Dzisiaj jest środa 26 czerwca 2019, imieniny: Jana, Pawła, Miromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20158) SPORT FORUM FIRMY (5341) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
30 / 21oC
Jutropogoda
19 / 14oC
Pojutrzepogoda
22 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Z Konina do Madrytu. Tancerka "Rytmixu" na scenie ... (0)Golina. Umowa na rewitalizację osiedla Starówka po ... (0)

Ekologiczny Konin: 6 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych

Dodano: 25.03.2019 16:28

Ponad 21 milionów trafi do Konina dzięki projektowi „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego

Umowę na dofinansowanie podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu prezydent Konina Piotr Korytkowski i skarbnik Irena Baranowska. Projekt będzie realizowany przez MZK, ZDM i Wydział Gospodarki Komunalnej. Dzięki temu w mieście pojawi się 6 nowych autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych, prawie 400 m ciągów pieszych zostanie przebudowanych na pieszo-rowerowe, będziemy mieć 9 punktów przesiadkowych typu bike&ride (przystanki ze stojakami dla rowerów) oraz 3 ładowarki wolnostojące dla autobusów. To oczywiście tylko część zadań, które będą zrealizowane w ramach projektu. Koszt całego przedsięwzięcia to 31.245.985,85 zł, dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wynosi 21.706.388,92 zł. Brakująca kwota, niespełna 10 milionów, to wkład własny.

Głównym celem projektu jest stworzenie w Koninie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy UE w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego. Ponadto projekt przyczyni się do osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności w Koninie. Realizacja poszczególnych zadań potrwa do połowy 2020 roku i zakończy się akcją informacyjną dotycząca zrównoważonej mobilności rozumianej jako łączenie się, uzupełnianie przemieszczania pieszo, rowerem czy autobusem w mieście i jego okolicach.

Zadania w projekcie:

1. Zakup autobusów dla MZK

autobusy hybrydowe – 6 sztuk

autobusy elektryczne – 6 sztuk

2. Przebudowa ciągów pieszych na pieszo-rowerowe (397 m)

wzdłuż ul. M. Kolbego o długości 267 m

wzdłuż ul. Poznańskiej o długości 130 m

3. Modernizacja infrastruktury transportowej

zakup i montaż wiat przystankowych wraz z oświetleniem i stojakami na rowery – punkty przesiadkowe typu bike&ride, 9 sztuk na terenie Konina;

zakup 3 sztuk ładowarek wolnostojących do ładowania autobusów;

zakup i instalacja aplikacji do zarzadzania flotą pojazdów oraz systemu informacyjnego tablic wraz z systemem dyspozytorskim (centrum obsługi wraz z osprzętem, oprogramowanie, 9 tablic informacyjnych elektronicznych do zamontowania na punktach przesiadkowych)

4. Akcja informacyjno  -promocyjna dotycząca zrównoważonej mobilności.

Fot. Hybrydowy autobus testowy, który jeździł  po Koninie 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Za te szroty śmierdzące w pksie radzę się zabrać , kto to do ruchu dopuszcza...
Dodano: 25.03.2019 17:59    Przez: ~U
Brawo ! Miasto musi iść z postępem, szczególnie w kwestii ekologicznej oraz infrastruktury komunikacyjnej. Chociaż te 400 m do przebudowania ścieżek, na rowerowo-piesze, jest trochę groteskowe. Od czegoś trzeba zacząć. Czas przerzucać się na rowery i komunikację miejską!
Dodano: 25.03.2019 16:55    Przez: ~pepe
A kto będzie jeździł tymi nowoczesnymi autobusami jak w MZK już brakuje kierowców bo nikt kto się szanuje nie pracuje za najniższą krajową.
Dodano: 25.03.2019 19:57    Przez: ~XYZ
Ale są jeszcze stare autobusy które jednak kopcą i wytwarzają nieprzyjemny zapach od którego zaraz głowa boli a to dlatego, że taki stary MAN jest już wyeksploatowany i trzeba to zastąpić czymś nowym a zarazem lepszym, nic nie jest wieczne.
Dodano: 25.03.2019 17:38    Przez: ~Ppppp
Podobno sam dyrektor ma jeździć? ??
Dodano: 26.03.2019 06:55    Przez: ~Tylko

KOMENTARZE

Brawo ! Miasto musi iść z postępem, szczególnie w kwestii ekologicznej oraz infrastruktury komunikacyjnej. Chociaż te 400 m do przebudowania ścieżek, na rowerowo-piesze, jest trochę groteskowe. Od czegoś trzeba zacząć. Czas przerzucać się na rowery i komunikację miejską!
Dodano: 25.03.2019 16:55    Przez: ~pepe
Ale trzeba powiedzie, że wiele ciągów pieszo...rowerowych zostało już przebudowanych więc te 400m to zawsze coś🙂
Dodano: 25.03.2019 17:45    Przez: ~Qwerty
A ja się pytam kiedy koalicja nierobów z PO-SLD spłaci 140 000 000 długu jakie zrobili w mieście? Licznik cały czas się kręci.Jak ktoś taki może rządzić?
Dodano: 25.03.2019 21:15    Przez: ~sasa
Postępem? ?? Ty zejdź na ziemię
Dodano: 26.03.2019 06:58    Przez: ~Up
A mnie te obecne autobusy nie przeszkadzają i nie widzę żeby kopciły. O ! W latach 60/70 IKARUSY to tak, te kopciły.
Dodano: 25.03.2019 17:20    Przez: ~dziadek
Ale są jeszcze stare autobusy które jednak kopcą i wytwarzają nieprzyjemny zapach od którego zaraz głowa boli a to dlatego, że taki stary MAN jest już wyeksploatowany i trzeba to zastąpić czymś nowym a zarazem lepszym, nic nie jest wieczne.
Dodano: 25.03.2019 17:38    Przez: ~Ppppp
Autobusy extra, szkoda tylko że brakuje chętnych na kierowców, przychodzą nowi trochę pojeżdżą i uciekają tam gdzie lepiej płacą choćby w innym zawodzie.
Dodano: 26.03.2019 08:12    Przez: ~ano...
140 mln długu a oni kolejne kilka baniek wydaja. brać chwilówki i płacić kredytem za kredyt tak to każdy POtrafi
Dodano: 25.03.2019 17:42    Przez: ~klauny
Bogatemu wszystko wolno. Zwłaszcza nie za swoje.
Dodano: 25.03.2019 20:30    Przez: ~Starak
Za 4 lata znowu w KONIA zrobię
Dodano: 26.03.2019 06:57    Przez: ~Ha ha
do klauna... jak na razie to twoje PISiory wydaja na potęgę kasę, której nie mają :(
Dodano: 26.03.2019 10:34    Przez: ~stop PiS
Za te szroty śmierdzące w pksie radzę się zabrać , kto to do ruchu dopuszcza...
Dodano: 25.03.2019 17:59    Przez: ~U
Ten co przeglądy robi. ...
Dodano: 26.03.2019 06:56    Przez: ~Pyk
A kto będzie jeździł tymi nowoczesnymi autobusami jak w MZK już brakuje kierowców bo nikt kto się szanuje nie pracuje za najniższą krajową.
Dodano: 25.03.2019 19:57    Przez: ~XYZ
Podobno sam dyrektor ma jeździć? ??
Dodano: 26.03.2019 06:55    Przez: ~Tylko
podobno prezes ma zrobic sobie na włosach kiteczke, wziąć przewodniczacego na kolanka i maja razem jezdzic. zrobia pierwszy w koninie miejski pociąg...
Dodano: 26.03.2019 11:40    Przez: ~kolo
Widać że coś się dzieje w koninie dobrze że jest Po A nie ten cały Piskorski system
Dodano: 25.03.2019 21:14    Przez: ~Konin
Nic się nie dzieje,żadnych inwestorów, wszystko w wielu miejscach się sypie,a autobusy nowe będą w wielu miastach
Dodano: 25.03.2019 21:27    Przez: ~***
Tak masz rację dzieje się podwyżki. .....aaa jurto następna się szykuje za śmieci
Dodano: 26.03.2019 06:54    Przez: ~Ups
DROGĄ ROWEROWĄ MA PORUSZAĆ ,,SIĘ'' ROWERZYSTA ZGODNIE Z KIERUNKIEM ,,RUCHU'' PO JAKIEJ JEST DROGA . ...
Dodano: 26.03.2019 01:45    Przez: ~L
Może pks wymieni swoje nie ekologiczne auta
Dodano: 26.03.2019 05:15    Przez: ~Klient
Z tego co się orientuje to za autobusy do mzk płaci miasto a pks sam musi sobie kupować autobusy za swojea wczoraj widziałem jak wjeżdżały dwa jakieś autobusy bez tablic na lawecie do pks wiec coś kupująale nie da się zaraz kupić 100 autobusówto miasto sponsoruje dla mzk i kupują 6a pks w tamtym roku chwalił się z zakupu 11 autobusów
Dodano: 28.03.2019 01:19    Przez: ~konin
Tylko żeby ludzie uszanowali te nowe autobusy. Zaraz siedzenia brudne będą .
Dodano: 26.03.2019 06:06    Przez: ~Qn
A potem trzeba zrobić porządek z samochodami, które kopcą. Policję wyposażyć w mobilne analizatory spalin. Świeże powietrze to teraz w niehandlowe niedziele. Do pracy jadą starymi, a do kościoła nowymi.
Dodano: 26.03.2019 06:35    Przez: ~Axel
1 z 2
12>>