Dzisiaj jest czwartek 9 lipca 2020, imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17816) SPORT FORUM FIRMY (5506) PRACA (28) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 14oC
Jutropogoda
20 / 17oC
Pojutrzepogoda
18 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Krzymów. Urzędnicy przystąpili do akcji pomocowej ... (0)Konin. Miejski Płatny Parking powiększony od począ ... (3)

Jeden z dwóch ostatnich konińskich Małoletniaków kończy 101 lat!

Dodano: 7.05.2020 11:43
Źródło: LM.pl

Major Marian Słowiński, który w latach 30-tych był w Szkole Podoficerów dla Małoletnich w Koninie, kończy 101 lat! Życzenia na ręce jubilata przesłała Powiatowa Organizacja Ligi Obrony Kraju w Koninie.

Marian Słowiński w latach 1934-37 uczęszczał do Szkoły Podoficerów Małoletnich nr 1 Koninie, a do początku września 1939 roku służył w 8. kompanii szkolnej w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Jak informuje Wojciech Kasprzak z konińskiego LOK-u, major w połowie września 1939 roku został skierowany do Rzeszowa, skąd ewakuował się na Węgry. Później uciekł do Francji, gdzie dostał przydział do polskiego wojska. Tam przeszedł szkolenie przeciwpancerne i pod francuskim dowództwem brał udział w walkach pod Verdun. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii i do 1944 roku stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee. Będąc w 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, wziął udział m.in. w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois – Falaise. Później trafił do Niemiec, a w 1947 roku wrócił do Polski.

Jako członek Koła Małoletniaków, w 1989 roku przyjechał do swojej dawnej szkoły. Od tego czasu odwiedzał Konin każdego roku, aż do 2018 roku. Major Marian Słowiński jutro, 8 maja skończy 101 lat. Jest jednym z dwóch żyjących absolwentów Szkoły dla Małoletnich Podoficerów Piechoty nr 1 w Koninie.

fot. LOK Konin

  • Jeden z dwóch ostatnich konińskich Małoletniaków kończy 101 lat!

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.