Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUpadłość konsumencka w czasach koronawirusa

Upadłość konsumencka w czasach koronawirusa

Materiał promocyjny

Dodano:
Upadłość konsumencka w czasach koronawirusa

Koronowirus sieje coraz większe spustoszenie w organizmach Polaków, ale także w gospodarce. Kolejne firmy apelują do rządu o większą pomoc. W innym wypadku wielu z nich po prostu upadnie, a pracę stracą miliony Polaków. Sytuacja nie jest ciekawa o czym świadczą kolejne apele i opinie prowadzących własne działalności gospodarcze.

Niestety, nie ma co się łudzić. Wielu Polaków stanie przed bardzo trudnymi decyzjami. Niektóre z nich mogą doprowadzić do ogłaszania przez obywateli RP upadłości konsumenckiej. Co to w ogóle jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to bardzo często jedyna szansa na uwolnienie się od długów raz na zawsze, gdy szanse na ich spłatę przekraczają nasze możliwości finansowe. Dla niektórych to mało realne, jednak jest wiele firm i kancelarii, które pomagają i przeprowadzają przez cały proces upadłości swoich Klientów z terenu całej Polski.

Jak ogłosić upadłość konsumencką oraz kto może ogłosić upadłość konsumencką? To pytania coraz częściej stawiane na popularnych forach internetowych i w mediach społecznościowych.

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania przez Sąd Upadłościowy. Procedura może trwać około trzech lat.

Upadłość osoby fizycznej jest ogłaszana przez sąd na wniosek złożony na formularzu. Wniosek o upadłość konsumencką zawiera zazwyczaj:

  • dane identyfikujące dłużnika jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL,
  • wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika,
  • wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,
  • aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,
  • spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty,
  • spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu, w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania,
  • listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych,
  • oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą okoliczności szczegółowo określone w ustawie.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć do sądu miejsca zwykłego pobytu dłużnika w biurze podawczym sądu lub przesłać pocztą na adres sądu. Wniosek powinien być opłacony – opłata wynosi 30,00 zł.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek do Sądu Upadłościowego może złożyć wyłącznie osoba fizyczna, która w ogóle nie prowadziła lub zamknęła działalność gospodarczą.

Czy upadłość konsumencka może być ogłoszona przez przedsiębiorcę? W tym celu niezbędne jest wcześniejsze zakończenie prowadzenia firmy. Dopiero wtedy przedsiębiorca stanie się konsumentem i będzie mógł złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po zamknięciu postępowania przez Sąd dłużnik oddłuży się zarówno z długów powstałych podczas prowadzenia działalności, jak i zobowiązań prywatnych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole