Dzisiaj jest sobota 19 października 2019, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18187) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 12oC
Jutropogoda
17 / 14oC
Pojutrzepogoda
18 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek w Brzeźnie. Pracownik utknął na wysokości ... (0)Piłkarska kolejka: Czy Górnik w końcu wygra na wła ... (0)

Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

Dodano: 22.06.2018 14:10
Źródło: LM.pl

Zespół cmentarzysk w miejscu planowanej odkrywki Ościsłowo jest chronionym prawem zabytkiem. Generalny konserwator zabytków odrzucił odwołanie Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Konińska kopalnia nadal czeka na decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej odkrywki Ościsłowo. Jej brak to nie jedyny problem firmy. Na terenach planowanych pod inwestycje PAK KWB „Konin”, archeolodzy jakiś czas temu odkryli zespół dwóch cmentarzysk obejmujących kurhanowe groby kultury łużyckiej i neolityczne groby bezkomorowe pucharów lejkowatych.

- Mamy do czynienia z zachowanym krajobrazem kulturowym sprzed 5 tysięcy lat, zasadniczo prawie niezmienionym. Kiedy w Azji Przedniej, Afryce Północnej, czy Europie Południowo-Wschodniej formowały się najstarsze cywilizacje świata starożytnego, w tym czasie na naszych ziemiach funkcjonowały inaczej zorganizowane wspólnoty terytorialne, które zostawiły czytelne ślady swojego gospodarowania przestrzenią i mamy to zachowane w stanie nieprzekształconym. To ma dużą wartość nie tylko w skali polskiej, ale europejskiej. To, że organ to chroni jest dla mnie sprawą oczywistą – mówi Grzegorz Budnik, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Stanowiska archeologiczne zostały wpisane do rejestru zabytków 9 lutego tego roku. Od tej decyzji wojewódzkiego konserwatora odwołało się Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

- Myśmy interweniowali, żeby dokonać rzetelnej oceny. Tam są pewne sprzeczności. Z jednej strony mówi się o dobrym stanie tych mogił, w innym miejscu o złym stanie – mówił w maju Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Generalny konserwator działający w imieniu ministra kultury odwołanie odrzucił uznając je za bezzasadne i stwierdzając, że decyzja wojewódzkiego konserwatora była wydana w sposób właściwy, zgodny z przepisami prawa oraz zasadny w sensie merytorycznym.

- Udowodnił w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, że organ powinien objąć stanowisko archeologiczne ochroną konserwatorską. Generalny konserwator zwrócił też uwagę, że argumenty Towarzystwa Samorządowego nie mieszczą się w zakresie kompetencji orzekania organu ochrony zabytków – mówi Grzegorz Budnik.

Decyzja jest ostateczna i prawomocna. Odkrycie konińskich archeologów wpisane do rejestru zabytków będzie chronione prawem. Co za tym idzie, nie będzie tam mogła działać kopalnia. A przynajmniej tam, gdzie zagrażać może zabytkowi.

- W obrębie granic wpisu nie można prowadzić robót ziemnych, ponieważ doprowadziłyby one do uszkodzenia zabytku. Rozmawiając z kopalnią mówiliśmy, żeby przeanalizować rozwiązania technologiczne takie, które nie spowodują uszczerbku dla stanowisk archeologicznych. To jest kwestia powołania na przykład ekspertów, którzy opracują takie technologie odkrywki, że strefa otulinowa będzie jak najmniejsza – podkreśla kierownik konińskiej delegatury WUOZ w Poznaniu.

fot. archiwum

  • Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

pewnie, niech zostanie cmentarzysko - będzie gdzie chować bezrobotnych koninian padniętych z głodu
Dodano: 22.06.2018 14:31    Przez: ~qaz
Ludzie na co ta cała gadanina. Ministerstwo przyjęło program dla węgla brunatnego i orzełko iż złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie są kluczowe dla kraju i Konińskiego Okręgu Przemysłowego i powstaną do 2030 roku. Także czy komus się podoba czy też nie, odkrywki powstaną. Węgla w naszym regionie - Zagłębiu Konińskim jest do nawet 2050 roku, także korzystajmy z tego co mamy, jak Niemcy u których rozwój węgla brunatnego idzie pełną parą.
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~Staszek
Co zostawimy dzieciom ? Ruiny po Brykietowni, puste hale po Konwarcie, wyburzone zabudowania cukrowni, rozsypujący się Polmos, zarośnięte Fugo puste wielkie gmachy elektrowni Konin, Pątnów, zardzewiałe hale Huty Alumninium i zapuszczone bocznice kolejowe.. Miasto bez przemysłu. Będą apteki, biedronki i lidle i zachodnie korporacje, dzieci będą pracować w szklanych wieżowcach i uczestniczyc w wyścigu szczurów. O to wam chodzi ?
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Tegochcecie
a prąd tez chcesz mieć ? . czy wolisz g.. wiadrem wody spłukiwać .....
Dodano: 22.06.2018 16:06    Przez: ~.pl
Obkopać dookoła i mieć to w doopie ... Tak robią w innych krajach.
Dodano: 22.06.2018 15:03    Przez: ~ja anioł pański

KOMENTARZE

Kurhan- samo h nie ch
Dodano: 22.06.2018 18:55    Przez: ~Gość
CHRONIC CMENTARZYSKO, ZROBIC Z NIEGO ATRAKCJE NA POL SWIATA I NA TYM ROBIC KASE...
Dodano: 22.06.2018 19:26    Przez: ~ALA
A kto to będzie chciał oglądac????
Dodano: 22.06.2018 19:46    Przez: ~Pn
Dopiero jak ciebie zasypia to wtedy
Dodano: 22.06.2018 20:53    Przez: ~Ali a
Konin ta wiocha to jeden zabytek ! Najgorsze,najbrzydsze miasto w całej Wlkp,bez żadnych perspektyw !
Dodano: 22.06.2018 20:02    Przez: ~Z
Powies sie.
Dodano: 22.06.2018 20:53    Przez: ~Tomek
Wpisać sobie ,122 miasta gdzie grozi zapasc gospodarcza . Konin jest na 25 m w polsce gdzie grozi degradacja,zdecydowanie najgorzej ze wszystkich miast Wlkp ! A wielu miast z Wlkp nie ma na tej liście,fatalnie w tym regionie !
Dodano: 22.06.2018 20:35    Przez: ~Hela
Utop sie
Dodano: 22.06.2018 20:53    Przez: ~Jan
A wpisz sobie swoje dochody i to co masz.usiadz wypij piwo i wychustaj sie 😂
Dodano: 22.06.2018 22:08    Przez: ~Casteo
Prawda boli,to miasto bez szans ! Lepiej sie wyprowadzić,jak zrobilo to już tysiace !
Dodano: 22.06.2018 20:58    Przez: ~Z
Na tory łajzo
Dodano: 22.06.2018 22:03    Przez: ~Anna
No w bajecznej wrześni mam 3/4 znajomych szczęście nie jest tak daleko jak się wydaje
Dodano: 23.06.2018 04:52    Przez: ~Ghbh
Konin gdyby nie ludzie za granicami to już dawno lipa ! A TORFOWNIKI NIECH SIE USTAWIAJA W PUP TO GARSTKA beztalecia zadnego FACHOWCA tylko gawędziarze …...
Dodano: 22.06.2018 21:54    Przez: ~pogotowiany
Idz z matka na terapie
Dodano: 22.06.2018 22:04    Przez: ~Tumek
Idź i usiądź za sterami koparki wysokiej na 40 metrów szerokiej na 100 i kop przebierać by Cię musieli po 5 minutach tak byś się obsra.
Dodano: 23.06.2018 04:54    Przez: ~Hbjj
Hbjj dobrze napisałeś szkoda tylko że nadsztygar co tylko jeździ samochodem dostaje prawie 6 tysi na rękę i odpowiedzialności 0 a operator koparki 2800 i jest odpowiedzialny za wszystko
Dodano: 23.06.2018 22:32    Przez: ~Bbjhx
Nawet POwalone drzewa to wina POtopielców
Dodano: 22.06.2018 22:07    Przez: ~Tuskoszczur
Wszystko sie, sypie stadion,amfiteatr,przeprawa,odkryty basen zaorali,hala tez z PRL,żadnego inwestora,bezrobocie,mlodzi wyjezdzaja,oto centrum polski
Dodano: 22.06.2018 22:23    Przez: ~Wo
Jakim trzeba byc tępakiem, zeby popierac kopalnie odkrywkową?!?!?! Wystarczy miec z****ny kopalniany łeb i nie widziec tego,ze na dłuszą mete to górnictwo odkrywkowe jest strzałem w kolano, pomijając juz cmentarzyska to spustoszenie jakie zostawi kopalnia dla tak c**jowego surowca jakim jest wegiel brunatny i to jeszcze w tak biednym ,ale rozległym pokładzie jest nie do oszacowania!!!! To nie PRL lub wczesne lata 90te, gdzie górnictwo odkrywkowe rekultywowało, kontrolowało gospodarke wodna i placiło wysokie kwoty za swoją dewastacyjną działalnosc, dzis biznes ten w przypadku tak miernego surowca moze tylko wypalic jak wszystko to o czym wspomniałem zostanie olane zatem jebnijcie sie w głowe kopalniane bezmózgi i zacznijcie zdobywac nowe kwalifikacje w celu zdobycia pracy a to,ze generacje rządzących komuchów z Konina nie stworzyłY w rejonie alternatywy dla przemysłu górniczego zawdzięczacie jedynie sobie!!! Na pohybel KWB
Dodano: 22.06.2018 22:27    Przez: ~rotX
Idź z rodziną na terapie
Dodano: 22.06.2018 22:46    Przez: ~kwasek
To miasto nic nie potrafi tylko torf ! Teraz to wychodzi ! A trzeba było pomyslec duzo wczesniej !
Dodano: 22.06.2018 23:00    Przez: ~Lena
Ej ty masz na 2 Donald i nie jesteś aby rudy a twój dziadzio nie był w ss??
Dodano: 23.06.2018 04:55    Przez: ~Rghm
powiedz debilu to szwabom którzy mają NAJWIĘKSZE kopalnie węgla brunatnego w Europie... Wyłaczają elektrownie atomowe a otwierają nowe na WĘGIEL - brunatny i kamienny...
Dodano: 24.06.2018 00:27    Przez: ~kyllgryll
a nie można tych grobowców wykopać raz dwa przenieść do muzeum i po sprawie ?
Dodano: 22.06.2018 22:50    Przez: ~pomysł
Oczywiście, że można ! Ale tu chodzi o zatrzymanie odkrywki. Agentura niemiecko-unijna działa i ma się dobrze.
Dodano: 23.06.2018 21:02    Przez: ~oficer prowadzący
2 z 4
<<1234>>