Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak sprawdzić siebie w BIG, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Gospodarczej

Jak sprawdzić siebie w BIG, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Gospodarczej

Materiał Partnera

Dodano:
Jak sprawdzić siebie w BIG, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Gospodarczej
Jak sprawdzić siebie w BIG, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Gospodarczej

BIG, BIK, KRD - w skrótach baz informacji pożyczkowych można się pogubić. Przyjrzyjmy się pierwszej z nich czyli Bazie Informacji Gospodarczej. Jaki może mieć ona wpływ naszą swobodę konsumencką?

Tak właściwie, to co to jest BIG?

Pełna nazwa tej bazy to Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor). Jak wspomnieliśmy zajmuje się ona gromadzeniem i przechowywaniem i udostępnianiem informacji o długach konsumentów i przedsiębiorców. Jej zadaniem jest też zaznaczanie w rejestrze terminowych spłat. Warto podkreślić, że ważnym zadaniem BIG jest też udostępnianie informacji z takich rejestrów jak Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP). Warto wiedzieć, że omawiane biuro ma swój rejestr w którym przechowywane są wspomniane wyżej informacje. Integralną częścią tego spisu jest Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. W nim gromadzone są i aktualizowane wszystkie negatywne wpisy dotyczące naszej historii konsumenckiej.

BIG Infomonitor - ile kosztuje i kiedy sprawdzimy siebie za darmo?

BIG najczęściej kojarzony jest z bazami, które sprawdzają pożyczkodawcy, zanim udzielą nam wsparcia finansowego. Tak postępuje m.in. https://ofin.pl/. Rzeczywiście jest to jedna z ważniejszych funkcji. Ale nie jedyna. Z tego rejestru może korzystać każdy. Założenie i prowadzenie konta w BIG InfoMonitor jest bezpłatne. Raz na pół roku możemy też sprawdzić zapisy o sobie bezpłatnie. Każdy wniosek składany częściej to koszt około 10 zł. Tyle samo zapłacimy za raport o dotyczących nas zapytaniach. Życząc go dobie częściej niż raz na 6 miesięcy, musimy uiścić opłatę w wysokości 10 złotych i 50 groszy. Rejestr BIG InfoMonitor to też możliwość sprawdzenia innych konsumentów i firm. Przydaje się to przed większymi przedsięwzięciami, takimi jak remont czy budowa. Ale zapytać można również o sklepy czy firmy usługowe. Taki raport kosztuje 30 złotych. Ponieważ jednym z kluczowych zadań BIG jest zbieranie informacji o dłużnikach, my również możemy zgłosić do nich niezapłaconą należność. Wpisu takiego możemy dokonać przez osobiste konto w BIG.

Cenne wsparcie bazy BIG

Jak wspomnieliśmy BIG zdobywa i gromadzi zarówno pozytywne jak i negatywne wpisy o firmach i konsumentach. Dlatego czasem może okazać się znaczącym wsparciem w egzekwowaniu długu. Zgłoszenie nierzetelnego płatnika do BIG to koszt około 80 zł. Decydując się na ten krok zyskujemy wsparcie instytucji za pośrednictwem którem możemy walczyć o swoje pieniądze. Z drugiej strony BIG InfoMonitor ma możliwość wystawiania certyfikatów rzetelnym firmom. Dzięki pozytywnym wpisom w tym rejestrze zyskuje się zaufanie klientów. Dlatego tak ważne jest, aby każdy właściciel firmy pamiętał o wykorzystaniu tych możliwości, jeśli tylko ma się czym pochwalić.

Nie tylko Biuro Informacji Gospodarczej

Choć najbardziej znane bazy informacji gospodarczej kojarzą się często z ograniczeniami, przede wszystkim dbają o dobro konsumenta. Ich praca, podobnie jak innych baz przyczynia się bowiem do podniesienia standardów bezpieczeństwa w handlu i usługach. Jak widać jest to działanie sięgające szerzej niż branża finansowa. Banki i firmy pożyczkowe szczególnie chętnie i często korzystają ze wsparcia w postaci baz, by zminimalizować ryzyko. To samo mogą robić konsumenci i firmy. Sprzyja to transparentności gospodarczej i większemu bezpieczeństwu transakcji. To ostatnie jest szczególnie ważne w czasie masowego rozszerzania obszaru handlu o usługi w sieci.

Czytaj więcej na temat:finanse osobiste, big
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole