Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpony zimowe vs opony całoroczne - co lepiej wybrać?

Opony zimowe vs opony całoroczne - co lepiej wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Opony zimowe vs opony całoroczne - co lepiej wybrać?

Zalety rozwiązania, jakim jest stosowanie opon całorocznych, są stosunkowo jasne dla wszystkich. Warto zaznaczyć, że liczba kierowców, którzy korzystają w naszym kraju z tego typu ogumienia, wzrasta stopniowo i systematycznie. Natomiast liczba sprzedanych opon zimowych – maleje. W zeszłym roku zimowe ogumienie kupiło 7 proc. mniej polskich posiadaczy aut w zestawieniu z poprzednim rokiem.
 

Zalety opon całorocznych

Co przemawia na korzyść opon całorocznych? Przede wszystkim, jest to wyjście tańsze oraz znacznie praktyczniejsze, pozwalające oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też miejsce. Gdzieś przecież musimy składować opony na następny sezon. Do tego dochodzi wysiłek oraz czas, jaki pochłonie sama wymiana. Zaznaczmy tutaj, że opony całoroczne dobrze jest kontrolować dwukrotnie w ciągu roku. Warto udać się do odpowiedniego punktu i sprawdzić głębokość bieżnika, ciśnienie powietrza wewnątrz, ich wyważenie, etc.

Poza dodatkową gotówką, która zostaje w portfelu i faktem, że mamy kolejny „problem z głowy”, miejmy jednak świadomość, że ogumienie zimowe nie powinno jeszcze całkiem odejść do lamusa. Ogumienie typu „all weather” to nie tylko same plusy dla kierowców. Decyzję, na jaki rodzaj opon się zdecydować, podejmijmy po przemyśleniu kilku kwestii, opisanych poniżej.
 

Rodzaj nawierzchni a optymalne ogumienie

Gdy należymy do grona mieszkańców większych miast, gdzie drogi są w miarę regularnie odśnieżane – opony całoroczne mogą być opcją do rozważenia. Jeżeli natomiast mieszkamy przykładowo w niewielkiej miejscowości na południu kraju, gdzie śnieg pada na ogół każdej zimy,lepiej nie ryzykować i zainwestować czas, finanse oraz wysiłek w wymianę ogumienia na zimowe.

W istocie, opony całoroczne stanowią pewien kompromis technologiczny między oponami zimowymi, a letnimi. O ile na twardej, odśnieżonej nawierzchni jeszcze w miarę nieźle sobie radzą – o tyle w sytuacji, gdy trzeba odbyć dłuższą trasę (i to w przypadku, gdy kąt nachylenia drogi zmienia się znacznie) po śniegu ich osiągi znacznie spadają. A to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo naszej osoby oraz tych, których wieziemy.
 

Intensywność jazdy

Statystycznie, przyjmuje się, że w polskich warunkach za bardziej intensywną jazdę przyjmuje się pokonywanie dystansu 6 tys. km (lub większego) w ciągu roku. Eksperci zalecają korzystanie z opon zimowych wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą dłuższe i bardziej wymagające trasy podczas chłodniejszych miesięcy na polskich drogach. Co istotne – opony całoroczne wykazują nieco większą podatność na ścieranie w zestawieniu z oponami zimowymi.

Ważne jest także to, na ile dynamicznie jeździ dany kierowca. Jeżeli lubisz szybszą jazdę po autostradach – możesz odczuć wyraźne korzyści ze stosowania ogumienia zimowego, gdyż technologie, jakie są tam stosowane, wpływają zdecydowanie na skrócenie drogi hamowania na śniegu, błocie pośniegowym lub na wilgotnej nawierzchni.
 

Opony zimowe – czyli lepiej być ostrożnym

Podsumowując to pobieżne zestawienie plusów i minusów obydwu rozwiązań, podkreślmy że polska aura jest nieprzewidywalna. Zawsze może zdarzyć się niespodziewana śnieżyca, może nagle złapać przymrozek, słowem – lepiej dmuchać na zimne i mieć w garażu lub innym schowku komplet opon zimowych - podpowiada ekspert z SklepOpon.com.

Czytaj więcej na temat:komunikacja, opony, bezpieczeństwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole