedzajcie posłów i naciskajcie na nich by na drodze prawnej powstrzymali anglizację. Precz z językiem angielskim!!!
Dodano: 12.02.2018 20:06    Przez: ~Artysta
Masz rację Artysta, a posłuchaj co w tych "polskich " radiach, jakie to piosenki tam nadają. Sama tylko amerykańska angielszczyzna - nic polskiego. Ja rozumiem, że jesteśmy kolonią, że krzywo patrzą, ale żeby aż tak się bać i nie puszczać nic polskiego, nawet w Jedynce PR ?
Dodano: 12.02.2018 22:37    Przez: ~GDZIE POLSKA PIOSENKA ?
Takie dyrdymały, artykuły można pisać - bo nikt tego nie sprawdzi - a otumaniony ""pl.ps " to kupi!!!!
Dodano: 13.02.2018 15:27    Przez: ~Redaktor
Współpracowałem z Panem Edwardem Brzęczkiem przez 6 lat. Był wspaniałym szefem, o dużej kulturze osbistej a mimo to wymagającym. Bardzo dużo mnie nauczył. Był bardzo uczciwym i dobrym człowiekiem. Dziękuję losowi za to, że miałem takiego nauczyciela.
Dodano: 12.02.2018 20:10    Przez: ~Tadeusz
Tadeusz -" jest różnica współpracowałem "a" być podległym pracownikiem "był wspaniałym szefem" - chłopie nie pisz bzdet!!!
Dodano: 13.02.2018 15:24    Przez: ~E..k
Szkoda, że zabrakło informacji 2 tyg. temu, kiedy zmarł. Chyba, że rodzina sobie nie życzyła. Bo zapewne wiele osób nie widziało, a chciałoby pożegnać Pana Wojewodę.
Dodano: 12.02.2018 20:34    Przez: ~z konina
Redaktor do pięt mu nie dorasta