Dzisiaj jest sobota 6 czerwca 2020, imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18583) SPORT FORUM FIRMY (5492) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
14 / 13oC
Pojutrzepogoda
14 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Dziewięć wiat przystankowych. Wymieniają st ... (1)Strzałkowo. Jedna osoba uwięziona w aucie. Uwolnil ... (0)

Odkrywka Adamów stoi. Prawie 240 osób do zwolnienia z PAK

Dodano: 18.05.2020 15:23
Źródło: LM.pl

Zwolnienia grupowe w PAK KWB Adamów SA i PAK Górnictwo Sp. z o.o. O zamiarze uszczuplenia kadry pracowników o nawet 237 osób informuje w komunikacie giełdowym Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA.

W poniedziałkowym komunikacie spółka informuje o decyzjach zarządów dwóch spółek zależnych - PAK KWB Adamów SA i PAK Górnictwo Sp. z o.o. Zgodnie z tymi decyzjami spółki przygotowują się do zwolnień grupowych i rozpoczynają proces ich konsultacji. Zwolnienia mają nastąpić od początku lipca do końca października i objąć łącznie nawet 237 pracowników - 111 z PAK KWB Adamów SA i 126 z PAK Górnictwo Sp. z o.o. O zamiarach zwolnień powiadomione zostały już związki zawodowe. 

List do pracowników obu spółek wystosował prezes zarządu PAK KWB Adamów SA Paweł Markowski. Informuje w nim, że zarząd podjął decyzję o wstrzymaniu funkcjonowania odkrywki Adamów. Dotychczasowe plany dotyczące odkrywki zakładały jej eksploatację do 2023 roku i wydobycie zalegających tam trzech milionów ton węgla. - Analizy ekonomiczne potwierdzały opłacalność tego zamierzenia w warunkach, jakie panowały przed epidemią. Z pewnością utrzymalibyśmy funkcjonowanie kopalni przez kilka kolejnych lat. Właśnie w celu prowadzenia dalszej działalności wydobywczej podjęliśmy starania i uzyskaliśmy przedłużenie koncesji na eksploatację złoża Adamów.  

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym zrewidowała jednak te plany. Jak pisze w liście prezes Paweł Markowski, na dalsze funkcjonowanie odkrywki potrzeba ok. 70 mln zł. - Istnieje poważne ryzyko, że wydobyty surowiec nie zostałby sprzedany do elektrowni, w której zapotrzebowanie na węgiel gwałtownie spada. Takie okoliczności zmusiły zarząd do wstrzymania działalności odkrywki Adamów. Nie jest to jednoznaczne z zamknięciem zakładu górniczego, decyzja co do dalszego funkcjonowania zapadnie w późniejszym terminie.

Jak na razie wstrzymane ma zostać zdejmowanie nadkładu i zwałowanie, a następnie samo wydobycie węgla. Zarząd deklaruje pomoc dla zwalnianych pracowników. - W tym celu przygotujemy specjalny program osłonowy, zamierzamy także współdziałać z urzędami pracy w Turku i Koninie, aby wypracować skuteczny system wsparcia. Podejmiemy również rozmowy z Agencją Rozwoju Regionalnego, aby pozyskać dla osób zwalnianych dodatkowe środki finansowe z funduszy unijnych. Na terenie kopalni utworzone zostaną punkty konsultacyjne, w których przedstawiciele urzędów pracy będą informować o ofertach zatrudnienia i programach pomocowych oraz doradzać w sprawach przekwalifikowania zawodowego. Mam nadzieję, że te działania pozwolą państwu znaleźć nowe miejsca pracy - pisze w liście Paweł Markowski.

Ile dokładnie osób straci pracę - to zależeć będzie od konsultacji i uzgodnień ze związkami zawodowymi.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

zaczyna sie początek końca ZE PAK...Adamów .Konin i za chwile Pątnów
Dodano: 18.05.2020 16:22    Przez: ~Adam
Masakra...w tym Koninie zostaną tylko emeryci i bezrobotni A i nieudolnie rządzące Zarządy i Rada Nadzorcza ZEPAK. Dramat...
Dodano: 18.05.2020 19:55    Przez: ~Koronawirus i
Chcemy prywatyzacji to trzeba się pogodzić z każdą decyzją właściciela. Biznesmen nie ma obowiązku utrzymywania kopalni
Dodano: 18.05.2020 16:37    Przez: Romek Ress
to nie o polityke tu chodzi za zadów po sprzedali i sie tego nie cofnie .pak to zakład strategiczny dla kraju i niezaleznosci energetycznej nie powinien byc nigdy sprzedany a obecnie znów wykupiony i upaństowiomy przez właczenie do grupy orlenno chyba ze wolimy kupowac nadwyzke niemieckiego pradu tu jest tez pole dla popisu dla pis bo tak głosno sie mówi o naszej gospodarce a obecny pak tylko nastawiony na zysk i dobro społeczne to dla nich nie interes.słaby to gospodaż który nie wie ze czasami trzeba dołożyć zeby potem podwujnie wyjąć
Dodano: 18.05.2020 18:12    Przez: Adam R
Najlepiej wszystko od razu wyburzyć, a odkrywkę zalać wodą, aby nigdy więcej Polakom nie wpadł do głowy pomysł wydobycia tych 3 mln ton węgla. W razie czego można brakujący węgiel zakupić od wschodnich bądź zachodnich sąsiadów, a w najgorszym wypadku sprowadzić z Chin
Dodano: 18.05.2020 16:19    Przez: Romek Ress

KOMENTARZE

Najlepiej wszystko od razu wyburzyć, a odkrywkę zalać wodą, aby nigdy więcej Polakom nie wpadł do głowy pomysł wydobycia tych 3 mln ton węgla. W razie czego można brakujący węgiel zakupić od wschodnich bądź zachodnich sąsiadów, a w najgorszym wypadku sprowadzić z Chin
Dodano: 18.05.2020 16:19    Przez: Romek Ress
Do tuska albo czaskoskiego niech idą
Dodano: 18.05.2020 21:26    Przez: knot
Podziękowania dla eko głąbów i całej tej UE oraz Państwa Polskiego za prywatyzację sektora energetycznego im w pierwszej kolejności się należą
Dodano: 19.05.2020 06:58    Przez: Stefan Darda
Ekolodzy ci nie sprywatyzowali kopalni,Derdo Stefanie.Uważaj bardziej na lekcjach.
Dodano: 19.05.2020 12:34    Przez: Grzech Walerian
zaczyna sie początek końca ZE PAK...Adamów .Konin i za chwile Pątnów
Dodano: 18.05.2020 16:22    Przez: ~Adam
Chwała Najwyższemu!!
Dodano: 20.05.2020 22:32    Przez: Krystyna
Chcemy prywatyzacji to trzeba się pogodzić z każdą decyzją właściciela. Biznesmen nie ma obowiązku utrzymywania kopalni
Dodano: 18.05.2020 16:37    Przez: Romek Ress
Powinni podziękować Szejfeldowi to główny sprawca likwidacji.
Dodano: 18.05.2020 17:07    Przez: ~Ola
ola- Szejfeld? Nie znam gościa, znowu zonk. No chyba że chodzi o Szejnfelda.
Dodano: 19.05.2020 20:47    Przez: Aga
to nie o polityke tu chodzi za zadów po sprzedali i sie tego nie cofnie .pak to zakład strategiczny dla kraju i niezaleznosci energetycznej nie powinien byc nigdy sprzedany a obecnie znów wykupiony i upaństowiomy przez właczenie do grupy orlenno chyba ze wolimy kupowac nadwyzke niemieckiego pradu tu jest tez pole dla popisu dla pis bo tak głosno sie mówi o naszej gospodarce a obecny pak tylko nastawiony na zysk i dobro społeczne to dla nich nie interes.słaby to gospodaż który nie wie ze czasami trzeba dołożyć zeby potem podwujnie wyjąć
Dodano: 18.05.2020 18:12    Przez: Adam R
obuiektywna masz 100% racji! byle kto byle nie pis, a raz na 20 lat płacz bo im zakład zamkneli!!!!!
Dodano: 18.05.2020 23:27    Przez: Romek Ress
Masakra...w tym Koninie zostaną tylko emeryci i bezrobotni A i nieudolnie rządzące Zarządy i Rada Nadzorcza ZEPAK. Dramat...
Dodano: 18.05.2020 19:55    Przez: ~Koronawirus i
Zarządy w prywatnej firmie są na tyle udolne, na ile im właściciel pozwoli. PiS jak najszybciej powinna oddać władzę, aby koalicja z PO i Nowoczesną na czele mogła szybko oddać pocztę, Orlen,miedź i będziemy wtedy Europejczykami....
Dodano: 18.05.2020 20:00    Przez: Romek Ress
To po co właścielowi Zarząd? Olśnij mnie bo nie wierzę...Od decyzji zawsze będzie Rada nadzorcza i mają polewę...
Dodano: 18.05.2020 21:50    Przez: ~Prezes
A teraz znaleźli łosia w postaci Macieja...będzie zbierał śmietankę w postaci zwolnień. Cała warszawka...
Dodano: 18.05.2020 21:53    Przez: ~Dzik
katastrofa róbcie tak dalej
Dodano: 18.05.2020 20:16    Przez: Józef Jędro
Młodzi znają języki obce, łatwiej się im przekwalifikować, założyć swoją działalność, wyjechać za granicę, ale co maja zrobić ci, którzy mają po 45- 55 lat. Myślę, że właśnie te osoby nie wejdą do grupy planowanej zwolnieniem. Nie pracuję w kopalni, ani elektrowni, ale żal mi tych, którzy drżą teraz w niepewności.
Dodano: 18.05.2020 22:30    Przez: Lucynka
a Pani w szkole nie tłumaczyła tym 45-55 latkom, ze trzeba się uczyć?????? akurat ci 50 latkowie mieli jedno z najlepszych szkolnictw w Europie, wystarczyło się tylko uczyć!!!!! wielu z nich głosowało na Platformę Obywatelską, więc jakoś mi ich nie żal! Są europejczykami, poradza sobie!!!!!!!
Dodano: 18.05.2020 23:23    Przez: Romek Ress
Romek Europejczyk...daj żyć...jak wszyscy pójdą na studia to kto będzie w kopalni pracować?
Dodano: 19.05.2020 00:15    Przez: ~Jak żyć
Wszyscy bez względu na wiek w obecnej sytuacji drżą z niepewności...