Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak wybrać oczyszczalnię ścieków? Na co zwracać uwagę?

Jak wybrać oczyszczalnię ścieków? Na co zwracać uwagę?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak wybrać oczyszczalnię ścieków? Na co zwracać uwagę?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałym rozwiązaniem gospodarki ściekowej w przypadku zabudowy rozproszonej, gdzie budowa kanalizacji jest nieopłacalna. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczniejsze w porównaniu z szambem, ale i przyjazne środowisku. Na rynku wielu producentów oferuje przydomowe oczyszczalnie ścieków, a klienci zastanawiają się jaką oczyszczalnię wybrać. Poniżej przedstawione zostały typy oczyszczalni ścieków oraz ich charakterystyka, która uwzględnia wady i zalety poszczególnych rodzajów oczyszczalni.

Wyróżnia się trzy podstawowe typy oczyszczalni ścieków:

  • drenażowe,
  • hydrofitowe (roślinne),
  • biologiczne.

Oczyszczalnie drenażowe

Zwane inaczej oczyszczalniami beztlenowymi lub ekologicznymi. W ich budowie wyróżniamy dwa podstawowe elementy: osadnik wstępny oraz drenaż rozsączający. Ścieki w pierwszej kolejności trafiają do osadnika wstępnego w którym zachodzą procesy beztlenowe – fermentacja. Warto zwrócić uwagę, że procesy beztlenowe prowadzą do zagniwania ścieków i powstawania uciążliwych zapachowo odorów. Ponadto przydomowe oczyszczalnie ścieków drenażowe wymagają stosowania kosztownych biopreparatów. Szacuje się, że w osadniku gnilnym następuje redukcja zanieczyszczeń wysokości 25-50%. Następnie podczyszczone ścieki przepływają do drenażu rozsączającego. Przyjmuje się, że na jedną osobę należy zastosować drenaż długości 15 m. Wykonanie drenażu wymaga wymiany gruntu na piaski oraz kruszywo o wysokim współczynniki przepuszczalności. Do prawidłowego funkcjonowania drenażu niezbędne jest stosowanie preparatów udrażniających, a jego trwałość szacuje się na 8-14 lat. Wymagania prawne nakazują, aby przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadały miejsce umożliwiające pobór ścieków oczyszczonych, co przypadku tego rodzaju oczyszczalni jest praktycznie niemożliwe. Ponadto montaż drenażu rozsączającego jest zabroniony jeżeli występuję wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ należy zachować odległość minimum 1,5 m między drenażem, a wodami gruntowymi. Główną zaletą oczyszczalni drenażowych jest niski koszt montażu. Do wad należy zaliczyć: zajmują duża powierzchnię działki, konieczność stosowania biopreparatów, uciążliwość zapachowa, mała trwałość, niska redukcja zanieczyszczeń (zakaz montażu na terenie aglomeracji).

Hydrofitowe (roślinne)

Oczyszczalnie hydrofitowe wykorzystują do oczyszczania ścieków rośliny. Jest to technologia stosunkowo młoda, której początki sięgają lat pięćdziesiątych. Ten typ oczyszczalni ścieków ma niewielkie zastosowanie, ze względu wysokie koszty i wymaganą dużą powierzchnię zabudowy.

Oczyszczalnie biologiczne

W przydomowych biologicznych oczyszczalniach ścieków stosuje technologie osadu czynnego lub złoża biologicznego.

Oczyszczanie ścieków z wykorzystaniem technologii osadu czynnego polega na wytworzeniu w komorze bioreaktora kłaczków osadu czynnego będących skupiskami mikroorganizmów. To właśnie na powierzchni kłaczków zanieczyszczenia organiczne obecne w ściekach są absorbowane i mineralizowane czego efektem jest redukcja zanieczyszczeń. Zaletą przydomowych oczyszczalni pracujących w technologii osadu czynnego jest przede wszystkim: wysoka redukcja zanieczyszczeń i możliwość gospodarczego wykorzystania oczyszczonych ścieków. Wśród wad należy wymienić : duża wrażliwość na zmienność w dopływie ścieków (okresy urlopowe, tymczasowa większa liczba mieszkańców), konieczność podłączenia do sieci elektrycznej, awaryjność (związana z obecnością różnych elementów elektrycznych).

Przydomowe oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złoża biologicznego do oczyszczania ścieków wykorzystują mikroorganizmy immobilizowane na danym podłożu sztucznym np. tarczach, rusztach. Ścieki przepływając przez złoże kontaktują się z osiadłymi mikroorganizmami i są oczyszczane. Podstawowe zalety wymienionej technologii to: duża odporność na nierównomierny dopływ ścieków, mała powierzchnia zabudowy. Natomiast wady: niższa redukcja zanieczyszczeń w porównaniu z osadem czynnym, konieczność podłączenia do sieci elektrycznej.

Opisane typy oczyszczalni ścieków biologicznych mają wady i zalety. Zatem jaką oczyszczalnię wybrać? Obecnie wielu technologów jest zdania, że najlepsze są hybrydowe oczyszczalnie ścieków pracujące w połączonej technologii osadu czynnego i złoża biologicznego. Przykładem takiej oczyszczalni jest przydomowa oczyszczalnia NV. Dzięki zastosowaniu obu przedstawionych technologii gwarantuję stabilną pracę w zmiennych warunkach oraz wysoką redukcję zanieczyszczeń. Ponadto oczyszczalnia NV z elementów elektrycznych posiada jedynie dmuchawę. Brak pomp, sterowników, elektrozaworów itp. powoduje, że urządzenie jest bez awaryjne. W oczyszczalni NV nie zachodzą procesy beztlenowe, a więc jej praca jest bezzapachowa. Dodatkową zaletą jest 20 lat gwarancji.

Jak wybrać oczyszczalnię ścieków? Na co zwracać uwagę?
Czytaj więcej na temat:ekologia, dom, oczyszczanie ścieków
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole