Dzisiaj jest poniedziałek 30 listopada 2020, imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17248) SPORT FORUM FIRMY (5546) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 0oC
Jutropogoda
1 / -2oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sompolinek. Rowerzysta zmarł po zderzeniu z samoch ... (2)Wielki powrót KKF Automobile Torino, przegrywali a ... (0)

Konin przygotowuje się do zmian klimatu. Powstaje specjalny plan

Dodano: 27.09.2020 12:00
Źródło: LM.pl

Problem zmian klimatycznych dotknąć może jednak również przyrodę w Koninie i w regionie. Wysychać będą jeziora (w okolicach Wilczyna zniknęło już niemal Jezioro Kownackie), żeglarze już teraz alarmują, że z powodu niskiego poziomu wód zarastają konińskie jeziora. - Szczególnie zagrożone przez zmiany klimatyczne, zwłaszcza przez rosnącą temperaturę powietrza prowadzącą do ich szybkiego wysychania i zanikania, są tereny bagienne. W Koninie tereny takie zlokalizowane są w pobliżu Jezior: Gosławskiego i Pątnowskiego. Zanik bagien stanowić będzie zagrożenie dla licznych gatunków bytujących na tych terenach lub korzystających z nich jako rezerwuarów wody pitnej - alarmują autorzy raportu.

Tereny zielone i retencja

Na te wyzwania odpowiedzią mają być rozwiązania zawarte w Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatycznych. Jest ich sporo, a autorzy projektu dzielą je na cztery typy. Niektóre wprowadzić można praktycznie bezkosztowo (np. akcje edukacyjne lub ochrona już istniejących terenów zielonych), niektóre potrzebują nakładów pieniężnych. Jak jednak zauważają autorzy raportu, inwestycja w przystosowanie się do zmian klimatycznych w przyszłości zwróci się - nawet w wysokości do 1% PKB miasta.

Co może pomóc w walce ze skutkami klimatu? M.in. tworzenie terenów zielonych - nie tylko parków, ale np. zielonych ścian, dachów, czy przystanków autobusowych (ten ostatni pomysł pojawił się w tegorocznej edycji KBO), a także ogrodów deszczowych. Tradycyjnych terenów zielonych w Koninie jest całkiem sporo, jak wskazują autorzy raportu zajmują ok. 80% powierzchni miasta i są równiemiernie rozłożone. Pomaga też obecność Warty, Kanału Ulgi i terenów zalewowych wokół nich. - Stanowią one klin, dzięki któremu możliwe staje się przewietrzanie miasta, a przez to regulowanie stosunków termicznych i przeciwdziałanie zastoiskom powietrza, szczególnie w okresie letnim. Dodatkowo rozbudowany system jezior w części północnej również sprzyja temu procesowi.

Jednym z priorytetów jest też zatrzymanie wody, która obecnie po gwałtownym deszczu w większości spływa kanalizacją i nie zostaje w glebie. Pomóc w tym może wypracowanie norm prawnych, które zmuszą inwestorów do stosowania utwardzonych powierzchni przepuszczalnych. Dzięki nim woda przesiąkać będzie do gleby, uzupełniając poziom wód podziemnych, zamiast spływać kanalizacją. - Inwestycje te posiadają wysoki potencjał adaptacyjny i w znacznym stopniu, w krótkim czasie mogą zmniejszyć zagrożenie podtopieniami powodowanymi przez gwałtowne opady atmosferyczne - oceniają autorzy raportu. 

Mieszkańcy mają głos

Które z tych pomysłów w Koninie zostaną zrealizowane, to już decyzja władz miasta. W planie wykazane zostały ponadto już realizowane inwestycje, które mają potencjał zmniejszenia poziomu wrażliwości miasta na zmiany klimatu. To np. budowa ciepłowni geotermalnej (zmniejszenie wrażliwości o 15%), budowa wspomnianych już rozwiązań małej retencji (15%) i dotacje celowe na zadania służące ochronie zasobów wodnych (kolejne 15%).

Według zapewnień Pawła Adamowa, zastępcy prezydenta Konina, Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu ma zostać przyjęty przez miasto jeszcze w październiku. Do 2 października mieszkańcy mogą wnosić uwagi i propozycje do projektu. Z dokumentem można zapoznać się na oficjalnej stronie miasta.

poprzednia
strona 2/2

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A może by się Konin przygotował na kolejną falę zwolnionych ludzi
Dodano: 27.09.2020 12:49    Przez: Maciej Schmidt
Może wreszcie przestaniecie zabijać bobry i zrozumiecie,że macie retencję zrobioną za darmo i przez fachowców.
Dodano: 27.09.2020 12:46    Przez: jan mayen
Żałośni włodarze Konina wstyd i hańba!!! Tylko potrafią marzyć i straszyć... żeby tylko kasa się zgadzała na ich kontach Konin czeka los Kłomina opuszczonego miasta!!!!
Dodano: 27.09.2020 14:14    Przez: ~nie wstyd wam głosują na Po ...
avatar Ile przez ostatnie 30 lat przybyło samochodów, a ile ubyło drzew, - wycinanych w chorym amoku przez spółdzielnie mieszkaniowe? Drzewa sadzone w latach 70-tych, spokojnie rosły i nikomu nie przeszkadzały, do puki ich mieszkańcy byli zajęci pracą, i na drzewa nie zwracali uwagi, - a jak teraz przeszli na emerytury, to na starość nagle drzewa im przeszkadzają (bo, np. liście na pranie lecą), albo leniwym dozorcom nie chce się zgarniać liści, - więc piszą do spółdzielni o wycinkę drzew, a ta wycina jak leci. Druga sprawa to niedrożność sieci kanalizacyjnej. Dlaczego nie czyści się profilaktycznie odpływów wody deszczowej wzdłuż ulic? Na co idą nasze podatki? Służby czekają dopiero jak woda wyleje? To, że mamy teraz coraz to wyższe temperatury, gwałtowne deszcze, i jednocześnie suszę, to efekt ogólnoświatowy. Cała Europa pustynnieje. Dlatego ten Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu, to nic innego jak sposób na przelewanie naszych pieniędzy z pustego w próżne, by ktoś na tym zarabiał.
Dodano: 27.09.2020 15:00    Przez: Pulsar71
Jak już ograbicie okoliczne gminy z niektórych lokalizacji to mieszkańców się przesiedli do tych domków jednorodzinnych i po kłopocie
Dodano: 27.09.2020 12:41    Przez: gieniu

KOMENTARZE

Już wam ten z Warszawy na dekle grzeje.Unia wam nie nawali mają swoje jeszcze większe problemy ,a on ani grosza wam nie da.Gosciu was wypstryka, że wam na łopaty do wkopywania kamieni węgielnych pod nowe inwestycje braknie.
Dodano: 27.09.2020 12:32    Przez: ~Makler
avatar Kolejni włodarze Konina betonują miasto, demolują konińską zieleń, czego efektem jest stepowienie i wzrost temperatury wokół blokowisk. Teraz chcą nas ratować od skutków swoich bezmyślnych poczynań? Mistrzostwo świata w hipokryzji.
Dodano: 27.09.2020 14:55    Przez: Józef Bąk
avatar Ile tracimy zdrowia przez bezmyślność zarządzających miastem i ile za to płacimy tym szkodnikom? Szkody na środowisku działają długofalowo i POchłaniają ogromne środki finansowe. To pewnie nasza wina, bo daliśmy wam pasożytom władzę?
Dodano: 27.09.2020 15:08    Przez: Józef Bąk
avatar dojna zmiana ma ofertę - do roboty za miskę ryżu....będzie wzrost gospodarczy,będzie z czego doić...
Dodano: 28.09.2020 10:44    Przez: zx
Niech ekolodzy jada do niemiec protestowac do tej kopalni wegla ktora niemcy otworzyli niedawno !!!!!!!
Dodano: 28.09.2020 11:51    Przez: Cuban White
Za to patrzenie w przyszłošč zapłacą mieszkañcy konina oczywiscie. Zielona energia jest drozsza pamietajcie o tym
Dodano: 28.09.2020 12:41    Przez: Cuban White
Jak już ograbicie okoliczne gminy z niektórych lokalizacji to mieszkańców się przesiedli do tych domków jednorodzinnych i po kłopocie
Dodano: 27.09.2020 12:41    Przez: gieniu
Może wreszcie przestaniecie zabijać bobry i zrozumiecie,że macie retencję zrobioną za darmo i przez fachowców.
Dodano: 27.09.2020 12:46    Przez: jan mayen
A może by się Konin przygotował na kolejną falę zwolnionych ludzi
Dodano: 27.09.2020 12:49    Przez: Maciej Schmidt
avatar Ale mi fala to lekki plusk....
Dodano: 27.09.2020 13:03    Przez: Brejza Czadomen
Nie Macieju będą budowane nowe markety , Konin z tego słynie. Będzie praca i wyzysk pracownika, ewentualnie Urząd pracy który ci pracy nie zaoferuje , a jeżeli ci da to taką żeby się ciebie pozbyć żeby zgadzała się statystyka.Urząd pracy to biurokracja i balast tego kraju. Wykorzystują to pracodawcy,najlepiej cały tydzień za kromkę chleba i bez umów.UP nawet nie sprawdza ofert, najlepiej pozbyć się bezrobotnego i w nagrodę zabrać ubezpieczenie.Oto przywilej bezrobotnego , zdychaj pod płotem bez opieki.
Dodano: 27.09.2020 18:43    Przez: samek
Żałośni włodarze Konina wstyd i hańba!!! Tylko potrafią marzyć i straszyć... żeby tylko kasa się zgadzała na ich kontach Konin czeka los Kłomina opuszczonego miasta!!!!
Dodano: 27.09.2020 14:14    Przez: ~nie wstyd wam głosują na Po ...
To już jest koniec ...za chwilę nie będzie nic!!!Tytanic tonie orkiestra PO gra na dal!!! wybraliśmy miernoty to teraz tylko śmiech przez łzy i płacz!!!
Dodano: 27.09.2020 15:36    Przez: ~Szkoda słów
avatar Ile przez ostatnie 30 lat przybyło samochodów, a ile ubyło drzew, - wycinanych w chorym amoku przez spółdzielnie mieszkaniowe? Drzewa sadzone w latach 70-tych, spokojnie rosły i nikomu nie przeszkadzały, do puki ich mieszkańcy byli zajęci pracą, i na drzewa nie zwracali uwagi, - a jak teraz przeszli na emerytury, to na starość nagle drzewa im przeszkadzają (bo, np. liście na pranie lecą), albo leniwym dozorcom nie chce się zgarniać liści, - więc piszą do spółdzielni o wycinkę drzew, a ta wycina jak leci. Druga sprawa to niedrożność sieci kanalizacyjnej. Dlaczego nie czyści się profilaktycznie odpływów wody deszczowej wzdłuż ulic? Na co idą nasze podatki? Służby czekają dopiero jak woda wyleje? To, że mamy teraz coraz to wyższe temperatury, gwałtowne deszcze, i jednocześnie suszę, to efekt ogólnoświatowy. Cała Europa pustynnieje. Dlatego ten Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu, to nic innego jak sposób na przelewanie naszych pieniędzy z pustego w próżne, by ktoś na tym zarabiał.
Dodano: 27.09.2020 15:00    Przez: Pulsar71
Jak się nie ma pojęcia to lepiej takich bzdur nie pisz, Twoja nie wiedzą aż poraża. Dowiedz się jakie są procedury aby wyciąć choć jedno drzewo którego korzenie wrastaja się w instalację kanalizacyjną a dopiero pisz publicznie.
Dodano: 28.09.2020 04:19    Przez: zico
avatar Do @zico: W nosie mam jak bardzo skomplikowane są procedury i ile ich jest. FAKT jest taki, iż wycięto masę drzew na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jak ktoś nie wierzy, można sobie sprawdzić na mapach Google patrząc z perspektywy ulicy (satelita => przeglądanie w Street View [ludzik]) gdzie można podejrzeć ulice Konina z lat 2012 - 2018, i porównać stan zieleni miejskiej. Przykład: Drzewo przed wejściem do SP3 ul. Sosnowa. W 2012 jest, a w 2017 nie ma. Wiecie ile tlenu dawało takie drzewo? A było to zdrowe drzewo. Zatem dlaczego je wycięto? Liści nie chciało się zgrabiać?
Dodano: 28.09.2020 11:47    Przez: Pulsar71
Klimat się zmienia żeby rekiny mogły grabić nasze podatki . Nie wierzę w zmianę klimatu.
Dodano: 27.09.2020 17:11    Przez: ~Edek
No fakt jest faktem ściema na maksa!!!! Jak upadnie cały przemysł w Koninie to obciąża nas mieszkańców nowymi podatkami.
Dodano: 27.09.2020 17:41    Przez: ~krowa bez mleka
niech te osły najpierw skończą drogi robić bo to co odwalili w głowie się nie mieści.
Dodano: 27.09.2020 20:00    Przez: Pan Nikt
Oj, ludzie, ludzie czy Wy tego nie wiecie, że zmiany klimatu były, są i będą... ale tylko od Nas Ludzi zależy w jakim tempie te zmiany nastąpią...!!! Ktoś tu napisał o retencji za darmo, dlatego dajmy szansę przyrodzie, Ona spróbuje sobie z tym poradzić..., ale to My przed wszystkim powinniśmy się zastanowić nad naszą ingerencją w prawach natury... zmieniamy bieg rzek, adaptujemy tereny należące tylko do przyrody, wydobywamy z Ziemi wszelakie zasoby, emitujemy duże "wielkości" CO2... itd.!!! Nigdy nie jest nic za darmo, jeśli My odbieramy przyrodzie wszystko, Ona zabierze Nam to co dla Nas najcenniejsze- nasze Życie...!!! Tylko tyle i aż tyle!!!
Dodano: 27.09.2020 21:21    Przez: Wiedźma
Czyli bójcie się oddychać,mówić,słuchać.Najlepiej zakopcie się parę metrów pod ziemię i cieszcie się ,że jeszcze pozwolą Wam oddychać.co za bzdury.Mam Was w d.... i się nie boję.Człowiek wygra ,bo nie ma nic mocniejszego od człowieka.
Dodano: 27.09.2020 21:45    Przez: sraka
1 z 2
12>>