Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17781) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 8oC
Jutropogoda
12 / 6oC
Pojutrzepogoda
11 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (6)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

W tym roku Koniński Dom Kultury obchodzi jubileusz. 50 lat RAZEM

Dodano: 3.02.2020 11:57

Koniński Dom Kultury świętuje w 2020 roku piękny jubileusz. 50 lat temu placówka zaczęła działać w nowym budynku w centrum Konina.

W roku jubileuszowym KDK zaprasza mieszkańców i gości na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, by dalej RAZEM wzbogacać historię. 50 lat temu, 6 listopada 1970 roku, oddany został do użytku nowy budynek, do którego przeprowadził się Powiatowy Dom Kultury, działający dotąd przy ul. 3 Maja, siedzibie dzisiejszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wprawdzie „pedek” działał już od 1958 roku, ale przyjęło się, że to od daty przeprowadzki do nowej siedziby zaczęto liczyć historię domu kultury w Koninie. Rok później Powiatowy Dom Kultury przekształcono w Dom Kultury Zagłębia Konińskiego, a w 1976 roku w Wojewódzki Dom Kultury. W roku 1988 WDK podzielono na dwie instytucje: Wojewódzki Ośrodek Kultury (obecnie Centrum Kultury i Sztuki, instytucję samorządu województwa wielkopolskiego) oraz Koniński Dom Kultury, który stał się instytucją samorządu Konina. Więcej szczegółów o historii KDK znajduje się na naszej stronie internetowej: http://kdk.konin.pl/o-nas/historia

Misją Konińskiego Domu Kultury jest edukacja artystyczna. W zajęciach plastycznych, tanecznych, muzycznych, wokalnych czy filmowych przez lata uczestniczyło tysiące dzieci i młodzieży. Wielu z nich związało swoje dorosłe życie z działalnością artystyczną. By misja była pełniejsza, KDK organizuje koncerty, wystawy, spektakle, jest otwarty dla dzieci, młodzieży i seniorów, pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu, plastyki i filmu. RAZEM tworzymy przyjazne miejsce dla międzypokoleniowej integracji, pobudzania kreatywności, rozwoju talentów, realizacji pasji, nauki uczestniczenia i odbierania sztuki.

KDK przez lata budował tradycję, której wizytówkami są dziś Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca (największe takie wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie), Przegląd Polskich Filmów Fabularnych ,,Debiuty”, Salon Poezji i Literatury czy działalność Kina Centrum należącego do prestiżowej sieci kin Europa Cinemas. Ale przecież trudno nie wymienić setek spektakli teatralnych i tanecznych, koncertów muzycznych czy wystaw plastycznych.

- Rok jubileuszowy w Konińskim Domu Kultury będzie pełen niezwykłych wydarzeń kulturalnych - zapowiadają organizatorzy. - RAZEM z gośćmi świętowanie rozpocznie się 14 lutego koncertem „Malinowa” Stanisławy Celińskiej, z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. W marcu zaprosimy na spotkanie z operatorem Radosławem Ładczukiem, który swój operatorski talent szlifował w Amatorskim Klubie Filmowym ,,Muza” w KDK. Okazją do spotkania będzie premiera filmu ,,Sala samobójców. Hejter” w reżyserii Jana Komasy ze zdjęciami Radosława Ładczuka. Kwiecień to koncert Mikromusic, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce grającego muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W maju koncert Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum z KDK, w gościnnych murach zamku Muzeum Okręgowego w Gosławicach. ​Także w maju zaprosimy mieszkańców i gości do udziału w happeningu pod hasłem „Jestem sercem z KDK”, w czasie którego na placu przed KDK utworzymy RAZEM „żywe” serce, a wszystko zostanie uwiecznione na zdjęciach i filmie nagranym z drona. Pod koniec czerwca na Placu Zamkowym odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej, a w Strefie K – koncert zespołu Agharta. Na sierpień zaplanowaliśmy niezwykły performance Teatru Tańca CODA z KDK - spotkamy się przed domem kultury, po zmroku, by w wyjątkowej atmosferze chłonąć sztukę. Wrzesień to koncert jazzowy braci Chojnackich (rodem z Konina) oraz pokazy filmów AKF Muza pod hasłem „Zdarzyło się wczoraj”. Świętowanie jubileuszu zakończymy spektaklem Teatru Tańca CODA w sali widowiskowej KDK, któremu towarzyszyć będzie niezwykła oprawa oraz wystawy archiwalnych fotografii KDK i rzeźb Katarzyny Mijakowskiej.

Hasło jubileuszowego roku brzmi ,,50 lat RAZEM”. RAZEM twórzmy historię Konińskiego Domu Kultury!

  • W tym roku Koniński Dom Kultury obchodzi jubileusz. 50 lat RAZEM

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:KDK,   50-lecie,   KDK jubileusz,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Było KDK był amfiteatr teraz są wspomnienia .....szkoda jak wybieramy tak mamy sam mam kaca moralnego głosowałem na Sld-Po już dość tego błazeństwa i wizionerstwa Ala Jackowski!!!
Dodano: 03.02.2020 22:38    Przez: ~Konin jest na dnie

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.