Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Na oddział zakaźny trafił dorosły pacjent z objawami odry

Konin. Na oddział zakaźny trafił dorosły pacjent z objawami odry

Dodano:
Konin. Na oddział zakaźny trafił dorosły pacjent z objawami odry

W pierwszej połowie listopada na oddział zakaźny konińskiego szpitala trafił dorosły pacjent z objawami odry. 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie potwierdza, że w połowie listopada na oddział zakaźny dla dorosłych został przyjęty pacjent z objawami odry. Był hospitalizowany siedem dni, a jego pobyt zgłoszono do sanepidu.

- W 2018r do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej zgłoszono 1 przypadek zachorowania na odrę – informuje Agnieszka Dybała-Kamińska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie. - Przypadek zgłoszony został dniu 10.11.2018 roku przez Oddział Obserwacyjno-Zakaźny WSZ w Koninie. Podejrzenie odry u pacjenta spoza powiatu konińskiego zgłoszono na podstawie objawów klinicznych. W celu potwierdzenia zachorowania pobrano materiał do badań laboratoryjnych i przekazano do Państwowego Zakładu Higieny - badania w toku. Jak większość obecnie zgłaszanych w kraju przypadków i ten jest przypadkiem importowanym z Ukrainy.

Przy okazji koniński Sanepid informuje, że odra jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wirus odry jest najbardziej zakaźnym ze wszystkich znanych pediatrom. W przypadku braku szczepienia, zaatakuje z sukcesem ponad 90% wszystkich osób, które będą miały z nim styczność a nie były uodpornione. Powikłania w przebiegu odry występują często. Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego, rzadziej nieżyt żołądkowo-jelitowy z biegunką. Dość często dochodzi do zapalenie płuc wymagającego leczenia szpitalnego. Bardzo groźne są powikłania neurologiczne – zapalenie mózgu i/lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta z wiekiem, powyżej 10 roku życia jest 2-3 krotnie większe. Odległym powikłaniem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu którego objawy ujawniają się po kilku – kilkunastu latach od zakażenia.

- W Polsce najczęstszym źródłem zakażeń pozostają przypadki importowane z innych krajów – czytamy w informacji nadesłanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie. - Od kilku lat rejestruje się w Polsce ogniska zachorowań na odrę występujące najczęściej w środowiskach osób nieszczepionych. Przeprowadzane badania epidemiologiczne potwierdzają związek braku wykonywania szczepień p/odrze w takich grupach ze zwiększoną liczbą zachorowań. W takich sytuacjach często podejmowane są działania mające na celu zaszczepienie p/odrze nieszczepionych dzieci. W Polsce dzięki obowiązkowym szczepieniom dla dzieci oraz zalecanym dla wybranych grup osób dorosłych można skutecznie się chronić przed zachorowaniem na odrę. Dzieci ze styczności, które nie chorowały na odrę i nie były szczepione, mogą być zaszczepione przeciw odrze w ciągu 72 godzin od momentu kontaktu, co chroni je przed zachorowaniem i zapobiega szerzeniu się epidemii. 

Obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym ma charakter powszechny, podlegają mu osoby przebywające na terenie Polski. Zgodnie z art. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. „Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym”. Obowiązek szczepień wynika zatem wprost z przepisu prawa, a uwolnić od niego mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie do szczepień.

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole