Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat

Licheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat

Dodano:
Licheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu, znajduje się złoty medal upamiętniający to zdarzenie sprzed ponad 400 lat.

- 408 lat temu, 13 czerwca 1611 r., po ponad półtorarocznym oblężeniu wojska króla Zygmunta III zdobyły Smoleńsk. Po niemal 100 latach rosyjskiego panowania miasto wróciło do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a tym samym do Rzeczpospolitej Obojga Narodów – informuje Anita Rossa, historyk sztuki z licheńskiego muzeum. -  W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, znajduje się złoty medal upamiętniający to zdarzenie. Cytując zapiski hrabiego Edwarda Raczyńskiego: Numizmatyka nasza nie posiada większego, ani może piękniejszego medalu od tego, który Zygmunt III z powodu zdobycia Smoleńska w roku 1611 wybić, albo raczej odlać kazał.

Na awersie widoczna jest postać Króla Zygmunta III ukazanego w pozycji ¾, do kolan. Król ma na sobie zbroję, na głowie ma wieniec laurowy, na piersiach order złotego runa, przepaskę rycerską i szarfę, w dłoni trzyma regiment, przy boku widoczny jest rapier. Obok króla na stoliku ustawione są szyszak i zamknięta korona. Napis w około: SIGISMUNDUS III D[ei] G[ratia] REX POL[oniae] MAG[nus] DUX LITU[aniae] RUSS[iae] PBUSS[iae] MASSOV[iae] SAMOGIT[iae] LIVONIAEQ[ue] NEC NON SUECOR[um] GOTTOR[um] VANDALOR[um] Q[ue] HAEREDITARIUS REX, tłumaczenie na polski: Zygmunt III z Bożej łaski Król Polski Wielki Xiążę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki i Inflancki, tudzież Szwedów, Gotów, Wandalów Król dziedziczny. Na rewersie bardzo ciekawa scena szturmu Smoleńska. Miasto ukazane jakby z lotu ptaka (być może widziane ze wzgórza) z widoczną w centrum eksplozją. Plan miasta jest dość dokładny, widoczne są baszty, szańce i atakujące wojsko. U góry napis: DUM VINCOR LIBEROR, tłumaczenie: Gdym zwyciężony wolność odzyskuję. Na dole: SMOLENSCUM CAPTUM DIE 13. JUNII 1611, co w tłumaczeniu brzmi: Smoleńsk zdobyty dnia 13 Czerwca roku 1611. Na rzece napis: BORISTHENES FLUVIUS w tłumaczeniu na polski: Dniepr rzeka. Medal ten stanowił dar dla dworu cesarskiego i innych dworów europejskich.

W zbiorach muzeum znajduje się także list napisany przez króla Zygmunta III z obozu pod Smoleńskiem do hetmana Jana Karola Chodkiewicza (1560-1621) z okazji zwycięstwa w Inflantach, list opatrzono datą: 20 listopada 1609 r.

 

 

Licheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat
Licheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat
Licheń. Złoty medal upamiętniający zdarzenie sprzed ponad 400 lat
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole