Dzisiaj jest sobota 25 stycznia 2020, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20854) SPORT FORUM FIRMY (5458) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 2oC
Jutropogoda
3 / 1oC
Pojutrzepogoda
4 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
21. Gala Powiatu Konińskiego. Statuetki dla najakt ... (0)Śmiertelny wypadek w miejscowości Mokre. Nie żyje ... (3)

Koło. Rozpoczęły się prace archeologiczne na terenie ruin zamku

Dodano: 13.08.2019 10:40

Rozpoczął się wstępny, rozpoznawczy etap prac badawczych na terenie ruin dawnej twierdzy w Kole. 

Zgodnie z obietnicą, kolski włodarz Krzysztof Witkowski dołożył starań, aby zamek przeszedł badania archeologiczne finansowane przez Wojewódzką Konserwator Zabytków w Poznaniu. Pracami kierują znawcy architektury średniowiecza: dr hab. Artur Różański, profesor UAM w Poznaniu i badacz naszej warowni mgr Tomasz Olszacki. - Badania mają być wstępem do opracowania stosownej dokumentacji na zabezpieczenie i rewitalizację ruin – powiedział burmistrz Z. Witkowski.

Studenci I i II roku Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, pod czujnym nadzorem, prowadzą profesjonalne badania obiektu. Kierujący pracami współpracują przy podobnych inicjatywach od kilkunastu już lat. Tomasz Olszacki w roku jubileuszu 650-lecia lokacji miasta napisał artykuł o zamku w Kole, a w pracy swej poddał analizie dotychczasowe badania.

- W latach 70- i 80-tych ubiegłego stulecia na zamku prowadzone były badania, które wyznaczały wysokie standardy ówczesnej archeologii. Niestety, pomimo upływu przeszło 30 lat nie zostało dokonane ich opracowanie, materiały archeologiczne są zgromadzone w konińskim muzeum. Obecnie, dzięki rozwojowi metod cyfrowych i dokumentacji nowego typu staramy się dokończyć i zweryfikować te odkrycia – wyjaśnił A. Różański. - Zatem celem naszego pobytu jest przede wszystkim próba weryfikacji wcześniejszych ustaleń. Odsłonimy resztki wieży i zrobimy dwa wykopy. Jeden w miejscu, gdzie wieża nie była eksplorowana. Problemem jest samotny fragment ściany, fachowcy dokonają oceny, czy mur wymaga wzmocnienia.

Prace zostaną podzielone na etapy. Obecnie prowadzona jest weryfikacja badań wykonanych przed 30 laty. Potrwa około 3-4 tygodni. Obszarem badań jest dawna wieża (nie zachowała się). Etap zakończy stworzenie dokumentacji. Kolejny, jeśli taka będzie wola konserwatora zabytków i kolskiego włodarza, być może dojdzie do skutku w przyszłym roku. Wówczas, bazując na gotowej dokumentacji, będzie można sporządzić program dalszych badań i rozwoju obszaru. - Mam nadzieję, że ten niesamowity w skali regionu zabytek w przyszłości stworzy nowe, potrzebne miejsce dla turystów – dodał prof. Różański.

Żródło: Miasto Koło

 

 

  • Koło. Rozpoczęły się prace archeologiczne na terenie ruin zamku

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Koło,   zamek,   prace archeologiczne,   burmistrz,   Zbigniew Witkowski,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.