Dzisiaj jest wtorek 10 grudnia 2019, imieniny: Danieli, Julii, Eulalii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20532) SPORT FORUM FIRMY (5432) PRACA (35) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
0 / 0oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Kilka wozów strażackich przy Kleczewskiej. ... (1)Golina. Samochód dla niepełnosprawnych przekazany ... (0)

Radni nie zgodzili się na podniesienie opłat za śmieci w Koninie

KONIN JEST NASZ

Dodano: 27.03.2019 13:51

Radni odrzucili propozycję prezydenta, by podnieść o jedną trzecią – z dwunastu do szesnastu złotych - opłatę przypadającą na jedną osobę za wywóz odpadów.

Projekt trzech uchwał, zmieniających zasady i wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od początku sesji wzbudził olbrzymie emocje. Prawie godzinę trwała burzliwa dyskusja nad samym porządkiem obrad, ponieważ część rajców chciała odłożyć rozpatrywanie tej sprawy na później. Ostatecznie rada zdecydowała o pozostawieniu programu dzisiejszej sesji w zaproponowanym kształcie.

Urząd uzasadniał konieczność podwyżki wysokimi dopłatami, jakie miasto wnosi do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W ubiegłym roku mieszkańcy zapłacili za wywóz śmieci niecałe 9,2 mln zł, a gminę Konin kosztowało to ponad 12,7 mln zł. Różnica przekracza 3,5 mln zł.

Radni sprzeciwiający się podwyżce argumentowali, że system gospodarowania odpadami w Koninie jest nieracjonalny, a urząd zamiast go ulepszyć, przerzuca jego koszty na mieszkańców. – Najpierw trzeba uporządkować sytuację w Miejskim Zakładzie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi – radził Jacek Kubiak z klubu Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając, że w do spalarni idą posegregowane odpady, który powinny być poddane recyklingowi.

Krokiem w kierunku zracjonalizowania gospodarki odpadami jest uchwalona dzisiaj zmiana zasad dla tak zwanych nieruchomości niezamieszkałych, które w roku 2018 za śmieci nie płaciły. Należą do nich budynki użyteczności publicznej, ogrody działkowe, obiekty przemysłowe, obiekty usług turystycznych, cmentarze, a także nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a prowadzona jest działalność gospodarcza. Wśród tych ostatnich są lokale handlowe i gastronomiczne!

Radny Janusz Zawilski zaproponował, żeby po brakujące w systemie miliony złotych wysłać komornika do poprzedniego kierownika wydziału gospodarki komunalnej, bo „zwolnienie z opłat nieruchomości niezamieszkałych to była dywersja”. Radni nie mieli wątpliwości co do konieczności obciążenia opłatami wymienionych wyżej nieruchomości i jednogłośnie przyjęli tę uchwałę.

następna
strona 1/2
  • Radni nie zgodzili się na podniesienie opłat za śmieci w Koninie

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zapamiętajcie te nazwiska kto głosuje za podwyżkami dla mieszkańców, a kto był przeciw. Nie zapomnimy przy następnych wyborach!
Dodano: 27.03.2019 14:29    Przez: ~Andrzej Kowalski
Brawo Pan Jacek Kubiak, dzięki jego inicjatywie udało się zablokować podwyżkę cen dla mieszkańców! 30% podwyżka a nawet 60% planowali. Zamiast podwyżki zróbcie porządek w spółkach, a nie tylko mieszkańców doić za nieudolne zarządzanie.
Dodano: 27.03.2019 14:19    Przez: ~Mieszkaniec
Niebywałe! Restauracje nie płacą za śmieci! Jak widać to miasto to jeden wielki układ! Jak śmieci wywoziły firmy prywatne, to było tanio i czysto, i wszyscy płacili. A jak łapę na tym położyła gmina to nagle pojawili się równiejsi i nic się nie opłaca. Jeden wielki skandal! To głosowanie dobrze pokazuje, kto chce żerować na podatnikach - ludzie, kogo wyście wybrali?
Dodano: 27.03.2019 15:12    Przez: ~klapa
niech się wezmą za tych co nie płacą to jest kabaret
Dodano: 27.03.2019 14:51    Przez: ~prawda
Chcieliście PO to macie podwyżki
Dodano: 27.03.2019 14:20    Przez: ~Janusz

KOMENTARZE

Brawo Pan Jacek Kubiak, dzięki jego inicjatywie udało się zablokować podwyżkę cen dla mieszkańców! 30% podwyżka a nawet 60% planowali. Zamiast podwyżki zróbcie porządek w spółkach, a nie tylko mieszkańców doić za nieudolne zarządzanie.
Dodano: 27.03.2019 14:19    Przez: ~Mieszkaniec
moja babcia emerytka dziękuje Panom którzy utarli nosa podwyżką
Dodano: 27.03.2019 16:03    Przez: ~3 os
Przepraszam ale jestem działkowcem i za śmieci płacimy od dwóch lat a nie jak podano w artykule nieprawdę.
Dodano: 27.03.2019 19:15    Przez: ~działkowiec
Może ktoś spojrzy na to obiektywnie, nie przez pryzmat krzycząego p. Kubiaka. Jeżeli mam przedsiębiorstwo i okazuje się, że po sprzedaży produktów brakuje jakiejś kwoty to raczej muszę przemyśleć cenę, dokładniej ją podwyższyć. W całej Polsce jest ten problem. Wzrost cen energii elektrycznej, paliwa oraz większy koszt pracownika zrobił swoje. Tylko ignoranci tego nie są w stanie zauważyć. A prawda jest taka, że wielu nie segreguje, widać to po koszach np. przy blokach. Tu straż miejska nie pomoże. Nie są w stanie udowodnić kto co wyrzucił. Chyba, że p. Kubiak będzie pełnić dyżur przy każdym z takich koszy... Zastanawiam się tylko w jaki sposób, bo krzyczy niesamowicie, tylko z tych krzyków nic dobrego nie wynika. Jeśli nie podniesie się opłaty za śmieci, to będzie trzeba podnieść podatek. Z nieba nie spadnie. Jeśli Pan tak zarządzał swoimi biznesami to nic dziwnego, że żaden się nie powiódł.
Dodano: 27.03.2019 21:48    Przez: ~Obserwator
A gdzie znowu ten radny Majewski?
Dodano: 28.03.2019 01:04    Przez: ~Xxx
Jedno jest pewne bez uczciwości ludzkiej żaden problem nie będzie rozwiązany.
Dodano: 28.03.2019 08:25    Przez: ~No tak
Obserwator- Panie szanowny. Dopóki będzie przybywać przepisów ,, na wszystko,, a co za tym idzie przybywać urzędników , to nigdy nic nie będzie tańsze. Urzędnik od zawsze w dużej mierze działa na swoja korzyść ( stare jak świat) Mamy przerost urzędników wręcz bezczelność urzędniczą, przerost przepisów, rozdmuchane spółki miejskie też przez rządzących, brak konsekwencji w wyciąganych wnioskach, wielokrotnie powielane te same błędy. Z drugiej strony to jest tak szerokie zagadnienie........ i tu nie chodzi o niewysegregowaną butelkę. Wniosek jest prosty, tam gdzie rządzi urzędnik który nie boi się swojego elektoratu tam popuszczamy pasa a mieszkaniec zapłaci. Jest Pan tak daleko od poznania istotnych szczegółów do tematu jaki jest poruszany jak daleko jest Ziemia od Marsa. Wycierasz Pan sobie buty Panem K. który ma rację i który być może wielokrotnie Pana przerasta w wielu dziedzinach. Pozdrawiam.
Dodano: 06.04.2019 12:01    Przez: ~Hannibal
Chcieliście PO to macie podwyżki
Dodano: 27.03.2019 14:20    Przez: ~Janusz
Chyba ktoś nie czytał artykułu.
Dodano: 27.03.2019 14:22    Przez: ~xyz
bzdurą jest,że wymienione w artykule podmioty były zwolnione z opłaty za śmieci, autor artykułu powinien doedukować się, ponieważ swoją niewiedzą wprowadza tylko bałagan (wstyd). A ty działkowiczu płacisz za śmieci od 2013 roku a od 2 lat masz (jako ogród) podpisaną indywidualną umowę z firmą uprawnioną do wywozu odpadów na ternie miasta, też mam działkę i wiem jak to wygląda
Dodano: 28.03.2019 09:16    Przez: ~mmm
Brawo dla radnych. ...to pstryczek w nos dla. ........
Dodano: 27.03.2019 14:33    Przez: ~Cześć
niech się wezmą za tych co nie płacą to jest kabaret
Dodano: 27.03.2019 14:51    Przez: ~prawda
Niebywałe! Restauracje nie płacą za śmieci! Jak widać to miasto to jeden wielki układ! Jak śmieci wywoziły firmy prywatne, to było tanio i czysto, i wszyscy płacili. A jak łapę na tym położyła gmina to nagle pojawili się równiejsi i nic się nie opłaca. Jeden wielki skandal! To głosowanie dobrze pokazuje, kto chce żerować na podatnikach - ludzie, kogo wyście wybrali?
Dodano: 27.03.2019 15:12    Przez: ~klapa
Rzetelność PanaRedaktora mnie dosłownie rozwala. W Radzie Miasta jest tylko jeden Radny SLD. Nie jest nim Tadeusz Pigiła człowieku. Jak już się bierzesz za,posanie to sprawdź choć podstawowe wiadomości tekstu który piszesz....!!!
Dodano: 27.03.2019 15:13    Przez: ~Już za stary na danie w pysk
Co ty ściemniasz, człowieku. Piguła, Wojdyński i Nowak "Starówka" startowali z list SLD! Sprawdziłem protokół komisji wyborczej!
Dodano: 27.03.2019 17:37    Przez: ~Jaś
Startować z listy,a być w SLD to pewna różnica, z której p. Olejnik doskonale zdaje sobie sprawę. Po prostu...Czy manipulacja dla tego pana to coś już tak normalnego, że tego nie zauważa?
Dodano: 27.03.2019 18:11    Przez: ~Obiektywny
Szacunek dla radnych którzy walczyli, aby nie było podwyżki i głosowali przeciw, szczególnie Pan Jacek Kubiak i Pan Ostrowski.
Dodano: 27.03.2019 15:15    Przez: ~ela
dokładnie brawa dla Panów aaaa czerwona kartka dla prezydenta
Dodano: 27.03.2019 15:45    Przez: ~upi
...niebilansowanie się gospodarki odpadami ma wiele przyczyn, problem istnieje w kraju i nie tylko ! - jedno jest pewne, opłaty będą rosły, tak jak rosną koszty otoczenia, zależne i niezależne od sprawności zarządzających czy radnych, którzy nadal myślą, że są jedną nogą w PRL-u - a drugą w gospodarce rynkowej.
Dodano: 28.03.2019 12:58    Przez: ~..kapitalizm albo powrót do
Mieli dobrze zarządzać, a Oni starą wypróbowaną metodą dalej próbują Nas łupić podatkami.Tak naprawdę nic nie zmienili jak obiecali. Ludzie nie są, aż tak głupi i coraz częściej mają tego dosyć.
Dodano: 06.04.2019 12:11    Przez: ~Hannibal
Podwyżki opłat dla mieszkańców to ostatnia rzecz, o jakiej powinien myśleć prezydent miasta. Optymalizację kosztów zaczyna się od siebie - redukcja zbędnych etatów, zastopowanie premii dla kierownictwa, oszczędności w firmie itd. Zawsze jest co ciąć. Jak widać pan Korytkowski opadł już na puchowe piernaty i tak mu tam wygodnie, że bez cienia wstydu sięga długą ręką do kieszeni obywateli. To się źle skończy.
Dodano: 27.03.2019 15:37    Przez: ~wąż z kieszeni
MMyślę że trzeba się zastanowić nad tym prezydentem i zrobić referendum bo pomyliłem się co do niego ???
Dodano: 27.03.2019 15:44    Przez: ~wyborca
Szkoda ze w artykule zostala pomimieta rola radnego Ostrowskieg, ktory jako jedyny mowil merytorycznie i ku niezadowoleniu niektórych chłop mial rację.
Dodano: 27.03.2019 16:52    Przez: ~Wyborca
dokładnie
Dodano: 27.03.2019 19:52    Przez: ~gh
łezyn widzi? mamy super radnego no ale co się dziwić ma trochę familii w spółkach miejskich...
Dodano: 27.03.2019 17:06    Przez: ~rychu
Marek Cieślak za podwyżkami.
Dodano: 27.03.2019 17:13    Przez: ~Tak ?
no ba ale znowu go wybierzecie ??? czas pokaże