Dzisiaj jest wtorek 29 września 2020, imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18233) SPORT FORUM FIRMY (5535) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 14oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Świetny start sezonu KKSz, trzy medale na mistrzos ... (0)Sprawdzian przed startem ligi. Dwie porażki i zwyc ... (0)

Konin. Niełatwe losy osiedlowych "dziwolągów" z Zatorza

Dodano: 15.01.2020 08:58

Życie konińskich dziwolągów, tych z Zatorza, prawdopodobnie dobiega do końca – poinformował Henryk Szczepankiewicz.

- Podobno za kilka dni znikną z konińskiego krajobrazu, z uwagi na to, że komuś przeszkadzały i podobno były samowolą budowlaną. Takie jest "życie", nawet dziwolągów - ubolewa dalej autor tych rzeźb. O los „dziwolągów” zapytaliśmy więc prezesa spółdzielni Zatorze, Macieja Ostrowskiego. Oto, co odpowiedział. 

Spółdzielnia Mieszkaniowa „ZATORZE” w Koninie wyjaśnia co następuje w sprawie tzw. rzeźb usytuowanych na osiedlu, przy bloku Nowowiejskiego 1.

- Na początku roku 2019 wpłynęło pismo od mieszkańców bloku Nowowiejskiego 1 (kilkanaście podpisów) w sprawie w/w rzeźb. Mieszkańcy, którzy są współwłaścicielami gruntu, na którym znajdują się rzeźby, kategorycznie żądali ich usunięcia, żądali przedstawienia dokumentacji i pozwoleń na ich ustawienie. W związku z powyższym Spółdzielnia zgłosiła się do Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koninie w celu zalegalizowania rzeźb. W odpowiedzi otrzymaliśmy zgodę na ich legalizację pod warunkiem przedstawienia stosownej dokumentacji i uiszczenia opłaty legalizacyjnej w wysokości 2500 zł za każdą rzeźbę. Razem 10.000zł. Na naszym osiedlu są 4 rzeźby. Sprawa została przekazana do rozpatrzenia Radzie Nadzorczej Spółdzielni. W wyniku dyskusji i głosowania członkowie Rady Nadzorczej jednogłośnie przegłosowali sprawę aby opłaty nie uiszczać a rzeźby w tej sytuacji usunąć. Do dnia dzisiejszego czekamy na decyzję z Nadzoru Budowlanego z nakazem na usunięcie tych rzeźb. Jeśli taką decyzję dostaniemy, niestety będziemy musieli ją wykonać. Jednocześnie nadmieniamy, że mając na uwadze potrzeby mieszkańców, którzy są za tym aby rzeźby zostały, zarząd wystosuje pismo do Prezydenta Miasta Konina o wskazanie neutralnego i dogodnego miejsca, w którym takie rzeźby mogły by zostać przeniesione, np. park im. F. Chopina gdzie takie rzeźby już stoją.

 

  • Konin. Niełatwe losy osiedlowych "dziwolągów" z Zatorza

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Zatorze,   rzeźby na Zatorzu,   spółdzielnia Zatorze,   dziwolągi,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co za mentalność dziwnych ludzi , gdzie sztuka w Koninie im przeszkadza . Lepiej niech puszczą sobie w domu Kiepskich to ich kręci ...!! Może i to nie wysoki poziom sztuki ale jakby nie było to rzeżba ... Ja daje duże wsparcie dla Pana Henryka Szczepankiewicza i mam dużą nadzieję , że i również będzie wsparcie ze strony Zarządu spółdzielni dla sztuki i finał będzie pozytywny . Nie można aż tak bardzo sugerować się pismem do spółdzielni przez grupkę kilku osób , pokazując swoje ograniczone poglądy . Jak im się nie podoba niech sobie założą czarne okulary albo się wyprowadzą . Ciężko skomentować prowincjonalny tok myślenia ludzi , gdzie zapewne nigdy nie byli w kinie czy teatrze ... a słowo kultura im jest bardzo obce .... Niech również Zarząd spóldzielni i Prezydent Miasta Konina podejdą bardzo wyrozumiale i pozytywnie w sprawie rzeżb gdzie tym samym pokażą stosunek do sztuki i kultury na terenie miasta Konin . Powodzenia
Dodano: 15.01.2020 09:48    Przez: kot-DS
Te rzeżby nawołują właśnie do tych ludzi -DZIWOLĄGÓW- gdzie chcą bez uzasadnienia ich usunięcia czy przeniesienia . Pokazuje jaka plaga szkodników tam zamieszkuje .Nikomu nie przeszkadzają tylko kilku osobom. Ewidentna mentalność i pokazanie prowincjonalnego toku myślenia . W tych rzeżbach mamy obraz tych właśnie ludzi , pokazujących jakie osoby wyłaniają się i zamieszkujące na tym terenie osiedla. Sami się ujawniają podpisując pismo w celu negatywnego stosunku do kultury gdzie zaraz będą protestować za zmianą ulicy ,bo nawet nie wiedzą kto to byl Nowowiejski... też artysta zapewne będzie im przeszkadzał . Tę grupę ludzi powinno się odizolować od części społeczeństwa , gdzie szkodzą kulturze na rzecz rozwoju miasta Konin . Trudno odnieść się do ograniczonego toku myślenia tych kilku osób. Żenująca postawa rasowych moherowych beretów... Powinny zostać na swoim miejscu ....
Dodano: 15.01.2020 10:10    Przez: dario
Często tam przejeżdżam i lubię sobie zerknąć na te rzeźby. Nawet myślę sobie ktoś miał fajny pomysł. Nie jest to szał ale oko cieszy bo nie jest to beton. Jeżdżąc widzę takie ludowe rzeźby w innych miastach i jakoś nikomu tam nie przeszkadzają. Nie rozumiem w czym problem.
Dodano: 15.01.2020 15:47    Przez: ~Ola
Krysia Luskawka - Niezłe pseudo pani radna. Pani prywatna wojenka z autorem rzeźb jest powszechnie znana nie tylko na osiedlu. To pani była inicjatorem wniosku o usunięcie i wszelkimi metodami pani do tego doprowadzi... Po pani choćby potop... Czyż to nie motto waszej politycznej organizacji...
Dodano: 15.01.2020 14:35    Przez: Oscar
Gdzie tutaj logika ? Niech lepiej zostaną na swoim miejscu, bo koszty to tylko uregulownie budowlane . Przeniesienie nie rozwiąże tematu ,bo to dodatkowe koszty robocizny i transportu . Dlaczego spółdzielnia nie bierze dobra większości lokatorów tylko sugeruje się kilkoma nieznaczącymi się ludzmi . Większość jest za tym aby rzezby pozostały bo w niczym nie przeszkadzają . Spółdzielnia powinna pertraktować z Prezydentem w koszty i pozostawić rzezby na miejscu a do tego pokaże postawę przyjazną dla mieszkańców. Trzeba wyciągnąć wnioski ,że spółdzielnia nigdy nie jest i nie była przyjaznie nastawiona do mieszkańców , z resztą jak zawsze .
Dodano: 15.01.2020 12:28    Przez: mieszkaniec_zatorza

KOMENTARZE

Co za mentalność dziwnych ludzi , gdzie sztuka w Koninie im przeszkadza . Lepiej niech puszczą sobie w domu Kiepskich to ich kręci ...!! Może i to nie wysoki poziom sztuki ale jakby nie było to rzeżba ... Ja daje duże wsparcie dla Pana Henryka Szczepankiewicza i mam dużą nadzieję , że i również będzie wsparcie ze strony Zarządu spółdzielni dla sztuki i finał będzie pozytywny . Nie można aż tak bardzo sugerować się pismem do spółdzielni przez grupkę kilku osób , pokazując swoje ograniczone poglądy . Jak im się nie podoba niech sobie założą czarne okulary albo się wyprowadzą . Ciężko skomentować prowincjonalny tok myślenia ludzi , gdzie zapewne nigdy nie byli w kinie czy teatrze ... a słowo kultura im jest bardzo obce .... Niech również Zarząd spóldzielni i Prezydent Miasta Konina podejdą bardzo wyrozumiale i pozytywnie w sprawie rzeżb gdzie tym samym pokażą stosunek do sztuki i kultury na terenie miasta Konin . Powodzenia
Dodano: 15.01.2020 09:48    Przez: kot-DS
Często tam przejeżdżam i lubię sobie zerknąć na te rzeźby. Nawet myślę sobie ktoś miał fajny pomysł. Nie jest to szał ale oko cieszy bo nie jest to beton. Jeżdżąc widzę takie ludowe rzeźby w innych miastach i jakoś nikomu tam nie przeszkadzają. Nie rozumiem w czym problem.
Dodano: 15.01.2020 15:47    Przez: ~Ola
Te rzeżby nawołują właśnie do tych ludzi -DZIWOLĄGÓW- gdzie chcą bez uzasadnienia ich usunięcia czy przeniesienia . Pokazuje jaka plaga szkodników tam zamieszkuje .Nikomu nie przeszkadzają tylko kilku osobom. Ewidentna mentalność i pokazanie prowincjonalnego toku myślenia . W tych rzeżbach mamy obraz tych właśnie ludzi , pokazujących jakie osoby wyłaniają się i zamieszkujące na tym terenie osiedla. Sami się ujawniają podpisując pismo w celu negatywnego stosunku do kultury gdzie zaraz będą protestować za zmianą ulicy ,bo nawet nie wiedzą kto to byl Nowowiejski... też artysta zapewne będzie im przeszkadzał . Tę grupę ludzi powinno się odizolować od części społeczeństwa , gdzie szkodzą kulturze na rzecz rozwoju miasta Konin . Trudno odnieść się do ograniczonego toku myślenia tych kilku osób. Żenująca postawa rasowych moherowych beretów... Powinny zostać na swoim miejscu ....
Dodano: 15.01.2020 10:10    Przez: dario
Politycy zawsze byli przeciwko kulturze i artystom ...
Dodano: 15.01.2020 10:26    Przez: monikakos
Polityka czy sztuka...??? Najważniejszy jest rozsądek zdrowy umysł i mieszkańcy i miasta Konina ... to nic innego jak klęska Pani pseudo radnej ....
Dodano: 15.01.2020 10:54    Przez: realista
Dajcie spokój, zostawcie te rzeźby są ważne dla społeczności pokemon go. Są to ważne, strategiczne pokestopy...
Dodano: 15.01.2020 12:17    Przez: Mareczek
Taka decyzja usunięcia rzeżb pokazuje obraz kolesiostwa politycznego i tak samo złego wizerunku bezradnego Pana Prezydenta , który jest obcy i chłodny na kulturę i sztukę w mieście Konin . Również pokazuje ta cała sytuacja ,że nasz Prezydent jest za tym aby kultura w Koninie miała słaby rozwój w mieście Konin a wręcz upadła . Wystarczy tylko nie duże wsparcie finansowe i zostaną w tym miejscu, bo nawet jak przeniosą to i też musi być uregulowana sprawa budowlana obojętnie gdzie będą stały i trzeba również zapłacić . Procentowo wygląda tak że kilkanaście osób jest na NIE a reszta na TAK więc około 15 % jest większością ...?? i spóldzielnia mimo tego nie ma na uwadze dobra mieszkańców - lokatorów? gdzie prawdziwa większość grubo ponad 80% to ludzie którzy chcą pozostawienia rzeżb.Bardzo dziwne zachowanie Zarządu spóldzielni gdzie nigdy nie wspiera lokatorów i żadnej pozytywnej postawy i obrony wobec sztuki dla dobra mieszkańców. Można rzeżby zostawić i dalej pertraktować w finanse z ...
Dodano: 15.01.2020 12:20    Przez: dekor
Gdzie tutaj logika ? Niech lepiej zostaną na swoim miejscu, bo koszty to tylko uregulownie budowlane . Przeniesienie nie rozwiąże tematu ,bo to dodatkowe koszty robocizny i transportu . Dlaczego spółdzielnia nie bierze dobra większości lokatorów tylko sugeruje się kilkoma nieznaczącymi się ludzmi . Większość jest za tym aby rzezby pozostały bo w niczym nie przeszkadzają . Spółdzielnia powinna pertraktować z Prezydentem w koszty i pozostawić rzezby na miejscu a do tego pokaże postawę przyjazną dla mieszkańców. Trzeba wyciągnąć wnioski ,że spółdzielnia nigdy nie jest i nie była przyjaznie nastawiona do mieszkańców , z resztą jak zawsze .
Dodano: 15.01.2020 12:28    Przez: mieszkaniec_zatorza
Rzeźby w przeciwienstwie do pseudo artysty maja dusze. Gdyby był inny i nie miał tyle nienawiści w sobie one by zostały. Skłonność do oczerniania innych bezpodstanie to jego motto życiowe. Nie ma zgody na niszczenie komys życia.
Dodano: 15.01.2020 12:33    Przez: Krysia Luskawka
Krysia Luskawka - Niezłe pseudo pani radna. Pani prywatna wojenka z autorem rzeźb jest powszechnie znana nie tylko na osiedlu. To pani była inicjatorem wniosku o usunięcie i wszelkimi metodami pani do tego doprowadzi... Po pani choćby potop... Czyż to nie motto waszej politycznej organizacji...
Dodano: 15.01.2020 14:35    Przez: Oscar
Do Krysia Luskawkajamaja ...— gdzie Ty kobito masz logikę ..??? Skoro rzezby mają duszę bo tak piszesz to porachunki osobiste załatwiaj z autorem a nie nienawiścią i kosztem mieszkańców . Porachunki załatwiaj miedzy sobą a nie gdzie inni muszą cierpieć !!! Co za ochydna strategia i tok myślenia !! Takie działania i rozumowanie to nic innego jak moherowego beretu.!Masakra . To tok myślenia zarazy tęczowej , podupadającej na duchu i żadnej moralności . Ty kobito niszczysz życie społeczeństwu jak zawsze bo już dawno masz swoje zniszczone i nie musi Tobie nikt niszczyć , na własne żądanie . Jaka stara taka głupia żadnej empatii i zdrowego podejścia do życia . Babo kup sobie ogródek działkowy i graczkę i tam sobie kwiatki piel ....a po drodze nie zapomnij wstąpić do Galeri nad jeziorem po piwko . Stara zrzęda nasycona nienawiścią do społeczeństwa
Dodano: 15.01.2020 13:11    Przez: kasia
Jestem młodym mieszkańcem osiedla i widze codziennie te maszkary stojace, których boją się moje dzieci. To nie jest sztuką. Osiedle.to nie jest skansen. Tutaj wszyscy maja.sie dobrze czuć a niestety jak.czytam twój komentarz to widze ze rację mogą mieć tylko jedni
Dodano: 15.01.2020 13:55    Przez: Krysia Luskawka
avatar Jest takie coś jak hierarchia potrzeb Maslowa, przedstawiona w formie piramidy. I akurat potrzeby kulturalne są tam przedstawione na samym szczycie tej piramidy, gdy spełnione są wszystkie poniższe aspekty, takie jak: potrzeby szacunku, przynależności społecznych, bezpieczeństwa, i potrzeb fizjologicznych. Widocznie w Koninie poziom życia jest tak niski, iż życie mieszkańców obraca się tylko wokół tych dwóch ostatnich z wymienionych potrzeb. Reszta, czyli od potrzeb społecznych wzwyż jest pomijana, gdyż nie ma warunków na ich rozwój. Skoro nie ma miejsc pracy, gdyż firmy są likwidowane, a podatki są podnoszone, - to jak tu żyć? Miasto wymiera. Zaczynają wchodzić w grę tylko instynkty pierwotne, by przetrwać, a tylko przystosowani się utrzymają. Reszta wymrze, albo wyjedzie. Gdzież więc tu jest miejsce na potrzeby kulturalne? Najpierw by musiała nastąpić stabilizacja finansowa i bytowa społeczeństwa, np: stała praca na lata - jak to było za PRL.
Dodano: 15.01.2020 14:22    Przez: Pulsar71
1 z 2
12>>