Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKomenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie

Komenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Komenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie

"Nasz policjant jest niewinny" - Komenda Główna Policji wspiera mundurowego, który śmiertelnie postrzelił 21-letniego Adama Cz. Szef funkcjonariuszy - gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz całe kierownictwo policji „sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie”.

W czwartek, 14 listopada przed godz. 10.00 na ul. Wyszyńskiego w Koninie policjant śmiertelnie postrzelił 21-letniego Adama Cz. Nadal nie wiadomo jaki był dokładny przebieg tej tragicznej w skutkach interwencji. Prokuratura Regionalna w Łodzi, która przejęła śledztwo nie zdradza póki co żadnych nawet wstępnych ustaleń. W miniony weekend przed Komendą Miejskiej Policji w Koninie doszło do zamieszek. Trzech policjantów zostało niegroźnie rannych, a spośród siedmiu zatrzymanych osób, dwie trafiły na trzy miesiące do aresztu.

Wczoraj odbył się pogrzeb Adama Cz. Policjanci przez cały dzień byli w pełnej gotowości. Na parkingu poza radiowozami ściągniętymi z całej Wielkopolski, czekał oddział konny i armatka wodna. Po apelu o spokój pełnomocnika rodziny 21-latka, nie doszło wczoraj do żadnych starć z mundurowymi. Komenda Główna Policji w sprawie tego, co dzieje się w Koninie wydała specjalny komunikat:

„W związku z wydarzeniami, które miały miejsce po interwencji przeprowadzonej przez policjantów i zakończyły się śmiercią mieszkańca Konina, pragniemy podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę. Charakteryzuje się ona spokojnym oczekiwaniem na oficjalne ustalenia śledczych i jest daleka od jakichkolwiek domysłów, niepopartych żadnymi dowodami.

Niestety część osób, nie potrafiąc uszanować zarówno tragedii rodziny, jak i codziennej, ciężkiej, często ofiarnej służby policjantów, już zdaje się wydała wyrok na policjanta, który podczas interwencji użył broni palnej.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim zachowaniom, jasno podkreślając, iż nie ma przyzwolenia Komendanta Głównego Policji ani kierownictwa polskiej i wielkopolskiej Policji na fizyczne i werbalne ataki na policjantów oraz propagowanie hejtu i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie.

Kierownictwo Policji od początku wspiera i będzie wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka, zapewniając mu wszelką pomoc – również prawną i psychologiczną. Dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmowała niezależna Prokuratura i ewentualnie Sąd, które z pewnością nie będą się kierować zachowaniami oraz opiniami pijanych i agresywnych chuliganów. W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji  wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę.

Każdy policjant kieruje się hasłem „Pomagamy i chronimy” zdając sobie sprawę, że narażając swoje życie służy obywatelowi. Użycie broni służbowej to ostateczność i występuje najczęściej w obronie własnej i innych osób. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem.

Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją  ze strony Policji” - insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Komenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole