Dzisiaj jest piątek 18 października 2019, imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17902) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
15 / 12oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek w Brzeźnie. Pracownik utknął na wysokości ... (0)Piłkarska kolejka: Czy Górnik w końcu wygra na wła ... (0)

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

KONIN JEST NASZ

Dodano: 17.05.2019 21:23

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Pisząc powyższy tekst nie wdawałem się w szczegóły i liczby, bo zakładałem, że podstawowe fakty są znane i oczywiste. Okazało się, że jest inaczej.

A fakty są takie, że w obecnie eksploatowanych przez konińską kopalnię odkrywkach – Jóźwin IIB, Drzewce i Tomisławice - węgla starczy najdłużej do 2030 roku (il. 1). Czyli na niewiele ponad dziesięć lat. Natomiast zasoby Ościsłowa – jak twierdzi zespół naukowców, którzy przygotowali dla Ministerstwa Energii „Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce” – pozwolą przedłużyć wydobycie (w zależności od tego, kiedy zakończy się budowa odkrywki) do około 2035-2036 roku (il. 2).

O złożu Dęby Szlacheckie, które  może wydłużyć żywot konińskiej kopalni o kolejne dziesięć lat, program mówi w wariancie optymistycznym. A dzisiaj nawet w kopalni daje się słyszeć, że jego eksploatacja może się okazać nieopłacalna ze względu na koszty przesiedlania mieszkańców i odtwarzania zniszczonej infrastruktury. Co zresztą jest również powodem bardzo silnego oporu społecznego, wyrażonego cztery lata temu w przegranym przez kopalnię referendum w gminie Babiak. O odkrywkach nie chcą słyszeć również mieszkańcy gmin, na których terenach leżą złoża Piaski czy Mąkoszyn-Grochowiska.

Nie wiem, czy wszędzie tam powstaną odkrywki węgla brunatnego i ani ode mnie, ani od mieszkańców Konina to nie zależy. Najwięcej do powiedzenia będzie miał tutaj rząd i – w części przynajmniej – mieszkańcy zainteresowanych gmin. Choć wspomniany wyżej „Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce” stał się rok temu (30 maja 2018 r.) programem rządowym, dla odkrywki Ościsłowo – której uruchomienie jest przez autorów opracowania rekomendowane – wciąż nie ma zielonego światła. Decyzji nie ma zresztą również dla dużo zasobniejszych, a więc i istotniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju złóż wokół Gubina czy Złoczewa (il. 3).

następna
strona 1/2
Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina
Slajd 1/4

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 1 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 2 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

Ościsłowo da kopalni czas, ale nie rozwiąże problemów Konina

slajd 3 z 4

Brak wiedzy, niezrozumienie wagi jaką ma uruchomienie odkrywki Ościsłowo, a nawet działanie w interesie Niemiec zarzuciła mi duża część komentatorów tekstu „Akcja Konin: Jak wyjść z dziury po węglu i w którą iść stronę?”.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Najbardziej szkoda ludzi , większość z nich ma kredyty,rodziny. Nasza wladza przez tyle lat nie zrobila nic zeby powstaly jakies zaklady pracy wiec wyobrazam sobie te tragedie jak to wszystko walnie , nie jestem zawistnym czlowieke jak wiekszosc ludzi komentujacych tutaj wiec nie cieszy Mnie to ze tyle ludzi poleci a pracy w naszym mieście nie znajda bo jej NIE MA. Wiec te Oscislowo powinno powstac zeby cos tu w Koninie ogarnac. Zreszta co do OZE to wszystko ladnie pieknie tylko w oczach ogrzewanie , woda wszystko poleci w gore.
Dodano: 17.05.2019 22:17    Przez: ~Zmartwiony
W 2030 to w Koninie będzie 60.000 ludzi przy dobrych wiatrach
Dodano: 17.05.2019 22:24    Przez: ~Adam
60? Chyba 30 jak teraz ile ludzi wyjeżdża z tego miasta jak tu nic nie ma ... Chyba że chcesz mieszkać tu i robić za najniższą krajową i na nic Cię stać nie będzie
Dodano: 17.05.2019 22:34    Przez: ~Z konina
cd 3. dziś wszyscy Ci którzy mają jakiś wpływ na decyzyjność myślą tylko o sobie (dobre stanowisko ,pensja,przywileje i żeby tak do emeryturki leciało- dla przykładu ilu młodych ludzi zajmuje wysokie stanowiska?). nic nie robienie tzw stanie w miejscu to dziś jest cofanie się do tyłu . jest tyle pracy tylko ludzi brak ,ale czemu tak jest to ogólnie panująca stagnacja ,niskie pensje dla pracowników ,ważne ze nieliczni tzw elita ma dobrze - wszystko jest do czasu.. nie liczę tu na Władze Miasta, oni sami się za kiwają. te nie realne pomysły z Doliną Energi -Głupoty i inne .Kolejna grupa tzw elita Zarządów, ,Prezesów,Dyrektorów -spółek miejskich, kierownictwo Urzędów Miejskich co niektórym jest tam bardo dobrze po co jakieś zmiany oni znaleźli sposób , reszta ich nie interesuje. wiem że po tym komentarzu będzie wiele minusów to będzie oznaczać że trafiłem w sedno problemu. niestety funkcjonowanie kopalni i Ościsłowa ma bardzo duży ...
Dodano: 18.05.2019 10:47    Przez: ~xxx
super tłumaczenie: tata miał fuche i kumpli po komunie i wkręcił syna do kopalni, syn nabrał kredyty więc musimy dla niego utrzymywać kopalnie. Genialne tłumaczenie. I drogi ,,zmartwiony'' kolego nie walnie w koninie tylko juz walneło jak cały koninski przemysł powedrował w łapy prywaciarzy - od tamtego czasu część wyburzono, część zredukowano, zarobki obniżono, więc tylko garstka chapie jeszcze kase na konińskim przemyśle i zaręczam CI że nikt z nich nie mieszka w Koninie, w najlepszym razie wybudowali się w okolicy. O tym że do mieszkańców nie dotarło że trzeba to zmienić świadczą ostatnie wybory - więc tak, należy się koninowi śmierć jaka spotkała już nie jedno takie miasteczko pełne krótkowzrocznej ciemnej masy.
Dodano: 18.05.2019 03:42    Przez: ~kom2

KOMENTARZE

Najbardziej szkoda ludzi , większość z nich ma kredyty,rodziny. Nasza wladza przez tyle lat nie zrobila nic zeby powstaly jakies zaklady pracy wiec wyobrazam sobie te tragedie jak to wszystko walnie , nie jestem zawistnym czlowieke jak wiekszosc ludzi komentujacych tutaj wiec nie cieszy Mnie to ze tyle ludzi poleci a pracy w naszym mieście nie znajda bo jej NIE MA. Wiec te Oscislowo powinno powstac zeby cos tu w Koninie ogarnac. Zreszta co do OZE to wszystko ladnie pieknie tylko w oczach ogrzewanie , woda wszystko poleci w gore.
Dodano: 17.05.2019 22:17    Przez: ~Zmartwiony
Według Ciebie Ościsłowo powinno powstać żeby ogarnąć coś w Koninie, ale żeby ogarnąć w Koninie trzeba będzie wysiedlić kilka wsi, zniszyć ziemie uprawne pozbawić rolników miejsca ich pracy, wyciąć lasy, zniszczyć krajobraz którego nie da się odtworzyć. Zwałowiska po kopalniane przez kilkanaście lat nie nadają się do uprawy bo nic na tej ziemi nie chce dobrze rosnąć.
Dodano: 17.05.2019 23:49    Przez: ~gospodarz
super tłumaczenie: tata miał fuche i kumpli po komunie i wkręcił syna do kopalni, syn nabrał kredyty więc musimy dla niego utrzymywać kopalnie. Genialne tłumaczenie. I drogi ,,zmartwiony'' kolego nie walnie w koninie tylko juz walneło jak cały koninski przemysł powedrował w łapy prywaciarzy - od tamtego czasu część wyburzono, część zredukowano, zarobki obniżono, więc tylko garstka chapie jeszcze kase na konińskim przemyśle i zaręczam CI że nikt z nich nie mieszka w Koninie, w najlepszym razie wybudowali się w okolicy. O tym że do mieszkańców nie dotarło że trzeba to zmienić świadczą ostatnie wybory - więc tak, należy się koninowi śmierć jaka spotkała już nie jedno takie miasteczko pełne krótkowzrocznej ciemnej masy.
Dodano: 18.05.2019 03:42    Przez: ~kom2
@kom2 jaki tu był przemysł?żyjesz człowieku w epoce gierka, świat poszedł do przodu a ty głosujesz za pis
Dodano: 18.05.2019 10:43    Przez: ~Cichociemny
@gospodarz - prad nie bierze sie z gniazdka. Odcialbym ci go na moesiac i wtedy zapytal cie o zdanie, co ty na to? Wiesz w ogole skad bierze sie energia? Czy tylko jad potrafisz sączyć? @kom2 - bzdury prawisz. Ogromne bzdury...
Dodano: 18.05.2019 12:25    Przez: ~Pn
Kreowana na polską akcję Greenpeace, w trakcie której aktywiści zasłonili siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej czarnymi transparentami z napisem: „Polska bez węgla 2030”, to w rzeczywistości ustawka „ekologów” z Niemiec i innych krajów unijnych. Z 46 osób zatrzymanych we wtorek przez policję, aż 29, pochodziło z innych krajów europejskich...(post usunięty przez POstKOmunistyczną cenzurę).
Dodano: 18.05.2019 15:13    Przez: ~ocenzurowany
Cale to eko to sciemka. Sasiedzi na potege wydobywaja wegiel brunatny, otwieraja nowe elektrownie by mieli go gdzie spalac etc a u nas wszystko się zamyka. Oni w 5 najbardziej zatruwajacych UE elektrowni na wegiel brunatny maja az 4. I tam jakos ekoterrorystow nie widac. Ba, potrafia przeniesc cale wioski zeby tylko kopac wegiel....
Dodano: 18.05.2019 17:41    Przez: ~Pn
Gdzie były władze jak Solorz kupił kopalnie konin Adamów i zpak za przysłowiową złotówkę...teraz tylko czysty zysk to nic dziwnego że nie będzie oscislowa na odkrywke trzeba wyłożyć 200melonow...najlepiej wydojc zaklad do końca ogłosić upadłość pieniążki z unii wziąć regionem nik się nie martwi i ludźmi skandal...Nowak powinien już dawno siedźiec w puszce za prywatyzację kwb i połowa związkowców
Dodano: 19.05.2019 12:23    Przez: ~Xxxxx
W 2030 to w Koninie będzie 60.000 ludzi przy dobrych wiatrach
Dodano: 17.05.2019 22:24    Przez: ~Adam
60? Chyba 30 jak teraz ile ludzi wyjeżdża z tego miasta jak tu nic nie ma ... Chyba że chcesz mieszkać tu i robić za najniższą krajową i na nic Cię stać nie będzie
Dodano: 17.05.2019 22:34    Przez: ~Z konina
Urodziłem się w końcówce lat 80, ja i moi znajomi dobrze sobie radzimy bo nikt nie pracuje za minimalną tylko wszyscy 3 tys w górę... Fakt miasto jest mega nudne bez żadnych atrakcji, a żeby kupić dobre buty czy coś do ubrania fajnego trzeba jechać dalej... Niech sobie będzie i te nawet 30 tys za 11 lat nie będę musiał stać w kolejkach do kasy...
Dodano: 18.05.2019 08:49    Przez: ~T
Inteligentni ludzie sobie poradzą, jedynie nieudacznicy uciekają z nadzieją na lepsze życie w dużym mieście. A potem rozczarowanie i powrót z podkulonym ogonkiem.Młodzi chcieliby kupić mieszkanie z rocznej pensji, a umiejętności i wiedzy ZERO.Osobiście mieszkam u okolicy Konina, zarabiam tyle ile powinienem, nie narzekam.
Dodano: 18.05.2019 09:13    Przez: ~Bobas11
@T - racja. Nie będziesz stal bo nie bedzie sklepow.
Dodano: 18.05.2019 12:27    Przez: ~Pn
Wszyscy sobie jakoś radzą tylko nieudacznikiem z lm płaczą
Dodano: 18.05.2019 12:37    Przez: ~T
@T - chłopie nie patrz tylko na siebie bo i ty rykoszetem oberwiesz....
Dodano: 18.05.2019 13:23    Przez: ~Pn
60.000? chyba odwiedzających swoje rodziny... z tego co zasłyszałem to jeszcze w tym roku ponoć kwb ma splajtować...
Dodano: 18.05.2019 17:54    Przez: ~podpis
POczekajmy na WODÓR
Dodano: 17.05.2019 23:41    Przez: ~Jan
Zobaczcie na mapę na 300 gospodarka i ja tam KONINa nie widzę
Dodano: 18.05.2019 04:33    Przez: ~Tak
Wodor? Przeciez my nie Japonia...
Dodano: 18.05.2019 12:26    Przez: ~Pn
Nie będziesz stać w kolejkach bo Cię nie będzie na wiele stać żeby kupić sobie coś lepszego ...nieudacznicy to zostają bo nie potrafią wyjechać i Ci co wyjeżdżają lepiej sobie radzą niż Ci co zostali ..jeden na dziesięciu zarabia doborze reszta wyjechała smutne
Dodano: 18.05.2019 12:32    Przez: ~Smutne miasto konin
zloczew ma juz decyzje, czeka za koncesjs
Dodano: 18.05.2019 08:39    Przez: ~cba
Przykro to stwierdzić ale pisanie o rzeczach , których nie ma Pan bladego pojęcie , musi sprawiać wiele problemów . Jaki portal taki poziom, nie jest to tylko moja ocena.chce Pan aspirować do dobrego dziennikarstwa to proszę nie pisać faktów które nie są prawdziwe w dziennikarstwie liczy się tzw rzetelność czego u Pana brak . te zarzuty często się powtarzają nie tylko przedstawiciele 'Akcji Konin" ale zwykłych mieszkańców którzy w przeciwieństwie do Pana maja dużo większą wiedzę w tych tematach ,wystarczy do nich dotrzeć . teraz fakty-węgla w Polsce jest na jakieś 30 do 40 lat są już dość dobrze udokumentowane złoża ,dalszym etapem jest ustalenie właściwej polityki Państwa co do sektora energetyczno- paliwowego zawsze na przestrzeni ostatnich 30 lat było to wielkie nieporozumienie ,. cdn...
Dodano: 18.05.2019 09:31    Przez: ~xxx
Trudno mi się zgodzić z pańskim zarzutem, że podaję nieprawdziwe dane, skoro nie podał pan żadnych ich przykładów. Chcę tylko zwrócić uwagę, że zajmuję się w tym artykule zasobami węgla w pobliżu Konina a nie w Polsce.
Dodano: 18.05.2019 12:11    Przez: ~Robert Olejnik
@xxx - sporo prawdy. @Robert Olejnik - sa opracowania (ogolniedostepne) m.in. prof. AGH Kasztelewicza (i wielu innych naukowcow) wiec prosze sie z nimi wpierw zapoznac. Pozniej mozna dopiero zabierac glos.
Dodano: 18.05.2019 12:30    Przez: ~Pn
Kasztelewicz nie jest żadnym autorytetem w sprawie węgla brunatnego, jego opinie były pisane pod chciejstwo zamawiającego co widać w przeszacowaniach wielkości złóż przyszłościowych dla kopalni konin, oraz szkodliwosci dla regionu. Dlaczego jak kasztelewicz pracował w kopalni to nie zadbał aby były te nowe złoża, wtedy kasa i czas był na to.
Dodano: 18.05.2019 15:49    Przez: ~Emeryt
@Emeryt - jak dr Kasztelewicz pracoeal w Kopalni to bylo 4 czynne odkrywki. Albo i 5. Nastepne wutypowano Oscislowo i nastepne. Profesor jest dla mnie wiekszym autorytetem anizeli 1000 becwalow twojego pokroju.
Dodano: 18.05.2019 17:46    Przez: ~Pn
Do PN człowieku co za bzdury piszesz i bronisz kasztelewicza. Jego opracowania sa tendecyjne, Nie pisze prawdy tylko pod zamawiającego. Miał okazje ponieważ był na stałym zleceniu KWB Konin i nic nie zrobił w temacie Ościsłowa i pozostałych odkrywek. Przyjmij do wiadomosci ze węgiel w koninie i okolicy sie skończył i dość trucia mieszkańców i ich dzieci. Promień raźenia z kominów elektrowni to do 100 kilometrów.
Dodano: 19.05.2019 07:56    Przez: ~Do PN
cd. 1... Jak to ma być dobrze jak o tym mają decydować ludzie którzy nie mają pojęcia, podam nazwiska np M. Waszkowiak- były przewodniczący komisji senackiej d/s energetyki (szanuję osobę Pana Marka,ale co on wiedział i wie w tym temacie jak jest specjalistą od prawa konstytucyjnego). drugi znawca tematu poseł Nowak Tadeusz- TW "Aktor"który z mównicy sejmowej wypowiada się na temat energetyki -proszę to obejrzeć w internecie= żenada , może jako aktor wypada znaczniej lepiej .,następna Pani Miłka Stępień z Zielonych ,krótko same ogólnik tylko ogólna teoria pomysły są nie realne ,brak rozwiań alternatywnych (co w zamian ,np konkrety -jak nie energia z węgla ,to pytam z czego , na pewno z OZE nie zaspokoi wszystkich potrzeb -max 25 % . cdn...
Dodano: 18.05.2019 09:50    Przez: ~xxx
@xxx - mogles sobie darowac wycieszki prywatne w stosunku do ludzi. Co do OZE, ktora tak sie wszyscy podniecaja, to nawet do 2030 nie uda sie osiagnac 25%, o ktorych piszesz. Rzad obecny liczy, ze jak bedzie to 21% to bedzie mega sukces. Powtarzam do 2030 roku. Wtedy niektorzy chca by nie bylo juz u nas wydobywania wegla. Hehe, 21% energi z OZE a co z pozostalymi 79%???
Dodano: 18.05.2019 12:34    Przez: ~Pn
Szanowni Państwo, może znajdzie się na tym portalu jakaś osoba i spróbuje uzyskać od właściciela ZE PAK informacje: czy jest możliwe zapewnienie ciągłości dostaw węgla na odpowiednim poziomie (gwarantującą rentowność) w związku z kończącymi się odkrywkami Jóźwin i Drzewce biorąc pod uwagę otwarcie Ościsłowa. Ktoś kto ma pojęcie o otwieraniu nowej odkrywki wie, że jest już za późno, chyba że właściciel wkalkulował w swój biznes, że przez 3-4 lata wydobycie będzie na poziomie 3 mln ton. Nie powołujcie się na przykład Złoczewa, bo decyzję środowiskową mają od 14 miesięcy, a mimo to nie mają koncesji. Jeśli taki wariant przyjmiemy dla Ościsłowa to jest po prostu pozamiatane.
Dodano: 18.05.2019 09:58    Przez: ~Antyzegarek
PiS pozamiatal i tyle. Tu nie ma na co czekac. Nawet modly calodniowe nic nie dadza.
Dodano: 18.05.2019 12:35    Przez: ~Pn
Nie ma takiej szansy. Właściciel kopalni to typowy leser i kanciarz. Wykazał 180 milionów zysku w rok (w sumie blisko 250 mln ale Adamow kasował) i jednoczesnie z poslem Nowakiem z PO płaczą na znianę, że nie uratuja jeziora bo brakuje im kilku milionów, ktorych nie dał im Poznan PiS. Bezczelność na maksa. Jak żyjesz z monopolu jak kopalnia, telewizja i telefony (wszystko limituje kraj i Warszawa) to nie licz na wizje właściciela. To zwykły wyzyskiwacz i szybko koncesji nie dostanie. Za mało sie w Swiatyni Opatrzności w Wawie z Morawieckim modli.
Dodano: 18.05.2019 14:25    Przez: ~Lo
Oscislowo to przedłużenie gehenny na okres 8-10 lat a nie długoterminowo. To nie załatwia żadnej sprawy tylko czekanie na katastrofę. Tu nie ma żadnego dobrego rozwiązania. Jedynie nowy właściciel, nowe technologie (gaz, biomasa, może wodór) dla dotychczasowego stanu technologicznego, ponieważ jest infrastruktura taka jak wyprowadzenie mocy, układ chłodzenia i sa specjaliści branżowi, jest chęć ludzi do pracy.
Dodano: 18.05.2019 16:01    Przez: ~Emeryt
@Emeryt - zadna gehenna. Jakos Niemcy wstepnie planowali swoje gehenne zakonczyc w 2038 a juz jest nowa data 2050. I nie widac konca czy jej nie przedluza. I maja atom czy 30% OZE. Po co wiec trwaja przy wrglu brunatnym i przedluzaja seoja gehenne? Jak myslisz geniuszu?
Dodano: 18.05.2019 17:49    Przez: ~Pn
Niech portal zainteresuje się sytuacją pracowników w Kopalni i spółce PAK Górnictwo, poproście związkowców o komentarz, bo szykują się wielkie zmiany, niestety na gorsze. Szkoda ludzi, zmiany w układzie zbiorowym, powolna likwidacja systemu zmianowego, losowe zwolnienia to wszystko oznacza jedno: coś się kończy. Do tego dochodzi kompletna bezradność związków zawodowych. Rozpieszczani przez Zarząd stracili czujność, a referendum strajkowe to już szczyt ich możliwości. Czekam tylko na jedno: kto będzie pierwszym odważnym i powie, że to już koniec pewnego etapu. Dajcie ludziom przynajmniej szanse, żeby poszukali sobie czegoś innego, a w wieku 50 nie jest to łatwe.
Dodano: 18.05.2019 10:08    Przez: ~Antyzegarek
Wielu tu wypowiadajacych sie z tego cieszy a powinni płakać. Niemcy, choc maja ponad 3x wiecej energii z OZE i 100% wiecej atomu od nas stawiaja na węgiel brunatny, ktory jest tam uwazany za podstawe. II beda to czynili przynajmniej do 2050'. Dla nich tez jest bardzo wazne by spoleczenstwo, ich ludzie, mieli prace jak najdluzej. U nas wszystko jest na opak...
Dodano: 18.05.2019 12:39    Przez: ~Pn
Masz rację kolego nic nie będzie to już jest za późno na oscislowo wszyscy o tym wiedzą A nikt głośno nie powie .....nagle kopalnia splacila kredyty biurowiec główny likwidują do końca maja najprawdopodobniej w czerwcu ogłosi upadłość i po regionie....
Dodano: 19.05.2019 09:22    Przez: ~Prezes
~Pn jak zawsze pieprzy bzdury. Niemcy na potęgę inwestują w OZE i bywają dni kiedy 50-60% energii uzyskują właśnie z OZE. Do tego ogłosili plan odejścia od węgla brunatnego w ciągu 17 lat ale to jest tak dla was niewygodny fakt, że wiecznie go pomijacie w swoich wywodach. Robert Olejnik ma rację. Węgiel to żadna przyszłość dla Konina a Oscislowo to tylko przedłużenie czegoś co i tak się kończy.
Dodano: 19.05.2019 15:00    Przez: ~Krok
Pan redaktor Olejnik jest zwolennikiem rewolucyjnych zmian, a czym się rewolucje kończą już nie wspomina. Wiadomo, zasoby węgla się kiedyś się skończą, ale póki są i ich eksploatacja jest opłacalna należy kontynuować wydobycie i w międzyczasie rozwijać inne sektory. Te zmiany muszą następować ewolucyjnie, a na to potrzeba czasu. Trzeba też przypomnieć, że nie chodzi tylko o Konin, lecz również o bezpieczeństwo energetyczne kraju i energetykę opartą na węglu trzeba czymś zastąpić. W grę wchodzi przede wszystkim energetyka jądrowa, a budowa takiej siłowni, to długie lata. Pan redaktor aktywista rewolucjonista i przedstawiciele ekosekty zaczną teraz bajać, że wiatraki, że fotowoltaika. I owszem, jako uzupełnienie i to pod warunkiem, że powstaną jednocześnie magazyny energii, ale to też ogromne koszty i czas. Póki co jako magazyny energii sprawdzają się jedynie elektrownie szczytowo-pompowe, a wszystkie eksperymenty z wielkimi akumulatorownia ...
Dodano: 18.05.2019 10:34    Przez: ~skorpion
Zarzuca mi pan, że jestem zwolennikiem rewolucyjnych zmian, a nie podaje pan konkretów. Mam nadzieję, że przeczyta pan uważnie moje teksty na ten temat, bo wtedy będzie pan mógł dostrzec, że piszę przede wszystkim o poszukiwaniu nowych dróg rozwoju gospodarczego dla Konina, bo węgiel to już przeszłość, z którego nie jesteśmy się w stanie utrzymać. O jego dalszym wydobyciu się nie wypowiadam, bo - jak podkreślam - tu w Koninie nie mamy na to wpływu.
Dodano: 18.05.2019 12:16    Przez: ~Robert Olejnik
@skorpion - bardzo profesjpnalnavi madra wypowiedz nt energii. Pomijam prywatna czesc do Pana Olejnika. Marzy mi sie aby nasi notable robili to, co robia znacznie lepiej rozwinieci Niemcy. Nie zadne wojenki, sciaganie wegla z Rosji i trucie nim naszych dzieci przy jednoczesnym zamykaniu naszych kopaln i wysylaniu na zielona trawke cale rodziny. Niemcy patrza tez z czego ludzie maja pracevi tego sie trzymaja. U nich jest to bardzo wazne. Kiedy sie obudziłmy??
Dodano: 18.05.2019 12:44    Przez: ~Pn
@Robert Olejnik - wegiel nie jest już teraz żadna przeszloscia bo to najstabilniejszy z surowciw na jakim śpimy! Tak, Polska spi na brunatnymvzlocievi powinna sladem mądrzejszy sasiadow Niemców przy nim trwac! OZE csy inne eko jest ok ale nic nie zastapi w najblizszych polwieczu wegla brunatnego tu w Polsce. Energie trzeba z czegos wytwarzac a wiatraczki czy inne ekobzdury nie dadza zadnej pewności, ze bedziemy miec energie. Spimy na taniej energii a szukamy kosmicznej technologii. Spojrzmy na Niemcow - bawia sie w OZE ale fundamentem przez najbluzsze 30 lat jest i bedzie u nich wegiel brunatny! Czy to tak trudno zalapac??
Dodano: 18.05.2019 12:48    Przez: ~Pn
cd 3. dziś wszyscy Ci którzy mają jakiś wpływ na decyzyjność myślą tylko o sobie (dobre stanowisko ,pensja,przywileje i żeby tak do emeryturki leciało- dla przykładu ilu młodych ludzi zajmuje wysokie stanowiska?). nic nie robienie tzw stanie w miejscu to dziś jest cofanie się do tyłu . jest tyle pracy tylko ludzi brak ,ale czemu tak jest to ogólnie panująca stagnacja ,niskie pensje dla pracowników ,ważne ze nieliczni tzw elita ma dobrze - wszystko jest do czasu.. nie liczę tu na Władze Miasta, oni sami się za kiwają. te nie realne pomysły z Doliną Energi -Głupoty i inne .Kolejna grupa tzw elita Zarządów, ,Prezesów,Dyrektorów -spółek miejskich, kierownictwo Urzędów Miejskich co niektórym jest tam bardo dobrze po co jakieś zmiany oni znaleźli sposób , reszta ich nie interesuje. wiem że po tym komentarzu będzie wiele minusów to będzie oznaczać że trafiłem w sedno problemu. niestety funkcjonowanie kopalni i Ościsłowa ma bardzo duży ...
Dodano: 18.05.2019 10:47    Przez: ~xxx
niestety funkcjonowanie kopalni w Ościsłowie ma bardzo duży wpływ na Konin i Region. Te przekopiowane tabele już są nie aktualne, grono które będzie komentowało i przedstawiało koszty środowiskowe niech uzupełnią te prezentacje o pozycję zyski z energetyki będzie bardziej obiektywnie.dyskusja musi iść w kierunku stworzenia nowych miejsc pracy w okresie 2-3 lat to jest pilny temat. reszta to tylko stwierdzenie faktów które większość znają lepie czy gorzej. Proszę o konkrety ,projekty ,co ,kiedy w zastępstwie za kopalnię czy elektrownię.
Dodano: 18.05.2019 11:10    Przez: ~xxx
@xxx - az nie wierze, ze daje ci plusy...