Dzisiaj jest piątek 13 grudnia 2019, imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20431) SPORT FORUM FIRMY (5434) PRACA (35) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 1oC
Jutropogoda
3 / 3oC
Pojutrzepogoda
6 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Młoda Prawica charytatywnie. Pomoc dla konińskiego ... (1)Siatkarska kolejka: Derby regionu. Czy SPS zrewanż ... (0)

Komenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie

Dodano: 22.11.2019 13:58
Źródło: LM.pl

"Nasz policjant jest niewinny" - Komenda Główna Policji wspiera mundurowego, który śmiertelnie postrzelił 21-letniego Adama Cz. Szef funkcjonariuszy - gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz całe kierownictwo policji „sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie”.

W czwartek, 14 listopada przed godz. 10.00 na ul. Wyszyńskiego w Koninie policjant śmiertelnie postrzelił 21-letniego Adama Cz. Nadal nie wiadomo jaki był dokładny przebieg tej tragicznej w skutkach interwencji. Prokuratura Regionalna w Łodzi, która przejęła śledztwo nie zdradza póki co żadnych nawet wstępnych ustaleń. W miniony weekend przed Komendą Miejskiej Policji w Koninie doszło do zamieszek. Trzech policjantów zostało niegroźnie rannych, a spośród siedmiu zatrzymanych osób, dwie trafiły na trzy miesiące do aresztu.

Wczoraj odbył się pogrzeb Adama Cz. Policjanci przez cały dzień byli w pełnej gotowości. Na parkingu poza radiowozami ściągniętymi z całej Wielkopolski, czekał oddział konny i armatka wodna. Po apelu o spokój pełnomocnika rodziny 21-latka, nie doszło wczoraj do żadnych starć z mundurowymi. Komenda Główna Policji w sprawie tego, co dzieje się w Koninie wydała specjalny komunikat:

„W związku z wydarzeniami, które miały miejsce po interwencji przeprowadzonej przez policjantów i zakończyły się śmiercią mieszkańca Konina, pragniemy podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę. Charakteryzuje się ona spokojnym oczekiwaniem na oficjalne ustalenia śledczych i jest daleka od jakichkolwiek domysłów, niepopartych żadnymi dowodami.

Niestety część osób, nie potrafiąc uszanować zarówno tragedii rodziny, jak i codziennej, ciężkiej, często ofiarnej służby policjantów, już zdaje się wydała wyrok na policjanta, który podczas interwencji użył broni palnej.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim zachowaniom, jasno podkreślając, iż nie ma przyzwolenia Komendanta Głównego Policji ani kierownictwa polskiej i wielkopolskiej Policji na fizyczne i werbalne ataki na policjantów oraz propagowanie hejtu i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie.

Kierownictwo Policji od początku wspiera i będzie wspierać policjanta, który przeprowadzał interwencję wobec 21-latka, zapewniając mu wszelką pomoc – również prawną i psychologiczną. Dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmowała niezależna Prokuratura i ewentualnie Sąd, które z pewnością nie będą się kierować zachowaniami oraz opiniami pijanych i agresywnych chuliganów. W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji  wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę.

Każdy policjant kieruje się hasłem „Pomagamy i chronimy” zdając sobie sprawę, że narażając swoje życie służy obywatelowi. Użycie broni służbowej to ostateczność i występuje najczęściej w obronie własnej i innych osób. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem.

Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją  ze strony Policji” - insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

  • Komenda Główna Policji w sprawie tragicznych wydarzeń w Koninie

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Choćby wyłapywanie pijanych kierowców przez Policję, to też ochrona obywateli. Owszem, w każdym zawodzie zawsze znajdzie się czarna owca, ale szybko jest eliminowania, po przez własne błędy. Policja nie jest tu wyjątkiem. A od społeczeństwa to się koleś odwal, bowiem przeważająca większość z nich popiera działania Policji, które są zgodne z prawem. To że garstka pijanych ćpunów w dodatku ograniczona umysłowo o inteligencji poniżej przeciętnej ma problem z identyfikacją rzeczywistości, to już ich problem, a nie społeczeństwa. Zdrowe społeczeństwo nie ma z tym problemu.
Dodano: 22.11.2019 15:20    Przez: Pulsar71
Pomagamy i chronimy???? Kogo???? Chyba siebie.... To jakaś kpina. Zabójcy Igora Stachowiak też byli niewinni. Społeczeństwo jest tak ograniczone umysłowo i podatne na policyjne manipulacje że można im wmówić że czarne jest białe... Pranie mózgów wykonane
Dodano: 22.11.2019 14:40    Przez: Konrad Pałasz
„Pomagamy i chronimy”....??? jak można się odnieść tymi słowami do danej sytuacji nieuzasadnionego użycia broni przez policjanta gdzie poniósł śmierć 21-latek . Nie było napaści na policjanta i nie było ostatecznej konieczności użycia broni przez policjanta. Jeśli nawet to zakwalifikować do wypadku to i tak jest winien policjant. Dlaczego Policja chce usilnie nawet nie zgodnie z prawem zaretuszować całą sytuację i wybielić policjanta , czy nie oto chodzi ?Wizerunek w konińskiej Policji jest dość kiepski i to mieszkańcy wiedzą od dawna .Odniosę się do rzecznika "... zdecydowaną reakcją ze strony Policji”, czyli sięgnąć po broń nawet jeśli nie było konieczności ostatecznej ?? No proszę gdzie my żyjemy ,Panie rzeczniku dzisiaj mamy czasy demokracji a nie czas KOMUNY !! Jeśli w ten sposób na prawo funkcjonować to nadal będziemy traktowani jak w Chinach gdzie nie ma prawa tylko komunizm .
Dodano: 22.11.2019 17:03    Przez: sęku
Policja to pomaga mieszkańcom Konina ale tylko teoretycznie ,bo w praktyce wygląda to całkiem inaczej , gdzie doświadczyłem wielu niesłusznie mandatów. Gnębią mieszkańców mandatami niesłusznie na potęgę . Przytoczę przykład ...zaparkowałem pod przedszkolem na Vos. koło siłowni RELAX żeby dziecko odstawić do przedszkola . Od dawna tam przy samym chodniku nie ma zieleni sam piach - ziemia gdzie policjant podjechał i wypisał 100zł mandat i 4 pkt. twierdząc że na trawie zaparkowałem a do dzisiaj widzę ,że ludzie tam non-stop stawiają auta i nic się nie dzieje i nie ma tam od wielu lat żadnej trawy, gdyż chyba słusznie odpuścili .I tak funkcjonuje "przyjażń" Policji wobec mieszkańców. Żadnej pomocy tylko na max-a karanie mieszkańców nawet jeśli nie słusznie mandatami , dosłownie za nic .!! Przytoczyłem jeden z wielu przykładów gdyż by mi nie starczyło dnia wytypować resztę.
Dodano: 22.11.2019 17:17    Przez: smogu
avatar Jeszcze trochę i opinia publiczna dowie się dla kogo "pracował" tragicznie zmarły młody mężczyzna, który został postrzelony podczas interwcji przez policjanta. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Był monitoring, jest zapis wideo. Kolejna wersja "życzliwych", czy "przyjaciół" o strzale w tył głowy, w plecy, o skasowaniu zapisu z monitoringu, o wycinanie sekwencji z niego. Ktoś się przeliczy i będzie misiał swoje wersje skonfrontować z faktami.
Dodano: 22.11.2019 16:16    Przez: Józef Bąk

KOMENTARZE

Pomagamy i chronimy???? Kogo???? Chyba siebie.... To jakaś kpina. Zabójcy Igora Stachowiak też byli niewinni. Społeczeństwo jest tak ograniczone umysłowo i podatne na policyjne manipulacje że można im wmówić że czarne jest białe... Pranie mózgów wykonane
Dodano: 22.11.2019 14:40    Przez: Konrad Pałasz
avatar Choćby wyłapywanie pijanych kierowców przez Policję, to też ochrona obywateli. Owszem, w każdym zawodzie zawsze znajdzie się czarna owca, ale szybko jest eliminowania, po przez własne błędy. Policja nie jest tu wyjątkiem. A od społeczeństwa to się koleś odwal, bowiem przeważająca większość z nich popiera działania Policji, które są zgodne z prawem. To że garstka pijanych ćpunów w dodatku ograniczona umysłowo o inteligencji poniżej przeciętnej ma problem z identyfikacją rzeczywistości, to już ich problem, a nie społeczeństwa. Zdrowe społeczeństwo nie ma z tym problemu.
Dodano: 22.11.2019 15:20    Przez: Pulsar71
avatar Jeszcze trochę i opinia publiczna dowie się dla kogo "pracował" tragicznie zmarły młody mężczyzna, który został postrzelony podczas interwcji przez policjanta. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Był monitoring, jest zapis wideo. Kolejna wersja "życzliwych", czy "przyjaciół" o strzale w tył głowy, w plecy, o skasowaniu zapisu z monitoringu, o wycinanie sekwencji z niego. Ktoś się przeliczy i będzie misiał swoje wersje skonfrontować z faktami.
Dodano: 22.11.2019 16:16    Przez: Józef Bąk
Policjant Rambo był znany ze swojej brutalności i nadużywania przemocy w stosunku do młodzieży od dawna, skargi były i dla bezpieczeństwa własnego zgłaszający je wycofywał. Tak należy uderzyć się w pierś i odciąć się od mordercy ale jest inaczej . Policję należy oczyścić z psychopatów i plew. Może teraz jest odpowiednia pora.
Dodano: 22.11.2019 17:59    Przez: Piotr
Młody wysportowany policjant biegle znający sztuki walki i biorący udział w zawodach potrzebował spluwy do interwencji? Wystarczy pooglądać zdjęcia o konińskim judo by zobaczyć jego osiągnięcia. Komendant szuka jelenia. Wstyd!
Dodano: 22.11.2019 18:21    Przez: Hans Gruber
avatar Co myślą komentatorzy wydający wyroki na policjanta o narkotykach, handlarzach narkotykami, bioracych narkotyki? Dlaczego ich wrażliwość pojawia się dopiero teraz, gdy narkotyki zbierają swoje żniwo? Do tej pory nie myśleli, że ich "dostawca" ryzykuje, że jest młodym człowiekiem, że jest "aniołem"? Pieniądze nie śmierdzą? Opinie tych co się dobrze bawią po narkotykach i dobrze zarabiają na narkotykach, zawsze będą takie same.
Dodano: 24.11.2019 05:46    Przez: Józef Bąk
Żeby ostudzić nasrtoje społeczne, usłyszymy i zobaczymy w Państwowej Telewizji Reżimowej o wspaniałej roli Policji i ich ogromnych zasługach dla społeczeństwa, jak starsze panie przeprowadzają przez pasy i ściągają koty z drzew. To oświadczenie to skandal, to plucie rodzinie ofiary w twarz. Bierność społeczeństwa, strach wypowiadania się, stworzyła potwora jakim jest Policja.
Dodano: 22.11.2019 15:01    Przez: gembird12
nie po apelu pelnomocnika tyllo po prpstu zesrali się protestanci (zamieszkowicze czy jak ich nazwać) że policja ich połapie za takie wybryki
Dodano: 22.11.2019 21:07    Przez: ~hehe
Mordować potrafią ale żeby przyznać się do winy to już nie umieją.
Dodano: 22.11.2019 15:13    Przez: :-(
„Pomagamy i chronimy”....??? jak można się odnieść tymi słowami do danej sytuacji nieuzasadnionego użycia broni przez policjanta gdzie poniósł śmierć 21-latek . Nie było napaści na policjanta i nie było ostatecznej konieczności użycia broni przez policjanta. Jeśli nawet to zakwalifikować do wypadku to i tak jest winien policjant. Dlaczego Policja chce usilnie nawet nie zgodnie z prawem zaretuszować całą sytuację i wybielić policjanta , czy nie oto chodzi ?Wizerunek w konińskiej Policji jest dość kiepski i to mieszkańcy wiedzą od dawna .Odniosę się do rzecznika "... zdecydowaną reakcją ze strony Policji”, czyli sięgnąć po broń nawet jeśli nie było konieczności ostatecznej ?? No proszę gdzie my żyjemy ,Panie rzeczniku dzisiaj mamy czasy demokracji a nie czas KOMUNY !! Jeśli w ten sposób na prawo funkcjonować to nadal będziemy traktowani jak w Chinach gdzie nie ma prawa tylko komunizm .
Dodano: 22.11.2019 17:03    Przez: sęku
Policja to pomaga mieszkańcom Konina ale tylko teoretycznie ,bo w praktyce wygląda to całkiem inaczej , gdzie doświadczyłem wielu niesłusznie mandatów. Gnębią mieszkańców mandatami niesłusznie na potęgę . Przytoczę przykład ...zaparkowałem pod przedszkolem na Vos. koło siłowni RELAX żeby dziecko odstawić do przedszkola . Od dawna tam przy samym chodniku nie ma zieleni sam piach - ziemia gdzie policjant podjechał i wypisał 100zł mandat i 4 pkt. twierdząc że na trawie zaparkowałem a do dzisiaj widzę ,że ludzie tam non-stop stawiają auta i nic się nie dzieje i nie ma tam od wielu lat żadnej trawy, gdyż chyba słusznie odpuścili .I tak funkcjonuje "przyjażń" Policji wobec mieszkańców. Żadnej pomocy tylko na max-a karanie mieszkańców nawet jeśli nie słusznie mandatami , dosłownie za nic .!! Przytoczyłem jeden z wielu przykładów gdyż by mi nie starczyło dnia wytypować resztę.
Dodano: 22.11.2019 17:17    Przez: smogu
On też z mandatów jest rozliczany więc się wykazał z tym ze on tam trawkę widział a ty nie .
Dodano: 23.11.2019 11:00    Przez: Andrzej Piasecki
Wszyscy piszą, że Policja jest zła i nie wykonują swojch obowiązków. Przepis mówi. Policja ma za mało praw. Policjant w mundurze powinien mieć szanucek, a nie to co robili koło komendy dzieci. Jeśli robisz wobec siebie smrut i wolisz być karany przez policję twój wybór. Normalny człowiek żyje wobec siebie i wobec prawa normalnie.
Dodano: 22.11.2019 17:53    Przez: ~niezgoda
Na szacunek trzeba zapracować, samo noszenie munduru nic nie da, to tylko kawałek materiału. Szacunkiem do Policji nazywamy to co robią i w jaki sposób wykonują swoją pracę, służbę wobec obywateli, poświęcenie - niestety żadnej z tych cech nie można przypisać Konińskiej Policji.
Dodano: 22.11.2019 18:01    Przez: gembird12
Niektórzy policjanci są ludźmi ale w większości policjanci z Konina uważają się za namaszczonych i władza im do głowy uderza. Prawo powinno chronić słabszych i z konfrontacją z namaszczonym policjantem to my mieszkańcy nimi jesteśmy. Kto nas będzie bronił jeśli policjant dopuszcza się przemocy i zabójstwa.
Dodano: 22.11.2019 18:23    Przez: Piotr
We krwi policjanta odkryto składnik amfetaminy!Opinia 2016Wychodzi więc na jaw, że zawiniątek należałoby raczej szukać w rękach policjanta? Trzeba pamiętać, że rozpoczął on kolejną służbę tuż po zakończeniu poprzedniej. Na wyjaśnienie tej niejasności musimy jednak poczekać do ujawnienia m.in. wyników badań krwi funkcjonariusza.Kolejnym argumentem świadczącym na niekorzyść policji jest fakt, że do dnia dzisiejszego nie ujawniono nagrania z monitoringu, który zarejestrował całe zdarzenie. Możemy mieć pewność, że gdyby przedstawiało ono przebieg wydarzeń zgodny z narracją władzy, zostałoby już dawno ujawnione. Z całą pewnością takim nagraniem policja dążyłaby do załagodzenia społecznych niepokojów w mieście. Nie da się uniknąć skojarzenia ze sprawą Stachowiaka. Nagrania z monitoringu znikło wtedy w niewyjaśnionych okolicznościach. Nagranie z tasera utajniono, a sama ofiara przedstawiana była jako “ćpun” i “degenerat”. Gdyby nie fakt, że udało się je zdobyć jednemu z dziennikarzy, (kt ...
Dodano: 22.11.2019 18:35    Przez: Andrzej
Ryzyko zawodowe występuje w każdej branży , tak samo i w Policji . Każdy policjant jest tego świadomy swojego wyboru i ryzyka pełnionej służby . Dlaczego mają być policjanci traktowani jak święte krowy . Nikt na siłę nie zostaje wcielony do służby , tylko z własnego wyboru i świadomością ryzyka gdzie w grę wchodzi znajomość prawidłowego użycia broni . Tutaj nie ma miejsce na błędy , mogą być ewentualnie wypadki , gdzie właśnie doszło w Koninie. Policjant popełnił błąd i ma tego świadomość ale brak odwagi się przyznać i wybielenie niezgodne z prawem całej sytuacji przez Policję . Trzeba zachować granice świadomości moralnej kiedy faktycznie powinna być użyta broń a nie gdzie teraz mamy sytuację policjant zachował się jak sąd i wykonał sam wyrok i nie pozwolił 21-latkowi stanąć przed sądem, gdzie nawet miałby wyrok za posiadanie proszku ale by ŻYŁ ! . Skoro tak ma być to po co w Polsce sądy??
Dodano: 22.11.2019 18:43    Przez: honorata
Policjant pomógł mu stanąć, ale przed sądem ostatecznym.
Dodano: 22.11.2019 18:47    Przez: gembird12
Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie według następującej roty: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej." ślubuję pilnie przestrzegać prawa... chwila refleksji
Dodano: 22.11.2019 20:16    Przez: automich
Pisuary zbudowały państwo z dykty tzw. bananową republikę. Z policji uciekło/wygoniono doświadczonych policjantów i przyjmują spady, ofermy bez dyspozycji i kwalifikacji. Skutek jest opłakany i krwawy.
Dodano: 22.11.2019 20:39    Przez: gembird12
1 z 2
12>>