Skocz do zawartości
LM.plWiadomościCzy uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?

Czy uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Czy uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?

Wrócił temat Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej, gm. Kramsk. Wczoraj radni i przedstawiciele placówki po raz kolejny dyskutowali o jej przyszłości.

Pod koniec lutego tego roku w budynku Urzędu Gminy w Kramsku radni mieli zdecydować o zamiarze likwidacji działającej od ponad 100 lat podstawówki. Wynikał on z wysokich kosztów utrzymania placówki, niskiej liczebności uczniów, a także konieczności kosztownego remontu (nie ma centralnego ogrzewania, sali gimnastycznej, a dwa jednokondygnacyjne budynki wymagają remontu relewacji i dachu). Na sali sesyjnej pojawili się uczniowie i ich rodzice. Młodzież przez kilka godzin stała za plecami radnych z transparentami w obronie szkoły, a ukradkiem ocierała łzy. Dyrektor SP w Woli Podłężnej prosiła o szansę podkreślając, że to nie tylko budynek a społeczność. Głosowanie radnych przyniosło remis. To spowodowało, że wójt Andrzej Nowak zdecydował o powołaniu zespołu dwustronnego, który opracuje warianty przyszłości szkoły w Woli Podłężnej. Wczoraj temat podstawówki wrócił pod obrady rady.

- Minęło sześć miesięcy od kiedy prosiłam o możliwość dźwignięcia się, ale nikt nie przewidział że przyjdzie COVID i pozamyka nas w domach. Na pewne rzeczy nie mieliśmy wpływu – mówiła Ewelina Dunaj – Rzywucka, dyrektor SP w Woli Podłężnej. - Jako szkoła jesteśmy, istniejemy. Dajcie nam Państwo szansę, żebyśmy mogli rozpocząć rok szkolny z dziećmi, które są jej spragnione po tak długiej przerwie. Może jest jakiś cień nadziei, mimo trudnej sytuacji, żeby spróbować wypracować wspólne stanowisko i przejść przez kolejne trudności – dodaje.

Po lutowej sesji, wójt Kramska w drodze przetargu znalazł firmę, która przeprowadziła ocenę stanu technicznego szkoły w Woli Podłężnej.

- Ta opinia jest niekorzystna. Chciałem ją skonfrontować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Państwową Strażą Pożarną oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Wyników tej inwentaryzacji nie mogłem zignorować – mówi Andrzej Nowak. - W związku z odrzuceniem przez rodziców wariantu, w którym uczniowie i nauczyciele mieliby pobierać naukę w szkołach w Wysokiem i Kramsku, co w mojej ocenie zapewnia zdecydowanie lepsze warunki, podjąłem działania zmierzające do tego, żeby myśleć o instalowaniu rozwiązań zastępczych – dodaje.

Tym rozwiązaniem mają być kontenery, w których uczyć się będą dzieci. Oferta związana z ich postawieniem ma wpłynąć do Urzędu Gminy w najbliższym czasie. Później konieczna będzie opinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie. Problem w tym, że rok szkolny rozpoczyna się za kilka dni.

- Rozpoczęcie realnego terminu zajęć, w porozumieniu z panią dyrektor, będziemy chcieli zastosować rozwiązania wynikające z rozporządzenia organizacji roku szkolnego i te dni dedykowane na zagospodarowanie przez radę pedagogiczną na wybrane przez siebie formy, wykorzystać w pierwszych dniach września. W zależności od odpowiedzi firmy i czasu oczekiwania na sanepid, będziemy korzystać z wydłużenia terminu z koniecznością odrabiania zajęć w soboty – mówi Andrzej Nowak.

Powołana przez wójta komisja dwustronna ma spotkać się 2 września. Sprawą szkoły radni zajmą się znowu na przełomie września i października.

Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole