Dzisiaj jest czwartek 1 października 2020, imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18086) SPORT FORUM FIRMY (5537) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 10oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
15 / 16oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Samorządowcy o modernizacjach dróg w gm. Ślesin i ... (2)E-mail z groźbą rozpylenia gazu bojowego. Alarm w ... (3)

„Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy

Dodano: 8.05.2019 13:58

Muzeum Okręgowego w Koninie i Fundacji im. Juliusa Fromma zapraszają na otwarcie wystawy pod tytułem „Fromm Konin with love”, prezentującej sylwetkę i dokonania pochodzącego z Konina Juliusa Fromma, przedsiębiorcy i wynalazcy.

Wernisaż odbędzie się 10 maja 2019 roku o godz. 18:00 w Muzeum Okręgowym w Koninie.

Julius (Israel) Fromm (From) (ur. 4 marca 1883 w Koninie, zm. 12 maja 1945 w Londynie. Wynalazca technologii produkcji bezszwowych prezerwatyw z ciekłej gumy (lateksu). Julius Fromm urodził się w ubogiej żydowskiej rodzinie Sary i Barucha Frommów. Był najstarszym synem z ośmiorga rodzeństwa. Z powodów ekonomicznych cała rodzina w 1893 roku wyemigrowała z Konina do Berlina, gdzie utrzymywali się z ręcznej produkcji papierosów. W 1906 roku, po śmierci ojca i brata, Julius Fromm był zmuszony zająć się utrzymaniem całej rodziny. Ożenił się w tym samym roku, a w 1912 roku, po skończeniu wieczorowych kursów chemii, otworzył zakład Fromm Act Gummiwerke Company Ltd. – produkcja i sprzedaż perfum i wyrobów gumowych dla firm.

W 1916 wykorzystując zmiany w seksualności Europy i bardzo liberalne podejście do tych spraw w Niemczech, wynalazł i opatentował sposób produkcji nowoczesnej bezszwowej lateksowej prezerwatywy. Dotychczasowe prezerwatywy wykonywane były z jelit zwierzęcych, pęcherzy ryb i grubych gum. Lateks do ich produkcji pierwszy zastosował pod koniec XIX wieku Charles Goodyear, były to jednak produkty wykonane z grubej gumy i ze szwami, dlatego patent Fromma został szybko doceniony i w krótkim czasie został on największym dostawcą prezerwatyw dla armii niemieckiej. Mimo klęski Niemiec w 1918 roku awans Fromma do wiodących producentów prezerwatyw nie został zatrzymany.

Pierwszą fabrykę otworzył w 1922 roku. Ruszyła wtedy masowa produkcja prezerwatyw Fromm Acts. Nazwa ta stała się w krótkim czasie synonimem prezerwatywy. Naraził się tym przy okazji katolickim biskupom w Niemczech, protestującym przeciwko wszystkim środkom zapobiegającym ciąży. Po wiekach prowizorycznej antykoncepcji prezerwatywy Fromm Acts sprzedawały się – mimo zakazu reklamy – bardzo dobrze. Dopiero w latach 30. XX w. mógł reklamować swój wyrób hasłem Die Konkurrenz platzt – Konkurencja pęka. Zapotrzebowanie na tanie środki planowania rodziny było wtedy spore. Dzięki jego wynalazkowi miliony Niemców poznały sposób na ochronę przed chorobami wenerycznymi, a także na regulację urodzeń. Fromm poszerzył asortyment produkując prezerwatywy w różnych kolorach. Sprzedaż zwiększył też za pomocą opatentowanych przez siebie automatów umożliwiających dyskretne zakupy. W 1926 roku firma Fromma posiadała przedstawicielstwa na całym świecie. W 1931 roku Fromm sprzedawał około 50 mln prezerwatyw rocznie.

Julius Fromm wybudował trzy fabryki prezerwatyw. Dwie w Berlinie, a jedną w Gdańsku. Do dziś zachowały się zdjęcia budynków i ich wnętrz. Minimalizm i geometryczność, otwarte przestrzenie, przeszklone biura - wszystko to wybiegało w architektoniczną przyszłość i było jednym z pierwszych przykładów nurtu architektonicznego zwanego Bauhausem.

Gdy do władzy w Niemczech doszli naziści, Fromm początkowo ignorował zagrożenie, ufny, że w ochronie dobrze prosperującego interesu pomogą mu dwaj niemieccy dyrektorzy jego przedsiębiorstwa: Berthold Viert i Karl Lewis, którzy byli członkami NSDAP. Mimo tego w 1934 roku w obawie przed nazistami uciekł do Francji jego najstarszy syn Maks. W 1938 roku hitlerowcy zmusili Fromma do sprzedaży jego przedsiębiorstwa za mocno zaniżoną kwotę matce chrzestnej Hermanna Göringa, Elizabeth von Epenstein, w ramach tzw. aryzacji.

Julius Fromm wraz z częścią rodziny uciekł do Anglii. W Niemczech został jego brat i dwie siostry, którzy zginęli w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wybuch wojny spowodował, że skupił się na ratowaniu rodziny rozproszonej po Europie, wykorzystując w tym celu zgromadzony kapitał. Zmarł na atak serca w Londynie 12 maja 1945 roku.

Rodzina Fromma nigdy swojego majątku nie odzyskała. Sądy w Niemczech odrzuciły pozwy, powołując się na akt sprzedania firmy rodzinie Göringa, a nie zabranie jej przez nazistów. Syn Juliusa Fromma, Herbert, odkupił od kuzyna Göringa prawa do marki Fromm Acts. Licencję tę do dzisiaj wykorzystuje do produkcji prezerwatyw Billy Boy[2] przedsiębiorstwo Mapa GmbH w Zeven w Niemczech.

Julius Fromm kojarzony jest przede wszystkim z opracowaniem metody produkowania bezszwowych prezerwatyw latekstowych. Na tym jednak jego nowatorska twórczość się nie skończyła. Na nazwisko Fromma zarejestrowanych jest kilkadziesiąt patentów, często opisujących przedmioty powszechnego użytku. Jednym z nich jest pierwowzór znanych nam wszystkim automatów na słodycze i napoje. Fromm stworzył je na potrzeby dyskretnego pozyskiwania prezerwatyw (bez konieczności rozmawiania z farmaceutą), natomiast sam mechanizm okazał się mieć znacznie szersze zastosowanie. Julius Fromm opatentował także kamizelkę ratunkową.

  • „Fromm Konin with love”. Wystawa o przedsiębiorcy i wynalazcy

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Nawet Fromm dał syrę z Kunina. Nigdy ta mieścina nie dawała mieszkańcom rozwoju...
Dodano: 09.05.2019 03:52    Przez: ~wiem
bardzo ciekawy artykuł
Dodano: 09.05.2019 09:26    Przez: ~hela
nie ładnie że wykasowaliście artykuł o Król-owej prezerwatyw.
Dodano: 09.05.2019 12:17    Przez: ~xxx
Julius (Israel) nie był najstarszym synem. Miał starszego brata o imieniu Szlama.
Dodano: 09.05.2019 19:05    Przez: ~luba

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.