Dzisiaj jest sobota 4 kwietnia 2020, imieniny: Izydora, Wacława, Platona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17583) SPORT FORUM FIRMY (5474) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 3oC
Jutropogoda
12 / 6oC
Pojutrzepogoda
14 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zakaz wstępu do lasu. Wprowadzono czasowe ogranicz ... (6)Ślesin. Kilka tysięcy bezpłatnych masek do rozdani ... (4)

Konin. Trwa zbiórka na nagrobek dla dziedziczki z Morzysławia

Dodano: 16.10.2019 14:14
Źródło: LM.pl

Jeszcze kilkuset złotych brakuje do zakończenia zbiórki pieniędzy na nagrobek Klary Podgajeckiej, dziedziczki z Morzysławia i dobrodziejki tamtejszej parafii.

Klara Podgajecka urodziła się w 1841 roku w Berlinie. Mieszkała w Morzysławiu, w budynku dzisiejszej siedziby PCK, a należące do jej rodziny tereny to m.in. dzisiejsze ogrody działkowe i cmentarz komunalny. Zmarła w 1931 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym. Jej grobem opiekował się ojciec Wandy Andrzejewskiej z Konina. Teraz dziedziczkę odwiedza ona sama, ale jak mówi jest jej coraz trudniej.

- Jestem już po 90-tce i ciężko mi to ogarnąć. Ludzie kładą tam śmieci. Jest stary krzyż i kwiaty. Kto teraz się zaopiekuje tym grobem?  - pyta pani Wanda.

Kobieta w styczniu tego roku skontaktowała się ze Stowarzyszeniem FRYDHOF. Najpierw udało się opłacić miejsce pochówku Klary i zapobiec likwidacji jej grobu. Później ruszyła zbiórka pieniędzy na nowy nagrobek.

- Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją ( Klarę Podgajecką- od red. ) i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu – informują organizatorzy zbiórki.

Stowarzyszeniu na nagrobek dla Klary potrzeba 1500 zł. Na platformie pomagam.pl, pod hasłem „Pamiętamy o Klarze” zebrano 930 zł. Pieniądze można wpłacać też na konto Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF: 32 8543 0000 2005 4509 0655 0001.

fot. Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF

  • Konin. Trwa zbiórka na nagrobek dla dziedziczki z Morzysławia

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.