Dzisiaj jest wtorek 18 lutego 2020, imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20919) SPORT FORUM FIRMY (5460) PRACA (52) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
5 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Radny pyta o podwyżki za obiekty sportowe. „Nie by ... (1)„Sztuka nas szuka”, czyli intrygujące prace Wojcie ... (0)

Jak kaczki uratowały Konin. Opowieści o historii dla przedszkolaków

Dodano: 11.09.2019 22:06

Jak opowiedzieć przedszkolakom o najtragiczniejszej z wojen, jaka dotknęła polską ziemię w jej dziejach? Można im na przykład przeczytać książeczkę o kaczkach, które... uratowały Konin.

- Kiedy pierwszy raz usłyszałam tę historię, powiedziano mi, że wydarzyła się nad stawkiem w Morzysławiu, w dzisiejszym parku 700-lecia – opowiadała dzisiaj Aleksandra Polewska-Wianecka podczas prezentacji książeczki dla dzieci „Kaczka w herbie”, której jest autorką. – I chociaż potem dowiedziałam się z relacji Antoniego Studzińskiego, który opisał prawdziwą historię nalotu bombowego na Konin z 1 września 1939 roku, że to działo się na konińskich błoniach, postanowiłam tę historyjkę zostawić w miejscu, gdzie po raz pierwszy zagościła w mojej wyobraźni.

Intencją autorki „Kaczki w herbie” było opowiedzenie dzieciom o wojnie w sposób – jak się wyraziła - przyjazny dla ich wrażliwości. Stąd ulokowanie jej w rzeczywistości na poły baśniowej, a więc w miejscu, którego we wrześniu 1939 roku nie było, bowiem staw w Morzysławiu to pozostałość po pierwszej odkrywce węgla brunatnego, zbudowanej przez Niemców dopiero podczas wojny.

Ale też Aleksandra Polewska-Wianecka nie zamierza poprzestać na opisaniu tej jednej historii, w czym wspiera ją księgarnia MAWI, która „Kaczkę w herbie” wydała. - Chciałabym, żeby to była taka seria jak „Poczytaj mi mamo”, bo pomysłów na książeczki mam dużo – wyjawiła pani Aleksandra.

- Jestem bardzo dumny z tego wydawnictwa – Jacek Wiśniewski, współwłaściciel MAWI, potwierdził plany dalszej współpracy z autorką. – Chcemy, żeby to była cała seria dla dzieci pod wspólnym tytułem „Poczytaj mi o Koninie”, związanych tematycznie z historią naszego miasta. I bardzo zachęcam rodziców do sięgania po tę książeczkę.

A pierwszymi czytelnikami „Kaczki w herbie” były dzieci z przedszkola nr 4 „Biały Konik” w Koninie, gdzie odbyło się dzisiejsze spotkanie.

  • Jak kaczki uratowały Konin. Opowieści o historii dla przedszkolaków

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MAWI,   Aleksandra Polewska

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.