Dzisiaj jest poniedziałek 27 maja 2019, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19965) SPORT FORUM FIRMY (5335) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
13 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powiatowe Dni Rodziny i Gminny Dzień Dziecka na Dn ... (0)Trzy najważniejsze do tej pory punkty. Medyk lider ... (2)

Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

Dodano: 12.04.2018 12:52

- Trzeba wprowadzić jakiś pierwiastek, by coś się ruszyło - przekonuje do nowoczesnej architektury na konińskiej starówce Andrzej Bielewski z AiG ARCHITEKCI. To autorzy planu zabudowy terenu po wyburzonej szkole talmudycznej.

- Pojawił się pomysł, aby bożnicę zabudować, jak brylant w pierścieniu  – mówi architekt w imieniu zespołu, który opracował projekt zabudowy po wyburzonej szkole talmudycznej. Projekt pracowni architektonicznej wzbudził kontrowersje przede wszystkim sąsiadujących z tą działką mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy przy okazji konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania terenu, sprzeciwili się zbyt wysokiej, ich zdaniem, zabudowie. Projekt przewiduje bowiem około 12-metrowy budynek od frontu, z 9-metrową ofircyną i  cofniętą ostatnią kondygnacją.

Pojawiające się w przestrzeni miejskiej opinie o wyburzeniu, a teraz o planach nowoczesnej zabudowy w miejscu szkoły talmudycznej, zrodziły w środowisku konińskim wiele niedomówień, przypuszczeń, pogłosek, wątpliwości, co do planów właściciela działki z synagogą. - Jeżeli chcemy, żeby to miejsce żyło, musimy wpuścić inwestora. Jeśli nie wpuścimy inwestora, to miejsce będzie umierać – przekonywał Andrzej Bielewski, który zaprosił do swojej pracowni w celu wyjaśnienia wątpliwości. -Trzeba tam nowego pierwiastka – przekonywał architekt. - Jeśli chcemy zachować synagogę, a najlepiej, żeby przywrócić ja społeczeństwu. Jaka jest na to szansa? Trzeba w nią najpierw zainwestować, zrobić remont, a potem utrzymywać. Tu musi być biznes, który wciągnie synagogę w życie gospodarcze i spowoduje, że ten biznes wokół ją utrzyma. Pomysł jest taki, że może powstanie hotel z restauracją, a bożnica, stanie się czymś w rodzaju miejsca konferencyjnego, miejsca spotkań, do wynajęcia na różnego rodzaju imprezy, koncerty, spotkania autorskie. To jest kapitalna świetlica, żeby integrować ludzi. Żeby jednak aktywować to miejsce, musi być jakiś biznes, który to utrzyma. Miasto tego nie chciało. Gmina żydowska sprzedała, więc jedyną szansą jest stworzenie takich warunków biznesowych, aby można tę bożnicę utrzymać. Wtedy wróci do społeczeństwa. Dzisiaj jest zamknięta, a jeśli nie będzie ogrzewana, nie wprowadzimy tam życia, to za 20 trzeba ją będzie wyburzyć.

- Jako mieszkańcy, uważamy, że powinniśmy mieć prawo do dyskusji – mówił jeden z mieszkańców ul. Obrońców Westerplatte, z bezpośredniego sąsiedztwa wyburzonej szkoły taludycznej. - Brakuje bowiem głosu inwestora w tej dyskusji i przedstawienia planów. Nic nie wiemy. 

Tę rolę przejęła więc pracownia architektoniczna. Autorzy projektu poczuli się w obowiązku, aby włączyć się do dyskusji i obrony projektu, który uzyskał poparcie komisji konserwatorskiej. - To nowoczesny szklany budynek, przesłonięty zewnętrzna żaluzją pionową, w nocy podświetloną. Na parterze restauracja z widokiem na plac. U góry pokoje hotelowe (ok 50 pokoi). Górna kondygnacja wciśnięta, tak żeby z perspektywy człowieka ją obniżyć. Nie wyskakujemy ponad inne budynki przy placu Zamkowym. Utrzymujemy wysokość. Robimy ukłon cofając elewację, po to, żeby nie epatować wysokością. Chociaż formą będziemy epatować. Taki jest zamysł, żeby zaatakować przestrzeń publiczną i stworzyć taki punkt charakterystyczny, który będzie przyczynkiem do tego, żeby wszystko wkoło zaczęło się zmieniać. Plac Zamkowy jest fajną przestrzenią, ale otoczony smutną architekturą, która nie ma żadnej wartości. Nasze działanie ma spowodować, żeby w społeczeństwie, sferach biznesowych coś się ruszyło.

Na dowód, że można to połączyć, architekci pokazali slajdy nowoczesnych obiektów umieszczonych w starych częściach miast w Polsce i na świecie. Poza tym marzy im się, aby architekt stał się zawodem zaufania publicznego. A przede wszystkim są gotowi do rozmowy i chcą zacząć dyskusję o architekturze w Koninie, której do tej pory brakowało. 

  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu
  • Konin. Brylant w pierścieniu, czyli synagoga w otoczeniu hotelu

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

No własnie o co wam chodzi możne w końcu by był jakiś nowoczesny porządny hotel w Koninie
Dodano: 12.04.2018 13:15    Przez: ~Koninianin
Przecież to fajnie wygląda. Olejnik kim ty jesteś, że bez materiałów ludzi straszyłeś ? Powinni do sądu ciebie pozwać nauczyłbyś się szacunku i wiarygodne info przekazywać. Jestem na TAK fajny projekt.
Dodano: 12.04.2018 13:32    Przez: ~Zadowolony
Super wreszcie cos nowego,ozywczego.Teraz tylko realizowac.
Dodano: 12.04.2018 13:20    Przez: ~dlugoletni mieszkaniec
Wygląda całkiem ok
Dodano: 12.04.2018 13:09    Przez: ~Mieszkaniec
W Paryżu przed Luwrem stoi szklana piramida i nikomu to nie przeszkadza. Nawet Marysia z polskiej komedii wiedziała, że łączenie zabytków z nowoczesną architekturą, to ciekawa koncepcja.
Dodano: 12.04.2018 15:02    Przez: ~KN

KOMENTARZE

Obleśne! Dodatkowo te białe panele, które po miesiącu będą szare i brudne. Za nic w świecie, dość mamy brzydactw w Koninie. Przykładem tutaj budynek na Alejach 1 Maja, przyklejony szklany gniot do starego, pięknie odrestaurowanego budynku.
Dodano: 13.04.2018 09:54    Przez: ~Pfi
Akurat hotel to nie wiem po co komu potrzebny, w praktyce będą pewnie biura dla nowopowstałych firm. Standardowa bryła, na szczęście nie żaden koszmarek architektoniczny. Ale żeby używać słowa ,,pierścień" to gruba przesada. Niestety widać, że nie mają konce*** na STARÓWKĘ z pięknymi starymi budynkami. Wszytko niszczało i niszczeje. Architekci mogą tylko zaproponować nowe koncepty budynków co w rezultacie da Nową Dzielnicę Konina. Czas szukać nowej nazwy zamiast STARÓWKA.Szkoda, wielka szkoda że miasto nie dba o wartość historyczną. Coż. Świadomych i wykształconych tutaj mało...
Dodano: 13.04.2018 13:05    Przez: ~emi
Się odezwał pustak, który nawet nie wie gdzie znajduje się starówka 😂😂😂
Dodano: 13.04.2018 15:28    Przez: ~fleks
To ma być starówka? chyba jajcówka!
Dodano: 13.04.2018 13:31    Przez: ~cd
Architektonicznie kompletnie nie pasuje do starówki. To nie New York.
Dodano: 13.04.2018 14:05    Przez: ~Co to ma być.
Architektonicznie to masz na...s..ane w głowie jak nie wiesz gdzie się znajduje plac zamkowy .
Dodano: 13.04.2018 15:29    Przez: ~to ma to być
Jednym słowem : "Nowoczesne" OKROPNE BRZYDACTWO !!!!!!
Dodano: 13.04.2018 18:56    Przez: ~urbanista
Zobaczcie jak się "dekoruje" około sakralną przestrzeń w Jerozolimie to może opadną emocje....
Dodano: 13.04.2018 21:23    Przez: ~ja
No i co ten cały Pan Olejnik za teksty wypisywał wcześniej i ludzi zwodził i buntowaŁ?
Dodano: 13.04.2018 21:26    Przez: ~???
Nie podoba mi się nowoczesna architektura, już widzę jak też bedą z tego hotelu korzystać... marzy mi się powrót biblioteki do synagogi
Dodano: 28.06.2018 10:56    Przez: ~...
4 z 4
<<1234

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.