Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Wykupienie OC na auto nie zwalnia Cię z obowiązku przeglądu i napraw samochodu. Zawarcie umowy na ubezpieczenie na życie nie jest powodem do rezygnowania z regularnych badań czy leczenia się. Tak samo wygląda to w przypadku polisy na nieruchomość. Każdy właściciel ubezpieczonego domu lub mieszkania musi o nie dbać i regularnie przeprowadzać kontrole techniczne. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ubezpieczenie nieruchomości to najlepszy sposób ochrony mienia na wypadek zdarzeń losowych lub, tak jak w przypadku rozszerzonego pakietu, klęsk żywiołowych, aktów wandalizmu, czy włamania z kradzieżą. Jednak polisa to nie tylko same przywileje, ale także szereg obowiązków. Sprawdź, o czym musisz pamiętać jako właściciel nieruchomości.

Obowiązki właściciela ubezpieczonego domu

Przy ubezpieczeniu nieruchomości ważne są nie tylko obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także właściciela majątku. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, które warto dokładnie przeczytać przed podpisaniem umowy.

Jako właściciel domu jesteś zobowiązany do:

  • zachowywania wszelkich środków ostrożności,

Dotyczy to zwłaszcza kwestii dotyczących kradzieży z włamaniem. Musisz zadbać o solidne drzwi i okna, dodatkowe zamki, odporne na zbicie szyby, a także prawidłowy sposób przechowywania kluczy, zamykanie otworów przed opuszczeniem budynku i nieprzekazywania kluczy osobom trzecim.

  • prawidłowe użytkowanie sprzętu RTV i AGD,

Należy dołożyć wszelkich starań, aby urządzenia były prawidłowo podłączone, a także użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Przez zaniedbanie tej kwestii łatwo doprowadzić do pożaru lub uszkodzeń całej instalacji elektrycznej i pozostałego wyposażenia w domu.

  • działanie zgodne z przepisami i prawem budowlanym,

Nieruchomość powinna być wykonana prawidłowo, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Każdy budynek musi mieć odpowiednio wykonaną konstrukcję, która nie zagraża bezpieczeństwu domowników i sąsiadów.

  • regularne sprawdzanie stanu technicznego budynku,

Zarówno ubezpieczyciel, jak i polskie prawo nakładają na właściciela obowiązek regularnego przeprowadzania badań technicznych budynku. Dzięki częstym kontrolom można zapobiec poważnym usterkom.

  • ograniczenie strat w przypadku szkody,

Każdy właściciel jest zobowiązany do tego, żeby ograniczyć poniesione straty np. podczas pożaru lub powodzi. Podczas ratowania własności należy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie.

 

Prawidłowe przechowywanie dokumentów domu

Oprócz wyżej wymienionych czynności właściciel musi zadbać o prawidłowe przechowywanie dokumentów dotyczących nieruchomości. W bezpiecznym miejscu powinny znaleźć się:

  • pozwolenie na budowę,
  • protokoły dotyczące odbiorów wykonanych robót,
  • projekty budowlane,
  • potwierdzenia odbytych przeglądów technicznych.

Warto także sporządzić spis wszystkich rzeczy i urządzeń wraz z ich cenami oraz datą zakupu. Taka lista może okazać się niezbędna do uzyskania odszkodowania w odpowiedniej wysokości. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w tym artykule: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-ubezpieczonej-nieruchomosci.

Konsekwencje niewywiązywania się z obowiązków

Z pewnością chcesz, żeby ubezpieczyciel wywiązywał się z zapisów umowy. Poświęcasz dużo czasu na wybór odpowiedniego ubezpieczenia po to, żeby czuć się bezpiecznie w każdej chwili i nie musieć martwić się o straty finansowe. Polisa nakłada na każdą ze stron szereg wymagań, które muszą być spełnione.

Obowiązki wynikające z ubezpieczenia nie są fakultatywne. Za brak przestrzegania zasad zawartych w OWU grożą kary finansowe w postaci mandatu, a także odmówienie wypłacenia odszkodowania. Jeśli np. od kilkudziesięciu lat w domu nie była sprawdzana instalacja gazowa, to po wybuchu gazu ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić rekompensaty. To samo wydarzy się np. w przypadku zapalenia się nieczyszczonego komina czy włamania z kradzieżą, jeśli nie zamkniesz drzwi.

Takie zasady chronią towarzystwo ubezpieczeniowe przed nieuczciwymi klientami i próbami wyłudzenia pieniędzy, a Tobie gwarantują bezpieczne użytkowanie budynku.

Pamiętaj o dopełnianiu obowiązków, jeśli chcesz korzystać ze swoich praw!

Czytaj więcej na temat:ubezpieczenia, nieruchomości
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole