Dzisiaj jest poniedziałek 9 grudnia 2019, imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20753) SPORT FORUM FIRMY (5429) PRACA (37) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 5oC
Jutropogoda
2 / -1oC
Pojutrzepogoda
1 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Golina. Umowa na rewitalizację zabytkowego parku p ... (0)Zawodniak w kadrze Polski. Szóste miejsce w Puchar ... (0)

Kolejne podejście do podwyżki opłat za śmieci. Wzrost do 20 zł 

Dodano: 28.10.2019 09:52

Wraca dyskusja na temat opłat za śmieci w Koninie. Kolejne podejście do podwyżki będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Konina (30 października).

Proponowana przez władze Konina stawka to 20 złotych od osoby. W grę wchodzą śmieci segregowane bo taki jest teraz obowiązek ustawowy. Dla niesegregujących będzie opłata/kara – 50 złotych.

- Będziemy wracać do tego tematu bo jesteśmy odpowiedzialni za finanse miasta – uzasadnia Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. -  Ustawa wyraźnie mówi, że wszystkie zadania związane z gospodarką odpadami powinny być finansowane z opłat od mieszkańców, a opłaty powinny być przekazane wyłącznie na system gospodarki odpadami. Nie powinniśmy finansować sytemu gospodarki odpadami z innych źródeł, ale też nie powinniśmy z tych opłat realizować innych zadań, dlatego system powinien się bilansować.

Władze miasta proponujemy w najnowszym projekcie uchwały 20 złotych od mieszkańca. - Poprzednia dyskusja opierała się na kwocie 16 złotych, zwiększyliśmy stawkę ponieważ zwiększyła się od tego czasu dziura budżetowa – mówi P. Adamów. -  Na 2019 rok zaplanowaliśmy 12 mln złotych na system. To są optymistyczne szacunki bo wiemy już dzisiaj, że te wydatki będą większe, mogą sięgnąć nawet 14 mln złotych. Natomiast wpływy, które zbierzemy z opłat w 2019 roku wyniosą niecałe 9 mln, deficyt sięga ponad 3 mln. Jeżeli wydatki będą większe on może wynieść nawet 5 mln złotych. W kontekście różnych problemów nie pozostaje nam nic innego, jak zaproponować stawkę, która będzie bilansować ten system, czyli 20 złotych od osoby.

Zastępca prezydenta Konina przypomniał, że ostania podwyżka miała miejsce w 2017 roku, ale wtedy już się nie bilansowało. - Od 2017 roku zmieniło się wiele rzeczy, zwiększono pensję minimalna  z 2000 do 2600 złotych brutto, zwiększyło się średnie wynagrodzenie w Polsce z 4600 zł na 5200 złotych brutto. To pokazuje jak przez dwa lata wzrosły koszty pracy, jak zmienił się rynek, z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Mocno wzrosły ceny oleju napędowego. Warto dodać, że spółki miejsce nie mają w kosztach elementów amortyzacyjnych.

Tymczasem ustawa nałożyła na mieszkańców nowe obowiązki, które zdaniem władz miasta, podrażają system. – Dotkliwy będzie obowiązek bioodpadów. Od 1 stycznia musimy wyposażyć wszystkie budynki wielorodzinne w dodatkowy pojemnik na bioodpady. Musimy to sfinansować jako gmina – mówi P. Adamów. - To wszystko powoduje, że te naliczenia są na poziomie 20 złotych. Sprawa podwyżek w gospodarce odpadami to jest sprawa ogólnopolska bo wszystkie samorządy stają przed tym problemem. I sprawa apolityczna. Wiele miast podnosi stawki nawet na ponad 30 złotych za osobę. Dlatego odpowiedzialnie podchodząc do finansów miasta, przedkładamy taką propozycję i wzrost opłaty z 12 do 20 złotych od osoby, co oznacza ponad 60 procent.

- Jeśli przejdzie stawka 20 złotych to będzie najtaniej w Wielkopolsce – dodał Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. – Poza tym mamy zalecenia RIO do poprzedniego budżetu, które wyraźnie wskazują na to, że nie możemy dokładać do systemu gospodarki odpadami w mieście.

Na pytanie czy miasto zrobiło wszystko, aby oszacować koszty gospodarki odpadami w przeliczeniu na mieszkańca, Paweł Adamów odpowiedział. - Zrobiliśmy szczegółową kontrolę mieszkańców w zakresie deklaracji, współpracujemy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w tym zakresie, przeprowadziliśmy kampanię społeczno – edukacyjną jak segregować odpady, robiliśmy spotkania z mieszkańcami spółdzielni i pokazywaliśmy co do jakiego kosza wrzucić. Przejrzeliśmy finanse spółek MZGOK i PGKiM. Sprawdziliśmy również  czy przetarg zewnętrzny na te usługi były opłacalny, ale wyszło nam o wiele drożej. Nasze spółki, jak się okazuje, realizują to po kosztach.

A dla tych, którzy nie segregują, proponowane jest 50 złotych. – Dotyczy to  jednak małej grupy mieszkańców Konin. Obecnie kilkadziesiąt osób deklaruje, głównie właściciele domków jednorodzinnych, że nie segregują śmieci. Ustawa zmieniła jednak całkowicie podejście do niesegregowanych, teraz jest obowiązek segregacji, a kto nie segreguje, jest obciążany. To nie jest opłata tylko kara nakładana przez gminę - powiedział P. Adamów. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:opłaty za śmieci,   śmieci Konin,   MZGOK,   PGKiM,   Paweł Adamów,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dosyć gnebienia mieszkańców za nieróbstwo i brak pomysłów pseudozarządu. Koszty spalarni sa zawyzane etatami dla kolesi partyjnych, złą organizacją i brakiem kontroli. Zrobcie z tym porzadek, chcemy placic 10 zl za osobe.
Dodano: 28.10.2019 10:53    Przez: Bazyli Opona
Taka sama spalarnia w Poznaniu zatrudnia wiele mniej osób i ma niższe koszty utrzymania. Wystarczy porównać i może czas najwyższy oddać władzę tym, którzy znają się na zarządzaniu, a nie tylko POdwyżki POdwyżki POdwyżki.
Dodano: 28.10.2019 11:48    Przez: Przemyslaw Dudek
Przy obecnej władzy miasta Konina gonimy Europę ale cenowo ale zapominają jak wyglądają wypłaty nie w Europie, mieszkamy w PL ...??? To chamstwo tak postępować ze społeczeństwem w mieście Konin . Mieszkańcy nie zarabiają aż tyle co prezydent za nieróbstwo żeby płacić aż tyle . 12 zł to max co można podnieść do tej granicy . Przecież miasto Konin to wiekszość emeryci i skąd oni mają brać . No moze pan prezydent dołoży emerytom coś od siebie ? Do tej części społeczeństwa już się nie odniósł , zapomniał . Tylko ściemniać potrafi , i chce przeforsować tak dużą podwyżkę , to chore w jaki sposób myślą władze w mieście Konin. Wizjonerzy zamykania ulic w Koninie i wizjonerzy podwyżek dla kolegów w spółkach kosztem pieniędzmi podatników !
Dodano: 28.10.2019 14:22    Przez: asia
To bardzo dużo 20 zł od osoby powinno wynosić 16 zł .Dlaczego Prezydent argumentuje to wzrostem paliwa gdzie wcale paliwo nie wzrosło do tego wyższą minimalną płacą . Może prezydent odniesie się do emerytur , ile się zwiększyły...?? Do tego obsadzanie swoich kolesi w spółce miejskiej MZGOK i to nie fachowców za NASZE pieniądze podatników mają iść na premie tych pseudo prezesów ta podwyżka jest absolutnie kretyńska i nie jest brana pod uwagę opinia społeczna , opinia podatników . My się nie zgadzamy żeby Nasze pieniądze były w ten sposób rozdysponowane , wyrzucane w błoto . Mieszkańcy miasta Konina nie będą płacić na pseudo fachowców ....!!! Niech prezydent płaci ze swoich pieniędzy dla swoich kolesi w spółkach a nie szasta publicznymi pieniędzmi na prawo i lewo ...!! Dość okradania miasta Konina i zaglądanie w kieszeń mieszkańców ..!!!
Dodano: 28.10.2019 14:11    Przez: demokrata
wyjdziemy na ulice zaprotestujemy przeciwko komunie w pałacu i bandy złodzieji w koninie nie będzie komuna okradać mieszkańców a sami na nią głosowali podwyżki ciepła i mieszkań tera smieci i jeszcze co to nie konieć ale bedzie koniec z wami mieszkańcy osiedla obudzą sie nastepnego roku kiedy żmienią odczytniki na grzejnikach to jest łapka aby sie nie zjednac i protestować
Dodano: 28.10.2019 15:06    Przez: Kuba Bartek

KOMENTARZE

Dosyć gnebienia mieszkańców za nieróbstwo i brak pomysłów pseudozarządu. Koszty spalarni sa zawyzane etatami dla kolesi partyjnych, złą organizacją i brakiem kontroli. Zrobcie z tym porzadek, chcemy placic 10 zl za osobe.
Dodano: 28.10.2019 10:53    Przez: Bazyli Opona
dokładnie ! ceny powinny regulować przepisy tak samo jak robią to przepisy ustawy śmieciowej ! a nie że ktoś swoje widzimisię podaje że ma być tyle i tyle ! ZMOWA CENOWA
Dodano: 28.10.2019 15:17    Przez: _k***siarz_
Budowa spalarnii za blisko 390 mln zł. Kasa cała do Austrii. Wkład własny miasta ok 13 mln. Ponad 164 mln netto dotacji; blisko 138 mln netto z funduszu środowiska. Jaki efekt: podwyżki i marudzenie ościennych gmin na drogą spalarnię. Gdyby brakujące 378 mln Miasto Konin wzięło na kredyt z 30 lat to spłacili by z 600 mln czyli rocznie z 30 mln zł. Czyli koszty spalarni roczne z 12 mln by skoczyły do 42 mln a zatem ceny za śmieci by wyjść na zero wyniosły by nie 20 zł msc a ....ok 78 zl msc. To jest realna cena ekologii. Pamiętajcie: prąd z OZE jest w inwestycji 4x droższy niż węgiel a atom 6x droższy. Zobaczycie kiedyś ceny prądu eko. Zobaczycie efekt odwrotny jak od MPEC ludzie się odłączą i wrócą do węgla i jakość powietrza spadnie bo węgla w domu nikt nam nie Wam bronii. A to wszystko z emerytury 1000 zł bo się z tych co mają dzieci śmiejecie.
Dodano: 28.10.2019 23:23    Przez: Marcin Swoinski
Na samym Zatorzu przynajmniej co 6 osoba ,która mieszka nie płaci za śmieci bo nie jest nigdzie ujęta, a przeważnie dzieję się tak przez wynajmy dzikie wynajmy i pomieszkiwanie zięci i synowych nie wspominając tzw.kocich łap, i kart rowerowych... Administrator budynków ma to w du....A jest od tego aby sprawdzać to a jak się nie nadaje to na następnym zebraniu członków odwołać torba i do domu a my za tych ludzi płacić nie będziemy za rok czy dwa lata po 30 czy 40 zł żeby straty wyrównać.
Dodano: 29.10.2019 13:31    Przez: ~emeryt
Taka sama spalarnia w Poznaniu zatrudnia wiele mniej osób i ma niższe koszty utrzymania. Wystarczy porównać i może czas najwyższy oddać władzę tym, którzy znają się na zarządzaniu, a nie tylko POdwyżki POdwyżki POdwyżki.
Dodano: 28.10.2019 11:48    Przez: Przemyslaw Dudek
Co to znaczy "taka sama"? Pan znów dyrdymały wypisuje ? Populizm i demagogia...
Dodano: 28.10.2019 17:40    Przez: Jakub Wawrzecki
to prawda spalarnia w poznaniu ma wydajność 210000 ton rocznie a w koninei 94000. jest mniejsza a zatrudnia wiecej ,,pociotków,, a tak na marginesie jaką mają cenę za zuzel ze spalania, bo przecież zarabiają.
Dodano: 28.10.2019 20:59    Przez: tomasz michałowski
Już kiedyś o tym pisałem. Wzrost opłat za śmieci jest spowodowany tym, iż wpływy nie bilansują wydatków. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie przy każdym bloku, wieżowcu, szeregowcu, domku – kosz na śmieci zmieszane jest największy i stale zapełniony a te na sortowane (w tym na wtórne) ledwo zapełniają się cały miesiąc. Zaś gdy zajrzeć w deklaracje to wszyscy segregują… Podpowiem Wam, śmieci nie segreguje połowa mieszkańców, zaś druga połowa robi to po łebkach. Tę fikcję sami potwierdzacie w harmonogramach wywozu odpadów tzn. wtórne odbieracie raz w miesiącu a zmieszane (niesortowane) 2-3 razy. Panie Adamów zacznijcie konfrontować deklaracje ze stanem faktycznym i od razu się zbilansuje. Ale pan wie, że lepiej powiedzieć nie wystarcza, dajcie z kieszeni mieszkańców i rada da.
Dodano: 28.10.2019 13:58    Przez: Oscar
dokladnie... ja w ogole pod swoim blokiem mam 3 czy 4 pojemniki (?) do zmieszanych i zawsze sa przepelnione mimo wywozu 2x w tyg a do segregacji co jest? raz na tydz przyjedzie do papieru i tez jest pelny ale gdzie sa inne pojemniki? my mamy tylko papier a szklo plastik? 🤷‍♀️
Dodano: 28.10.2019 16:01    Przez: ~Do Oskara
To bardzo dużo 20 zł od osoby powinno wynosić 16 zł .Dlaczego Prezydent argumentuje to wzrostem paliwa gdzie wcale paliwo nie wzrosło do tego wyższą minimalną płacą . Może prezydent odniesie się do emerytur , ile się zwiększyły...?? Do tego obsadzanie swoich kolesi w spółce miejskiej MZGOK i to nie fachowców za NASZE pieniądze podatników mają iść na premie tych pseudo prezesów ta podwyżka jest absolutnie kretyńska i nie jest brana pod uwagę opinia społeczna , opinia podatników . My się nie zgadzamy żeby Nasze pieniądze były w ten sposób rozdysponowane , wyrzucane w błoto . Mieszkańcy miasta Konina nie będą płacić na pseudo fachowców ....!!! Niech prezydent płaci ze swoich pieniędzy dla swoich kolesi w spółkach a nie szasta publicznymi pieniędzmi na prawo i lewo ...!! Dość okradania miasta Konina i zaglądanie w kieszeń mieszkańców ..!!!
Dodano: 28.10.2019 14:11    Przez: demokrata
Z tego, co mi wiadomo, zmienił się w spółce jedynie prezes. Poprzedni był już emerytem. Niech pan nie histeryzuje. Tak, pensja minimalna rośnie, generalnie pensje rosną, bo jest taka presja. Jeśli cena się nie zmieniała od 2017 to chyba logiczne, że zmiana musi być uderzeniowa, bo wokół nic w miejscu nie stało...
Dodano: 28.10.2019 17:42    Przez: Jakub Wawrzecki
Płaca minimalna z 2000 zł do 2600 zł .... czyli wice Prezydent chce powiedzieć, że niby tak nowoczesną inwestycję obsługują niemal sami pracownicy na pensji minimalnej? Bardzo ciekawe. Może niech sprawdzi też ceny ropy. 61 USD za baryłkę to cena średnia. Odzwierciedla to cena na stacjach ok 5 zł. Jak jest droga ropa to na stacji jest ponad 5.70 do 6.00 zl w przyszlości ale aktualnie od 7 msc ropa jest relatywnie tania.
Dodano: 28.10.2019 23:36    Przez: Marcin Swoinski
Przy obecnej władzy miasta Konina gonimy Europę ale cenowo ale zapominają jak wyglądają wypłaty nie w Europie, mieszkamy w PL ...??? To chamstwo tak postępować ze społeczeństwem w mieście Konin . Mieszkańcy nie zarabiają aż tyle co prezydent za nieróbstwo żeby płacić aż tyle . 12 zł to max co można podnieść do tej granicy . Przecież miasto Konin to wiekszość emeryci i skąd oni mają brać . No moze pan prezydent dołoży emerytom coś od siebie ? Do tej części społeczeństwa już się nie odniósł , zapomniał . Tylko ściemniać potrafi , i chce przeforsować tak dużą podwyżkę , to chore w jaki sposób myślą władze w mieście Konin. Wizjonerzy zamykania ulic w Koninie i wizjonerzy podwyżek dla kolegów w spółkach kosztem pieniędzmi podatników !
Dodano: 28.10.2019 14:22    Przez: asia
Ceny nie zależą od prezydenta Konina. Wokół nas za wszystko ceny rosną, a za śmieci cena była niezmienna od 2017.
Dodano: 28.10.2019 17:44    Przez: Jakub Wawrzecki
wyjdziemy na ulice zaprotestujemy przeciwko komunie w pałacu i bandy złodzieji w koninie nie będzie komuna okradać mieszkańców a sami na nią głosowali podwyżki ciepła i mieszkań tera smieci i jeszcze co to nie konieć ale bedzie koniec z wami mieszkańcy osiedla obudzą sie nastepnego roku kiedy żmienią odczytniki na grzejnikach to jest łapka aby sie nie zjednac i protestować
Dodano: 28.10.2019 15:06    Przez: Kuba Bartek
Panie Kubo, Panie Bartlu sugeruje poczekać z tymi apelami do zakończenia okresu grzewczego. Idzie zima. Osobiście jestem zwolennikiem nie przegrzewania się ale tak, czy siak za ogrzewanie, wodę i wywóz śmieci trzeba zapłacić.
Dodano: 28.10.2019 15:33    Przez: Alfred Michalczyk
Pan prezydent mówi o szkoleniach dla mieszkańców. Czytając wpisy pod tym tekstem odnoszę wrażenie, że albo tych szkoleń było za mało , albo nie trafiły pod właściwą strzechę. Prawda jest okrutna. Produkujemy niesamowite ilości śmieci i niewiele wiemy o recyklingu. Spółdzielnie mieszkaniowe, które są największymi partnerami mają / dzięki zapisom RODO / związane ręce. Nie lubimy czytać statystyk i opracowań a powinniśmy. Wtedy nasze opinie będą może i mniej emocjonalne i pozwolą wypracować tzw. ''złoty środek'' Nie wiem na ile Pan Dudek zna się na zarządzaniu ale skoro wszystkie samorządy mają ten sam problem a w wielu podwyżki są znacznie dotkliwsze niż w naszym mieście, to raczej jest to ocena polityczna a nie merytoryczna.
Dodano: 28.10.2019 15:19    Przez: Alfred Michalczyk
Pan Dudek dużo mówi i pisze, ale jakość tego jest marna. Pamiętam jego wypowiedzi z kampanii samorządowej, jak ubiegał się o funkcję prezydenta... mógłby dla przyzwoitości już zamilczeć... W całej Polsce ceny, także za śmieci, rosną lawinowo. I nie ma to nic wspólnego z "zarządzaniem" na które on się powołuje, a dużo ma wspólnego z kosztami.
Dodano: 28.10.2019 17:46    Przez: Jakub Wawrzecki
To akurat prawda. Recycling w Polsce jest bardzo kiepski. Dziś jest spalarnia w centrum Kopenhagi wybudowana za duża (zapas mocy na przyszłość) która skupuje śmieci z Holandii i Włoch! Duńczycy uznają to za lepsze niż gdyby te śmieci yrafiły na wysypisko. Choć Zielonii w Danii inwestycję w spalarnię krytykują gdyž ich celem jest 99% recyclingu. Piękna idea. Zauważam, że w Koninie z tym syf jest totalny na bazie obserwacji śmietnika na Zatorzu. Zbiera on mniej plastiku, szkła niż byle krótka ulica na wsi. Gminy wiejskie co zbierają tylko odpady segregowane maja wiecej plastiku z 20 domów niż śmietnik dla 3 wieżowców!!! Na wsi dodatkowo oddawawne jest bio (głównie trawa z koszenia) i żużel jako tańszy niż odpad zmieszany, osobny termin zbiórki. Tylko papieru na wsi niemal nie ma (spalony). Cała reszta jest zbierana duuuużo lrpiej niż w Koninie.
Dodano: 28.10.2019 23:47    Przez: Marcin Swoinski
a ja to bym chciala w ogole segregowac.... co mi po 5 kontenerach dla odpadow z mieszanych i jednym na papier?? co ja mam z tym zrobic? gdzie wrzucic plastik, bio, szklo? tego NIE ma. lepiej byloby wprowadzic wiecej smietnikow do segregacji niz podwyzszac te mieszane.
Dodano: 28.10.2019 15:57    Przez: ~mieszkaniec nowego konina
Ta władza to jedno wielkie chodzące ściemy , kasę tylko wyciągają od mieszkańców . Tyle kasy co oni zarabiają i do tego szastają pieniędzmi podatników ....nie swoimi . Do tego jeszcze w ten sposób . Krzyczą że pieniędzy brakuje ...ale nie dopiszą że brakuje im na premie i wysokie nagrody . A może tak nie zmniejszą swoje wypłaty zrzekną się premii , nagród i w kasie miasta znajdą się pieniądze . W końcu niech również pokażą postawę inicjatywy wsparcia miasta Konina . Śmieci na osobę w Koninie powinny kosztować 10 zł !!!!
Dodano: 28.10.2019 16:16    Przez: SMI
5 złotych! Niech kosztują nawet 2 złote! A co, a jak! Bo głupiej już się nie da...
Dodano: 28.10.2019 17:47    Przez: Jakub Wawrzecki
Duża część z z tej puli pieniędzy ze śmieci zostanie przeznaczone na nagrody , wysokie premie i inne dodatki dla władz miasta . To mi przypomina jakby kościół gdzie po mszy koleś chodzi z tacą i zrzutę na księdza robi a tutaj zrzuta na prezydenta i całą świtę w spółkach , zastępców i innych cwaniaczków . 20 zł to bardzo dużo za wywóz śmieci ! Powinno być około 10 zł
Dodano: 28.10.2019 16:24    Przez: monika
Moniko czy inny trollu, a dlaczego nie 5 złotych?
Dodano: 28.10.2019 17:48    Przez: Jakub Wawrzecki
1 z 3
123>>