Dzisiaj jest sobota 16 lutego 2019, imieniny: Danuty, Julianny, Daniela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20801) SPORT FORUM FIRMY (5292) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 4oC
Jutropogoda
6 / 3oC
Pojutrzepogoda
7 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Młodzież III LO w Koninie w finale Turnieju Debat ... (11)Konin. Przetarg na mini uzdrowisko z tężnią został ... (48)

Nie muszą douczać się po szkole. Dwujęzyczność wraca na Chorzeń

Dodano: 13.06.2018 16:10

Dyrekcja, nauczyciele, rodzice chcieliby aby w SP 9 w Koninie powstała znowu klasa dwujęzyczna. To kontynuacja tego, co robiło tamtejsze Gimnazjum nr 3.

- W przyszłym roku szkolnym chcielibyśmy otworzyć klasę dwujęzyczną na poziomie klasy siódmej – mówi Dorota Silska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 (Chorzeń). - To kontynuacja tego, co było w Gimnazjum nr 3. Jako SP 9 chcieliśmy stworzyć taką możliwość, aby uczniowie uczyli się w takim oddziale. Tym bardziej, że jest teraz możliwość kontynuowania tego dalej w I LO. Nie chcielibyśmy ograniczać się tylko do najbliższego środowiska.

Klasa dwujęzyczna jest otwarta dla uczniów z różnych rejonów. Optymalna liczba uczniów od 20 do 25 osób. Poza zwiększonymi godzinami angielskiego, w obcym języku można także porozmawiać na historii, czy biologii. 

- Taka klasa to duża szansa dla uczniów – przekonuje Agnieszka Jagodzińska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, uczy w klasach dwujęzycznych. - Na lekcjach historii czy biologii można podyskutować, obejrzeć w języku angielskim fragment filmu, można zadawać pytania, rozmawiać. Poza tym większa liczba godzin języka obcego pozwala na zwiększenie umiejętności. Taka klasa oferuje same korzyści.

Pomysł kontynuowania tradycji dwujęzyczności na Chorzniu, podchwycili rodzice, którzy wyrażają zadowolenie ze zwiększonej liczby godzin języka obcego w tygodniu. - Rodzice zapisują dzieci na zajęcia dodatkowe. Tutaj mają pięć godzin angielskiego tygodniowo. W dobie nauki języków to jest piękna sprawa. Szkoła  nie zamyka się dla tylko dla swoich uczniów – mówi Izabela Kołodziejczak, matka uczennicy SP 9.

Uczniowie obecnej trzeciej gimnazjum też chętnie zabierają głos w sprawie dwujęzyczności. - Tych lekcji nie jest za dużo, ani za mało – mówi jeden z uczniów trzeciej gimnazjum. - Nie muszę się douczać po szkole. Czuję się pewnie w tym języku.

- Mam poszerzony wachlarz słownictwa, dwujęzyczność doprowadziła do tego, że jak wychodzę z kolegami na przerwę to dalej rozmawiamy po angielsku – mówi inny uczeń.

- Klasa dwujęzyczna daje dużo możliwości. Z językiem angielskim rozszerzonym czujemy się pewniej – mówi uczennica. - Z roku na rok coraz łatwiej to przychodzi.

W przyszły wtorek, 19 czerwca, odbędzie się test dla chętnych do siódmej klasy dwujęzycznej. - To jest taka wejściówka, trzeba zdać. Bo ile języków znasz, tyle razy żyjesz - powtarza za Goethe, Dorota Silska, germanistka. 

 

  • Nie muszą douczać się po szkole. Dwujęzyczność wraca na Chorzeń

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Angielski będzie wielu obecnym dzieciakom potrzebny w życiu zawodowym. Im szybciej się go zaczyna uczyć tym łatwiej potem będą mogły sobie radzić. To źle? Tak samo z nauką niemieckiego. Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach podstawa.
Dodano: 13.06.2018 17:20    Przez: ~Lm
Język angielski jest językiem międzynarodowym i bez niego trudno się porozumieć, no niestety tak jest. Mnie w szkole uczono rosyjskiego i jeszcze kilka słów "po rusku" znam i co z tego mam ?
Dodano: 13.06.2018 17:42    Przez: ~Emeryt

KOMENTARZE

chodzi o to żeby nauczyciele nie potracili pracy
Dodano: 13.06.2018 17:51    Przez: ~proste
A tobie zal tylek ściska? Nauczyciel nedzie mial orace a uczen lepiej znal język obcy. Obie strony beda zadowolone. P.S. Niech LM nie usiwa komentarzy!
Dodano: 14.06.2018 09:00    Przez: ~Pn
Może lepiej płacić za prywatne lekcj. Stać na nie tylko bogatych. Wiec myślę ze to wspaniałą idea.
Dodano: 14.06.2018 10:58    Przez: ~ja
I bardzo dobrze, że nauczyciele znający przedmiot mogą uczyć go również po angielsku. Pochwalam tę decyzję.
Dodano: 14.06.2018 18:10    Przez: ~Alfred Michalczyk
Jezeli dzieciak bedzie szlifowal kezyk obcy a nauczyciel fzieki temu mial prace, jak niektorzy my zazdroszcza, to nic tuljo sie cieszyc. Ja bym poszedl krok dalej i zamiast jałowej lekcji religii wprowadzil lekcje kezyka obcego. Wszyscy na tym skorzystaja. 😬
Dodano: 13.06.2018 19:41    Przez: ~Pn
Pn - ty się chociaż naucz pisać poprawnie po polsku
Dodano: 13.06.2018 20:44    Przez: ~belfer
P.S. Ten sam styl, jad i nienawisc - wszystko na jedno kopyto, bez kropek na końcach zdań. Tak pisowskie hejterzyny zatruwają jadem i nienawiścią ten portal... Szkoda słów. 😂😂😂😂😂
Dodano: 14.06.2018 06:42    Przez: ~Pn
@belfer - ty tez naucz sie povpolsku pisać - na koncu zdania stawua sie kropke. P.S. Niech LM nie usuwa komentarzy!!!!
Dodano: 14.06.2018 14:06    Przez: ~Pn
Moderatorze bądź przeklęty. Masz nie po kolei.
Dodano: 14.06.2018 12:16    Przez: ~Arjawarta
Czytajac twoje wynaturzenia wcale sie nie dziwie, ze wszystkie twoje wpisy poszly w zaswiaty.😂😂😂
Dodano: 14.06.2018 14:07    Przez: ~Pn
A korki będę zabronione?
Dodano: 14.06.2018 14:51    Przez: ~Korkociąg
Tak, tylko w twoim przypadku korki analne, ktore bedziesz sobie wkladal na bol dudy, beda dopuszczalne.
Dodano: 14.06.2018 15:13    Przez: ~Pn
Brak słów na koltunstwo niektórych internautów. W szkole chcą więcej języka obcego w ramach programu nauczania a korkociąg chce płatne korepetycje. Proponuje jeszcze wyrzucić religię z szkoły i w miejsce tych dwu godzin wprowadzić inne zajęcia juz niekoniecznie angielski. Lekcja religii w niedziele po kościele w salce kolo kościoła. Proszę portal LM żeby nie kasowal nieprzychylnych komentarzy bo podobno mamy wolność słowa i wyznania.
Dodano: 14.06.2018 15:20    Przez: ~ja
Nagminnie są usuwane wpisy głównie pod artykułami Pani Red. Anny Pilarskiej, co jest grane ?
Dodano: 14.06.2018 17:46    Przez: ~Prawicowiec
Mam tylko nadzieję, że nauczyciel fizyki czy biologii będzie posiadał certfikat znajomości angielskiego ( lub innego języka) na poziomie C1. Niestety, znam wielu konińskich anglistów, którzy nawet nie byi w kraju anglojęzycznym. Prosty przykład z życia, germanistka ucząca w gim. nie poradziła sobie z zadaniem licealistki. Działajcie, próbujcie może będzie lepiej....
Dodano: 14.06.2018 18:26    Przez: ~Gość
Jestem uczniem klasy dwujęzycznej w gim3 i jestem średnio zadowolony. Faktycznie, w podstawowce chodzilem na prywatne lekcje angielskiego ale od poczatku gimnazjum zrezygnowalem bo juz nie czulem potrzeby sie douczac po lekcjach. To, że uczniowie klas dwujęzycznych niby rozmawiają po angielsku na przerwach to kit, z ktorego dalej z kolegami sie smiejemy na grupce. Poziom angielskiego jest żenująco niski jak na taką klasę. Usłyszenie na lekcji angielskiego poprawnie złożonego zdania z dobrze odmienionym "to be" przez innych uczniów graniczy z cudem i zdarza sie co najmniej rzadko. Lekcjami prowadzonymi po angielsku są takie, na ktorych można więcej "pogadać" np. Historia czy Wiedza o Społeczeństwie, no i czasem uczymy sie pojedynczych słówek po angielsku na biologii.
Dodano: 14.06.2018 22:34    Przez: ~Uczeń gim 3
nie wazna jest gramatyka i jak odmieniasz to be lub co innego . Najwazniejsze jest osluchanie sie, i tak wieszosc z uczacych sie jezyka nie bedzie potrafila sie dogadac po angielsku w swiecie bo was nie ucza jezyka potocznego i codziennego tylko odmiany :)
Dodano: 15.06.2018 11:09    Przez: ~globtroter

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.