Dzisiaj jest czwartek 19 września 2019, imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19569) SPORT FORUM FIRMY (5362) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 8oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zmarł wieloletni dyrektor SP3 - Ryszard Nijakowski ... (2)Szczepionka poróżniła konińskich radnych. Zadecydu ... (4)

Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę

Dodano: 19.09.2018 17:06
Źródło: LM.pl

Większością głosów konińscy radni zdecydowali o emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.

Miasto planuje wyemitować obligacje komunalne warte 120 mln zł. Z tego obligacje za 20 mln zł miałyby być „wypuszczone” jeszcze w tym roku, natomiast po 50 mln zł w 2019 i 2020 roku. Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, nad którą pochyliła się dziś Rada Miasta Konina, celem emisji w 2018 roku jest finansowanie planowanego deficytu budżetu. Natomiast w latach kolejnych spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz finansowanie planowanego deficytu. Pieniądze miałyby być przeznaczone na inwestycje drogowe, to jest: budowę wiaduktu łączącego ul. Paderewskiego z Wyzwolenia, modernizację ul. Przemysłowej od skrzyżowania z ul. Matejki do Malińca, remont ul. Jana Pawła II oraz budowę kładki nad kanałem Ulgi.

- Te inwestycje są Koninowi potrzebne – mówił radny Piotr Korytkowski.

- My nie jesteśmy przeciwko inwestycjom. Nasz spór dotyczy źródeł, z których mamy czerpać pieniądze na ich realizację – dodał radny Zenon Chojnacki.

Prezydent Józef Nowicki podkreślił, że negocjacje z instytucjami, które miały pomagać samorządom w realizacji inwestycji trwały osiem miesięcy i nie przyniosły rezultatu. Wszystko ze względu na zaproponowane zbyt duże koszty odsetkowe.

- Niestety okazuje się, że Polski Fundusz Rozwoju jest funduszem komercyjnym – mówił radny Wiesław Wanjas.

- Obligacje pozwalają nam pozyskać środki poza polityką – dodał Piotr Korytkowski.

Michał Kotlarski natomiast w ostrych słowach zwrócił się do prezydenta Nowickiego.

- Każdy obywatel będzie musiał ponieść konsekwencje tej naszej decyzji. Gdyby policzyć przez 8 lat niepotrzebne wydatki to może nie trzeba byłoby dokładać 20 mln zł do budżetu – mówił Michał Kotlarski.

Ostatecznie, 13 radnych zagłosowało „za” wyemitowaniem obligacji. Natomiast 6 było przeciw, a byli to: Marek Waszkowiak, Michał Kotlarski, Sebastian Górecki, Jakub Eltman, Krystian Majewski i Zenon Chojnacki. 

  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę
  • Konin wyemituje obligacje na inwestycje. Radni przyjęli uchwałę

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Świetny pomysł. Sprawdzony tez w innych miastach.
Dodano: 19.09.2018 20:41    Przez: ~Roman
Dobra próba. Trzeba mysleć szerzej. Jestem zaskoczony takim pomysłem, ale pozytywnie.
Dodano: 19.09.2018 20:56    Przez: ~BrawoZaDecyzje
Przeciw byli ci co nie maja o niczym pojęcia.
Dodano: 19.09.2018 21:30    Przez: ~Karpio
Niech wszyscy "mądrzy" zamiast narzekać pomyśl, chcieliście wziąć sprawy miasta w swoje ręce więc, wam to prezydent umożliwia!!! Poznajcie trud utrzymania miast. Każdy bystry jak nie ma żadnej odpowiedzialności, kiedy może krytykować i opluwać wszystkich dookoła nie panosząc żadnych konsekwencji. Bardzo dobre rozwiązanie z obligacjami!!!
Dodano: 19.09.2018 22:37    Przez: ~Ryszard D.
Rzadko wchodzę na LM. ponieważ to co tu czytam jest poprostu żałosne. Wy ludzie mieszkańcy Konina nigdy nie będziecie zadowoleni, zawsze musicie się czegoś uczepic nawet jak widać jak Konin się rozwija to wam nie pasuje, nie potraficie docenić jakim fajnym miastem jest Konin . A może tak zamiast siedzieć przed monitorem to przejechali byście się na wycieczkę rowerową po mieście i zobaczyli ile w Koninie się dzieje, jak fajnie się rozwija. Bulwary tętnią życiem, impreza za impreza, ścieżki rowerowe robią się dużo już jest można korzystać itp. Myślę że Nasze miasto bardzo dużo zyskało dzięki obecnymu Panu Prezydentowi. Koninem musi zarządzać osoba doświadczona czyli Pan Nowicki.
Dodano: 19.09.2018 22:46    Przez: ~Zosia

KOMENTARZE

obligacje "wypuszcza" się tylko wtedy,kiedy jest przewidywalny zysk i możliwość zarobku dla kupujących.w przeciwnym wypadku jest to tylko naciąganie kupców i kolejne zadłużenie emitenta;)
Dodano: 19.09.2018 21:46    Przez: ~kiełbasa wyborcza
ten młody buc to taki geniusz, że nawet nie potrafił choinek przed świętami sprzedać, a co dopiero poważniejsze wyzwania. Myślę, że jak się na listę do RM Konina zaprasza ludzi spoza miasta bo się nie wie, że radny musi być z gminy, do której kandyduje to o czym tu mowa...ludzie...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 19.09.2018 21:49    Przez: ~operatornastawni
Radni PiSu nie rozumieją obligacji, nie znają matematyki tylko się mądrują, mają prywatne szkoły co niektórzy, lansują swoje interesy a radnymi są być przy korycie i co robią dla swoich okręgów nic - zapłacimy im w tych wyborach. Znów będa obiecywać gruszki na wierzbie. NIE UFAĆ im to kłamcy. Można się było przekonać przez te 4 lata. Zawiodłem się na nich.
Dodano: 19.09.2018 21:50    Przez: ~wyborca
Nie głosujemy na Pis
Dodano: 19.09.2018 23:15    Przez: ~wyborca2
Moje codzienne drogi to pracy a moich dzieci to szkoły a władzie zapomnieli naprawić drogi 3 kg od Weglewskiech Holendrach to Sławska to promu pokonujemy kilka rodzin dziennie 10 razy
Dodano: 19.09.2018 22:03    Przez: ~Marta.
Byłem. Kilka razy. Widziałem co to za drogi
Dodano: 19.09.2018 22:11    Przez: ~Marek
Jaka to gmina?
Dodano: 20.09.2018 09:31    Przez: ~Marcin
obserwuje Nowickiego od wielu, wielu lat, jeszcze jak był posłem. To chyba jedyny człowiek jakiego znam, który jest tak niedoceniany. Zrobił dla tego miasta więcej niż wam się wydaje. Jak porównacie dokonania Nowaka to naprawdę nie ma o czym mówić. A Konin jest miastem, do którego przyjechali ludzie ze wsi i nie mam nic przeciwko, ale mentalność trudno jest zmienić. Nie jest winą prezydenta, że ludzie nie czytają co się w mieście dzieje, ile jest wydarzeń kulturalnych i sportowych. Narzekacie tu w komentarzach na drogi...matko...jedyna do poprawy do Przemysłowa, reszta dróg jest w bardzo dobrym, dobrym lub przyzwoitym stanie. Na wszystko narzekacie. Mam 52 lata i objechałem wiele miast autem. Konin nie ma się czego wstydzić. Tu chyba sztaby tylko piszą bo rozmawiam z ludźmi i nie ma takiego jadu i negatywnych opinii. Większość idzie głosować na Nowickiego, albo w ogóle. Ja pójdę i zagłosuję na Józefa, świadomie i z przekonaniem, moje dzieci ró ...
Dodano: 19.09.2018 22:23    Przez: ~Marek Stan.
sam sobie piszesz komentarze i na dodatek sam sobie na nie odpowiadasz załóż gogle narciarskie bo w okularach twój wzrok błądzi
Dodano: 19.09.2018 22:34    Przez: ~mnie nie oszukasz
Jakie wydarzenia , jaki sport ? w wielu miasteczkach jest większy poziom sportowy i frekwencja !
Dodano: 20.09.2018 11:09    Przez: ~ja
nie obrażaj mieszkancow idioto. Kilka pokolen jest tu juz urodzonych i nie rob z mieszkancow idiotow i wiesniakow. to wy komuchy musicie stad odejsc na smietnik historii. i te wybory wam to pokaza gdzie wasze miejsce towarzysze
Dodano: 20.09.2018 14:46    Przez: ~666
Niech wszyscy "mądrzy" zamiast narzekać pomyśl, chcieliście wziąć sprawy miasta w swoje ręce więc, wam to prezydent umożliwia!!! Poznajcie trud utrzymania miast. Każdy bystry jak nie ma żadnej odpowiedzialności, kiedy może krytykować i opluwać wszystkich dookoła nie panosząc żadnych konsekwencji. Bardzo dobre rozwiązanie z obligacjami!!!
Dodano: 19.09.2018 22:37    Przez: ~Ryszard D.
też czekam na kogoś młodego kto to zrobi....
Dodano: 19.09.2018 22:50    Przez: ~alek
Czy dobre rozwiązanie? Od kupujących obligacje zależy. Emeryci nie będą chcieli pozbywać się oszczędności aby kupić niepewne obligacje. Babcia woli swoje wdowie grosze trzymać w skarpetce i nie powierzy pieniędzy miastu. Młodzi rzadko kiedy mają wolne środki finansowe i chcą z życia korzystać. Obligacje mają to do siebie, że trzeba je od ludzi wykupić. Skąd kasa miasta za 10 lat weźmie pieniądze na ich wykup? Trzeba by wstrzymać na 10 lat inwestycje. Ludzie chcą szkół, mostów, ulic. Tylko inflacja by mogła pomysł z obligacjami uratować.
Dodano: 20.09.2018 09:54    Przez: ~Qń
Rzadko wchodzę na LM. ponieważ to co tu czytam jest poprostu żałosne. Wy ludzie mieszkańcy Konina nigdy nie będziecie zadowoleni, zawsze musicie się czegoś uczepic nawet jak widać jak Konin się rozwija to wam nie pasuje, nie potraficie docenić jakim fajnym miastem jest Konin . A może tak zamiast siedzieć przed monitorem to przejechali byście się na wycieczkę rowerową po mieście i zobaczyli ile w Koninie się dzieje, jak fajnie się rozwija. Bulwary tętnią życiem, impreza za impreza, ścieżki rowerowe robią się dużo już jest można korzystać itp. Myślę że Nasze miasto bardzo dużo zyskało dzięki obecnymu Panu Prezydentowi. Koninem musi zarządzać osoba doświadczona czyli Pan Nowicki.
Dodano: 19.09.2018 22:46    Przez: ~Zosia
zośka dobranocka już była nie filozofuj
Dodano: 19.09.2018 22:48    Przez: ~aaaaaaaaa kysz
To nie jest rozwój tylko kosmetyka przed wyborcza. "Żałosne" to jest wychwalanie takich sukcesów. Skoro jest tak dobrze czemu Konin się wyludnia, bezrobocie jest tak wysokie a płace niskie? Konin zamiast się rozwijać upada. Co takiego twoim zdaniem miasto zyskało?
Dodano: 20.09.2018 09:13    Przez: ~Knn
Jedyna odpowiednia osoba na Prezydenta naszego miasta jest Pan Nowicki, który już pokazał że jest na odpowiednim stanowisku - osoba z doświadczeniem i niepodważalna wiedzą. Życzę powodzenia w nadchodzących wyborach Panie Prezydencie.
Dodano: 19.09.2018 23:06    Przez: ~Leon
my niechcemy 80 letniego prezydenta. Widac komusze trole z urzedow sie uaktywnily w komentarzach i plusuja towarzysza ale ludzie głupi nie są.
Dodano: 20.09.2018 14:45    Przez: ~mieszkaniec
Ile płacą za takie komentarze? Bo chyba za darmo tych głupot nie piszesz.
Dodano: 21.09.2018 00:12    Przez: ~Aaa
Płacić obligacjami prezesom spółek miejskich przez 20 lat.
Dodano: 20.09.2018 05:25    Przez: ~Qń
Nie myślcie, że będę obligacje przyjmował na tackę zamiast pieniędzy.
Dodano: 20.09.2018 05:44    Przez: ~pleban
4 z 6
<<123456>>