Dzisiaj jest wtorek 22 września 2020, imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18028) SPORT FORUM FIRMY (5538) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
23 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koło. Uderzył kolegę kijem baseballowym. Odpowie p ... (1)Mistrzostwa Okręgu na Jeziorze Pątnowskim. 60 lat ... (0)

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 29.09.2019 17:20

Kiedy Jan Kobuszewski przyjechał na początku 1964 roku do Konina, był już znany z „Wielokropka”, satyrycznej audycji telewizyjnej, w której od roku występował z Janem Kociniakiem.

Ten popularny aktor, który zmarł wczoraj w Warszawie w wieku 85 lat, pozostawił po sobie olbrzymi dorobek teatralny i telewizyjny, a w Koninie wspomnienie pobytu z początku 1964 roku, kiedy kręcono u nas jeden z odcinków pierwszego polskiego serialu telewizyjnego „Barbara i Jan”.

Zakochane duchy

Serial „Barbara i Jan” składa się z siedmiu odcinków, z których każdy opowiada inną przygodę tytułowych Barbary i Jana – dziennikarki i fotoreportera warszawskiego dziennika Echo. Lech Pijanowski, który serial wymyślił i był jego głównym scenarzystą, pozostawił imiona aktorów grających główne role – Barbary Traczykówny i Jana Kobuszewskiego i nieznacznie tylko zmienił ich nazwiska na Raczykównę i Buszewskiego. Przygody bohaterów są przede wszystkim zabawne, z posmakiem kryminalnym i morałem.

W odcinku piątym, zatytułowanym „Zakochane duchy”, Barbara i Jan jadą do kopalni „Olgierd”, żeby zapoznać czytelników Echa ze światem brunatnego górnictwa. Kiedy zbliżają się już do odkrywki, na drodze staje im wiatrak, więc docierają na miejsce dopiero po pokonaniu długiego i uciążliwego objazdu. Kiedy pytają, dlaczego nikt go nie rozbierze, skoro te niepotrzebne kilometry muszą pokonywać również kopalniane maszyny i samochody, słyszą, że nikt nie ma odwagi tego zrobić, bo w budynku... straszy.

Podczas zwiedzania zakładu górniczego nasi reporterzy wszędzie niemal słyszą o wiatraku, co sprawia, że budynek coraz bardziej ich intryguje, aż w końcu postanawiają w nim przenocować, żeby zdemaskować tajemnicze duchy. Co im się zresztą udaje, bo nad ranem do młyna wchodzi kierownik zakładowej stołówki... Ciągu dalszego opowiadał nie będę, bo być może niektórzy czytelnicy zechcą sami obejrzeć ten film, który – razem z całym serialem – został wydany na płycie DVD.

Ledwo się zmieścił do lokomotywy

Zdjęcia kręcone były na odkrywce Gosławice i Pątnów oraz w kilku innych miejscach, między innymi na hałdach pozostałych po odkrywce Niesłusz. Z ramienia kopalni ekipą filmową opiekował się Zbigniew Kmieć, wówczas sztygar oddziału urządzeń maszynowych odkrywki Gosławice. – Z polecenia dyrektora Zająca jeździłem z nimi na zdjęcia, żeby pomagać w kwestiach organizacyjnych – wspominał przed laty swoje spotkanie z filmowcami Zbigniew Kmieć – i interweniować w razie potrzeby.

strona 1 z 3
1 2 3
Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika
Slajd 1/8

Kadr z "Zakochanych duchów". Barbara Traczykówna i Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 1 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Barbara Traczykówna i Jan Kobuszewski

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 2 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Jan Kobuszewski, Barbara Traczykówna i Gustaw Lutkiewicz

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 3 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów"

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 4 z 8

Kadr z "Zakochanych duchów". Scena kręcona na hałdach w Niesłuszu. W filmie trwała zaledwie kilka sekund i żaden ze statystów się w niej nie rozpoznał

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 5 z 8

Kawiarnia NOT mieściła się w Domu Górnika. Dzisiaj to siedziba Starostwa Powiatowego

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 6 z 8

Aleje 1 Maja i restauracja Kolorowa

Jan Kobuszewski mieszkał kiedyś w konińskim Domu Górnika

slajd 7 z 8

Okładka płyty DVD z serialem Barbara i Jan

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.