Dzisiaj jest piątek 7 maja 2021, imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17116) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 3oC
Jutropogoda
9 / 4oC
Pojutrzepogoda
15 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pożar w tartaku. Najprawdopodobniej doszło do zwar ... (0)Rychwał. Rower dla ucznia SOSW za zbiórkę niepotrz ... (0)

Prezydent o linii do Turku: „Jaki jest sens budowania ślepego toru?”

Dodano: 22.02.2021 19:19
Źródło: LM.pl

Konińscy radni są przeciw udziałowi miasta w budowie linii kolejowej Konin – Turek. Opinię na temat tego pomysłu wypracowali podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji. Negatywnie o projekcie budowy połączenia wypowiedział się również prezydent Piotr Korytkowski.

Pomysł budowy połączenia kolejowego pomiędzy Koninem a Turkiem pojawił się przy okazji wprowadzenia przez rząd programu Kolej+. Ponad 40-kilometrowy odcinek był jednym z pięciu połączeń w Wielkopolsce, które zakwalifikowane zostały do drugiego etapu tego programu. Za budową takiej linii mocno optują politycy PiS-u, szczególnie pochodzący z Turku poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik. Mniejszy optymizm wykazuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego, choć mimo wszystko projekt do programu Kolej+ zgłosił.

Jednocześnie poprosił samorządy z naszego regionu, w tym Konin, o partycypację w kosztach badań, analiz i koncepcji, czyli wstępnej dokumentacji, na podstawie której można by już konkretniej określić koszty przedsięwzięcia. Te są bowiem obecnie bardzo rozbieżne – mowa jest od 600 mln zł do nawet ponad miliarda złotych, które budowa linii by kosztowała. Wkład Konina w opracowanie tej dokumentacji miałby wynieść ok. 34 tys. zł.

Prezydent pyta radnych

Prezydent Piotr Korytkowski pomysł budowy linii kolejowej Konin – Turek określa dosadnie: „ślepy tor”.  W naszym przekonaniu Konina nie stać na to, by współfinansować budowę tej linii. Sama inwestycja z punktu widzenia Konina nie wydaje się inwestycją aż tak strategiczną, by angażować w nią środki – przekonywał radnych. Podkreślał, że linia kolejowa obsługiwałaby tylko przewozy pasażerskie i nie byłaby włączona do ogólnej siatki linii kolejowych w Polsce.  Miałoby to może sens, gdyby była możliwość stworzenia połączenia do np. Kalisza lub Łodzi, gdyby były tam wożone towary. Ten projekt jednak tego nie zakłada.

Piotr Korytkowski mówił też, że w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji istnieje projekt rozbudowy konińskiego PKS w oparciu o ekologiczne autobusy. Dzięki temu należąca do miasta spółka miałaby stać się głównym podmiotem transportowym w regionie. Mimo swojej negatywnej opinii poprosił jednak o wypracowanie stanowiska konińskich radnych.

PiS popiera marszałka z KO

Radni w swoich opiniach byli podzieleni. Co ciekawe, prośbę marszałka z Koalicji Obywatelskiej poparli radni PiS, a oponowali wobec niej radni z KO. Marek Waszkowiak (PiS) przywoływał pomysł sprzed wielu lat, który doprowadził do powstania Kolei Wielkopolskich.  Wstydzę się tego, że wtedy byłem przeciwny. To sukces, który pokazuje, w jaki sposób Koleje Wielkopolskie powodują poszerzenie się rynku pracy. Nie starajmy być poza tą dyskusją, bo to może być ciekawy pomysł.

Wsparł go Jakub Eltman:  Zamykamy konińskie szkoły. Dlaczego nie pomyślimy, że do naszych szkół mogą przyjeżdżać uczniowie z Turku? Ile osób codziennie rano wyjeżdża do pracy do Poznania? Konin stałby się takim miejscem pośrednim pomiędzy Turkiem, a Poznaniem.

Negatywnie projekt ocenili natomiast radni Koalicji Obywatelskiej.  On nie ma szans powodzenia w zderzeniu z planami PKP. Nie wiem, jak można tak irracjonalny pomysł zgłosić do dofinansowania – oceniał Marek Cieślak. A Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) przekonywał, że sens miałaby jedynie budowa linii łączącej Konin z Kaliszem lub Inowrocławiem.

Ostatecznie radni Komisji Finansów i Infrastruktury przyjęli negatywne stanowisko wobec finansowania budowy linii kolejowej Konin – Turek. Za pomysłem głosowali radni PiS (Jakub Etlman, Sławomir Lachowicz i Marek Waszkowiak), przeciw radni KO (Marek Cieślak, Monika Kosińska, Bartosz Małaczek i Wiesław Wanjas) oraz Lewicy (Tomasz Andrzej Nowak). Wstrzymała się dwójka radnych: Jarosław Sidor (niezrzeszony) i Emilia Wasielewska (KO).

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:kolej,   linia kolejowa,   Konin - Turek,   linia Konin - Turek,   Turek,   Piotr Korytkowski,   radni,   Rada Miasta Konina,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Lepiej byłoby Konin - Kalisz - Ostrów Wlkp, czyli uzyskalibyśmy połączenie z Katowicami/ Krakowem, lub Konin - Inowrocław, czyli byśmy uzyskali połączenie z Bydgoszczą i Gdańskiem. Ale jak będziemy się kłócić, dąsać i wybrzydzać NIE WYBUDUJE SIĘ NIC !!!
Dodano: 22.02.2021 21:08    Przez: Matilan
Wybudujta najpierw ten nieszczęsny dworzec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 22.02.2021 19:56    Przez: uciekiner z miasta
Co za tematy nie realne jak nie atom , to kolej do Turku ....wszystko tematy zastępcze ...warto sie wziąść za realne teamty i skupić się na np. dokończeniem Kleczewskiej lub otwarcia odcinka na Okólnej
Dodano: 22.02.2021 21:25    Przez: dore
Turek ma swoje szkoły, po co więc tamtejsza młodzież ma jeździć do Konina? To dopiero bezsens, takie argumenty puszczać. Ponadto. Naprawdę, ja rozumiem, że PiS szaleje z naszymi pieniędzmi, ale czy powinniśmy w tym brać udział? Bartosik z PiS koniecznie chce tej linii kolejowej, bo obiecał wyborcom. A ja się pytam, po co wydawać kasę na koncepcję, która nam powie, że to najmniejszego sensu nie ma. To nigdy nie będzie dochodowe. Lepiej ułamek tej kwoty dać do konińskiego PKS, który pewnie nawet za free by woził co 20 min, jakby z tego miliarda dostał 100 mln... i dałby radę ekologiczne autobusy zakupić. Lepszy byłby efekt.
Dodano: 22.02.2021 21:05    Przez: Jakub Wawrzecki
Pisowiec Bartosik tylko się w Turku urodził ,mieszka we wsi Kowale Pańskie.W Turku chodził w gumiakach po ulicy Zdrojki Lewe przed wyborami .
Dodano: 22.02.2021 20:55    Przez: Kaczafi

KOMENTARZE

avatar Po co budować w Polsce linie kolejowe skoro są pod Berlinem?
Dodano: 23.02.2021 07:49    Przez: Stary Ch...j
w tym kraju nie będzie dobrze jak rodzą się takie pomysły... inwestycja ogromna, koszty astronomiczne, a ile osób będzie z tego korzystać? Taniej będzie połączenia z Konina busami realizować.
Dodano: 23.02.2021 08:57    Przez: Ropuch
avatar najlepsze rozwiazanie KONIN - INOWROCŁAW wtedy można jechać do trójmiasta omijając Poznań
Dodano: 23.02.2021 09:29    Przez: Tonny Soprano
Taka linia miałaby niestety wątpliwy sens nawet w Transport Tycoon Deluxe.
Dodano: 23.02.2021 10:55    Przez: ufik
Szkoda że każda inwestycja która nie dotyczy tylko Konina jest przez Korytkowskiego krytykowana. Tylko że Konin więcej korzysta na tych inwestycjach niż daje od siebie - przykładem są starania gminy Stare Miasto o pozyskanie inwestora, bo gdyby nie to, w Koninie byłby bezrobocie 30%. Generalni wszystko na nie. Czy to miasto ma na cokolwiek środki poza sprzątaniem psich kup i remontem wiaduktów?
Dodano: 23.02.2021 12:29    Przez: Józef Megafon
Ta linia ma potencjał ale tylko jeżeli będzie poprowadzona dalej czyli w stronę Łodzi przez Uniejów. Marszałkowie województw wielkopolskiego i łódzkiego powinni sie dogadać i razem zrealizować ten projekt. Łódź niedługo będzie jednym z najważniejszych węzłów kolejowych, bardzo dobrze byłoby miec z nia połączenie bo odległość taka sama jak do Poznania
Dodano: 23.02.2021 14:34    Przez: Kolejarz
Dlaczego teraz chcą budować kolej z Konina do Turku???? Lepiej niech oddadzą i uruchomią PKS-y które polikwidowali.!!! Byłoby taniej i bezpiecznie.Tylko chcą wydawać duże sumy.Czyim kosztem?? janina 39
Dodano: 05.03.2021 13:46    Przez: proszę o likwidację mego kon
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.