Dzisiaj jest wtorek 26 maja 2020, imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18171) SPORT FORUM FIRMY (5493) PRACA (16) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 7oC
Jutropogoda
17 / 11oC
Pojutrzepogoda
18 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Zniesienie wiz do USA - co to oznacza

Materiał promocyjny

Dodano: 20.08.2019 11:23
  • Zniesienie wiz do USA - co to oznacza

Niecały miesiąc temu Ambasador USA w Polsce zapowiedziała, że wkrótce nasz kraj spełni niezbędne wymagania i będzie mógł przystąpić do programu Visa Waiver Program.

Jest to Program Ruchu Bezwizowego prowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jakie są zalety i wady podróżowania bezwizowego? Jakie warunki należy spełnić, aby do niego przystąpić? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Na czym polega Program Ruchu Bezwizowego?

Program Ruchu Bezwizowego pozwala obywatelom krajów, które w nim uczestniczą, na podróżowanie do USA bez konieczności posiadania wizy. Pod warunkiem, że czas pobytu nie przekroczy 90 dni oraz będzie to wyjazd w celach turystycznych lub służbowych. Oznacza to, że osoby chcące podjąć naukę lub pracę w USA nadal zobowiązane są ubiegać się o wizę.

Ponadto obowiązkowo należy się zarejestrować w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży oraz posiadać paszport zgodny z wymogami Programu Ruchu Bezwizowego (tzw. paszport biometryczny). Osoby, które zarejestrują się w ESTA, podobnie jak w przypadku osób, które otrzymały promesę wizową - nie dostają gwarancji wpuszczenia na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję o zgodzie na wjazd podejmuje urzędnik imigracyjny w punkcie kontrolnym na granicy USA.

Polska uczestnikiem Visa Waiwer Program

Pierwszym kryterium, jakie musi spełniać kraj, który stara się o uczestnictwo w programie, to odpowiedni wskaźnik odmów dla wniosków o wydanie wiz. A konkretnie musi on wynosić poniżej 3%. Niedawna wypowiedź Georgette Mosbacher wskazuje, że Polska już ten warunek spełniła, w związku z czym przystąpienie naszego kraju do Programu Ruchu Bezwizowego jest kwestią czasu.

Jeśli Polska zostanie objęta programem VWP, to proces wdrożenia wszystkich procedur potrwa od trzech do sześciu miesięcy. Oba kraje muszą podpisać dwustronne umowy dotyczące współpracy. Dlatego najszybszy termin przyłączenia Polski do VWP to 2020 rok. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat, znajdują się tutaj https://wizaonline.org/blog/do-usa-z-wiza-czy-bez-co-jest-bardziej-korzystne/.

Podróżowanie do USA z wizą i bez wizy

To, że Polska przystąpi do Programu Ruch Bezwizowego nie jest równoznaczne z całkowitym zniesieniem wiz. Obywatele, którzy będą podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych, nie dłużej niż na 90 dni, będą mieli następujące możliwości:

  • wyjazd do Stanów Zjednoczonych z wizą B-1 lub B-2 albo łączoną B-1/B-2,
  • wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy, a na mocy autoryzacji ESTA.

Drogę ubiegania się o wizę służbową lub turystyczną (B-1 lub B-2) należy rozpocząć od złożenia elektronicznego wniosku wizowego (formularz DS-160). A następnie odbycia osobistej rozmowy z konsulem USA. Warunkiem jest również posiadanie ważnego paszportu.

Program Ruchu Bezwizowego wymaga aktualnego paszportu, który spełnia wymagania VWP oraz zarejestrowaniu się w systemie ESTA. Ten formularz online jest mniej skomplikowany, niż w przypadku wniosku wizowego. Należy tego dokonać najpóźniej 72 godziny przed wyjazdem.

Jeśli chodzi o czas na jaki jest wydawana wiza dla podróżujących w celach turystycznych i biznesowych to zazwyczaj aż 10 lat. Umożliwia to wielokrotne wyjeżdżanie do USA w tym samym celu na jaki była wydana. Oczywiście należy mieć ważny paszport. Natomiast autoryzacja ESTA wydawana jest na dwa lata lub do daty wygaśnięcia ważności paszportu.

Zdjęcie: Pixabay.com

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turystyka,   usa,   wizy

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.