Dzisiaj jest czwartek 13 sierpnia 2020, imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16871) SPORT FORUM FIRMY (5517) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
29 / 18oC
Jutropogoda
26 / 19oC
Pojutrzepogoda
25 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wirusowa Grupa Wsparcia odznaczona. Krzyże Zasługi ... (0)Sompolno. 20-latek rozbił auto podczas ucieczki pr ... (2)

Kurs sternika motorowodnego - jak i gdzie zacząć?

Materiał promocyjny

Dodano: 26.06.2019 11:51

Marzysz o tym, by poszaleć na skuterze wodnym? Teraz wystarczy jeden weekend by zdobyć uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju jednostek pływających. A co jeszcze lepsze, nie musisz nawet wyjeżdżać z Warszawy, aby zdobyć kurs i potem zdawać egzamin. Jak to możliwe? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Jak zacząć kurs?

To bardzo proste. Wystarczy jedynie zapisać się na kurs i wziąć w nim udział. Aby zdawać egzamin na patent motorowodny trzeba mieć ukończone 14 lat. Dodatkowo, osoby niepełnoletnie muszą uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. To jedyne warunki!

Kurs na patent motorowodny - jak wygląda?

Szkolenie składa się z dwóch części: praktycznej oraz teoretycznej. W dużym skrócie opiszemy, czego możesz nauczyć się w trakcie takiego kursu. Zakres teorii, jaką poznasz podczas takiego szkolenia obejmuje wszystkie te zagadnienia, które mogą Ci się przydać w trakcie żeglowania. Zdobędziesz wiedzę na temat ratownictwa oraz bezpieczeństwa żeglugi. Dowiesz się również, jak zbudowane są jachty oraz opanujesz podstawowe zasady manewrowania nimi czy ich obsługi. W trakcie kursu na sternika motorowodnego będziesz też mieć do czynienia z locją - czyli planowaniem żeglugi.

Z kolei część praktyczna takiego szkolenia jest nastawiona przede wszystkim na manewrowanie wybranymi jednostkami pływającymi. To nauka prowadzenia jachtów motorowych - opanujesz tak podstawowe czynności jak choćby podchodzenie do kei czy zacieśniona cyrkulacja. Słowem, dokładnie to, co każdy ubiegający się o patent motorowodny umieć musi. I to, co będzie przedmiotem egzaminu.

Jak długo trwa kurs na patent motorowodny?

To zależy. Może to zająć od 2 do 3 dni. Jedna z wiodących warszawskich firm organizujących kursy na patent sternika motorowodnego proponuje dwa rodzaje kursów:

  • Weekendowe (Zalew Zegrzyński) - zakończone egzaminem w niedzielę po południu
  • Trzydniowe (Port Czerniakowski) - zakończone egzaminem w sobotę

Taki czas wystarczy, by przynajmniej w podstawowym stopniu opanować nie tylko teorię związaną z żeglowaniem, ale również nauczyć się najważniejszych manewrów. Oczywistym jest, że po samym kursie i zaliczeniu egzaminu nie będziesz od razu mistrzem sportów wodnych, ale zdobycie uprawnień to pierwszy krok do doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie.

Źródło: sztormgrupa.pl

Gdzie zrobić kurs na uprawnienia sternika?

Takie szkolenia odbywają się choćby na Zalewie Zegrzyńskim: https://sztormgrupa.pl/index.php/sternik-motorowodny/. Są też kursy organizowane w Porcie Czerniakowskim. Czyli - nie musisz nawet opuszczać Warszawy, aby stać się motorowodniakiem! Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę warto dokładnie sprawdzić, co obejmuje takie szkolenie oraz jaki podmiot je organizuje. Jest to ważne choćby w kontekście późniejszego zdawania egzaminu.

Co należy wziąć pod uwagę szukając kursu na patent motorowodny? Warto sprawdzić, czy podmiot organizujący dane szkolenie jest jednostką organizującą także egzaminy. Jest to o tyle ważne, że pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Z reguły, zaraz po kursie można przystąpić do egzaminu - możesz od razu sprawdzić nabyte w trakcie szkolenia umiejętności.

Zdawanie egzaminu w firmie, w której odbywało się kurs to też sposób na oszczędzenie sobie nerwów. Egzamin na uprawnienia sternika motorowodnego zdawać będziesz na tym samym sprzęcie, na którym odbywała się Twoja nauka. Co więcej, egzaminować Cię będą osoby, które i tak już znasz z kursu. Pływać również będziesz tylko po tych trasach, na których odbywała się nauka. Zatem - zero stresu!

Cena kursu na uprawnienia sternika

Ile właściwie kosztuje takie szkolenie? Trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Przykładowo, jedna z wiodących firm organizujących tego rodzaju szkolenia - warszawska Sztorm Grupa - oferuje kurs na patent sternika motorowodnego już od 690 złotych. Do tej kwoty doliczyć należy jeszcze opłaty za egzamin (250 złotych) oraz za wydanie dokumentu (50 złotych).

Uprawnienia sternika motorowodnego - co dają?

Zdobywając taki patent zyskujesz naprawdę szerokie możliwości w zakresie poruszania się po różnych wodach, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Posiadacz uprawnień może prowadzić jachty motorowodne po wszystkich wodach śródlądowych. Nie ma tu żadnych ograniczeń w mocy. Czyli - zarówno Zalew Zegrzyński, jak również mazurskie jeziora staną przed Tobą otworem.

Oprócz tego, zdobywając patent motorowodny (https://sztormgrupa.pl/index.php/motorowodne/) możesz poruszać się po otwartym morzu na całym świecie, w promieniu do 2 mil morskich od linii brzegowej. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że możesz to robić jedynie w porze dziennej. Co więcej, możesz prowadzić dowolny jacht motorowy po wewnętrznych wodach morskich. I tu też tylko jeden warunek - długość jednostki nie powinna przekraczać 12 metrów.

Zdobądź uprawnienia sternika i odmień swoje wakacje

Mając patent motorowodny już nigdy nie będziesz się nudzić nad wodą. I nawet jeżeli znudzi Ci się mało aktywne leżenie na plaży czy nurkowanie w pobliżu brzegu, zawsze możesz wypożyczyć skuter wodny. Zdobyte w Polsce uprawnienia motorowodne uznawane są na całym świecie!

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lato,   wakacje,   żeglarstwo,   sporty wodne

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Nawet nie wiedziałam, że kurs motorowodny można zrobić tak szybko. Ja w zeszłym roku zrobiłam kurs motorowodny z firmą Master Jachting we Wrocławiu w 4 dni. Ekstra przygoda.
Dodano: 20.04.2020 14:49    Przez: Natalia Pawlak

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.