Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście?

Dlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście?

Materiał promocyjny

Dodano:
Dlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście?
Dlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście?

To, jakim powietrzem oddychamy na co dzień, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia. Od kilku lat słyszymy niepokojące wzmianki o złej jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy w Polsce. Problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy głównie dużych miast m. in. Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia, ale nie omija także mniejszych miejscowości. Dlaczego warto regularnie kontrolować zanieczyszczenia powietrza i jak to robić?

Zła jakość powietrza a nasze zdrowie

Według danych co roku publikowanych przez Europejską Agencję Środowiska, Polska znajduje się w czołówce krajów Europy, których mieszkańcy oddychają złej jakości powietrzem. W wyniku ekspozycji na smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza obecnych w Polsce, co roku śmierć w naszym kraju ponosi ponad 48 tys. osób. Są to dane bardzo niepokojące.

Na negatywne skutki złej jakości powietrza są szczególnie narażone osoby starsze, ludzie cierpiący na schorzenia układu oddechowego i krwionośnego, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Kluczem do ochrony siebie i swoich najbliższych przed szkodliwym oddziaływaniem na nasz organizm smogu, jest regularne sprawdzanie jakości powietrza. Aby możliwe było zapobieganie wpływowi smogu konieczna jest bowiem wiedza, kiedy występuje wysokie jego stężenie w powietrzu.

Smog – czym on jest i jak wpływa na nasz organizm?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje przy sprzyjających warunkach pogodowych. Aby mógł się on uformować konieczne jest bowiem jednoczesne występowanie mgły, dużej ilości zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu oraz bezwietrznej pogody, które sprzyja zaleganiu smogu na niskich wysokościach. Smog jest zjawiskiem dość powszechnym w Polsce w miesiącach zimowych, a do jego występowania przyczynia się duże natężenie ruchu drogowego oraz sezon grzewczy. Zaobserwować go można zwłaszcza w dużych miastach: w Krakowie, Warszawie, Katowicach oraz we Wrocławiu.

Zawarte w smogu związki chemiczne, pyły oraz podwyższona wilgotność powietrza są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Mogą bezpośrednio przyczyniać się bowiem do rozwoju astmy, powodować choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Negatywnie wpływają także na rozwój płodu zmniejszając masę urodzeniową dzieci, których matki w ciąży oddychały złej jakości powietrzem. Wreszcie, smog jest także jedną z przyczyn występowania nowotworów.

Monitoring powietrza Kraków i inne miasta

Jeśli chodzi o monitoring powietrza Kraków jest pierwszym miastem na świecie, w którym na stałe została zainstalowana sieć czujników charakteryzująca się tak gęstym rozmieszczeniem urządzeń na jednym terenie. Czujniki te zlokalizowane są także w innych polskich miastach i umożliwiają nam sprawdzenie w czasie rzeczywistym jakości powietrza, którym oddychamy. Świadomość o istnieniu zagrożenia to bowiem pierwszy, bardzo ważny krok, który może uratować zdrowie, a nawet życie nasze oraz bliskich nam osób.

Taka wiedza pozwala nam bowiem świadomie korzystać z życia, planować aktywność sportową oraz wiedzieć, w których dniach lepiej pozostać jednak w domu. Kiedy powietrze jest bowiem złej jakości, zaleca się, aby jak najkrócej przebywać na powietrzu oraz całkowicie zrezygnować z biegania, jazdy na rowerze oraz innych form aktywności. Monitoring powietrza Kraków w Airly działa w czasie realnym oraz daje nam możliwość sprawdzenia jakości powietrza nie tylko w stolicy Małopolski, ale także w innych polskich miastach. Rozmieszczana w całej Polsce sieć sensorów dostarcza nam bowiem aktualnych informacji o jakości powietrza w naszej najbliższej okolicy.

Czytaj więcej na temat:powietrze, smog
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole