Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021, imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17286) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
2 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nasze sprawy. Koniec zadłużania mieszkań. Minister ... (0)Zespół “Papilotki" z MDK na festiwalu piosenki z l ... (0)

ZOUM do likwidacji. Radni, po dyskusji, poparli prezydenta

Dodano: 24.02.2021 11:47
Źródło: LM.pl

Z początkiem lipca Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego w Koninie przestanie istnieć. W środę radni, po długiej dyskusji, poparli propozycję prezydenta.

Zakład Obsługi Urzędu Miejskiego to jedna z jednostek miasta. Zatrudnione są w niej m.in. sprzątaczki, kierowcy, czy portierzy. Łącznie to 67 osób. Prezydent zaproponował, by zakład zlikwidować. Część osób weszłaby w skład nowo utworzonego Wydziału Obsługi Urzędu Miejskiego, część przeszłaby na emeryturę, a część, głównie kadra sprzątająca – zwolniona, a jej zadania przejęłaby firma zewnętrzna.

Czy likwidacja przyniesie oszczędności?

Radni w środę o tej propozycji dyskutowali dość długo. Krystian Majewski (PiS) dopytywał o realne oszczędności wynikające z likwidacji zakładu. – Nie jestem przekonany co do zasadności tych zmian i kosztów społecznych, które one wywołają. Zmiany mają na celu zwolnienie tych osób, które są najmniej zarabiające, czyli pań sprzątaczek. Nie jestem przekonany, czy outsourcing przyniesie nam oszczędności. Rynek może to zweryfikować – mówił.

Prezydent w uzasadnieniu projektu uchwały zaznaczył, że przedstawienie konkretnych oszczędności będzie możliwe dopiero na początku 2023 roku, po pełnym roku (2022) bez funkcjonowania zakładu. Wcześniej, podczas posiedzenia Komisji Finansów i Infrastruktury była mowa o 400 tys. zł oszczędności jeszcze w tym roku. Cały budżet zakładu wynosi ok. 7,2 mln zł, połowę stanowią wynagrodzenia pracowników.

Radni PiS jak dobre wujki"

– Finanse w mieście wymagają radykalnych działań naprawczych. To nie jest opinia odosobniona. Na tę problematykę zwraca uwagę kolejny raz RIO. Jeżeli nie podejmiemy działań w tej sferze czeka nas tylko administrowanie naszym miastem. Czy tego chcemy? Żeby nasze miasto pogrążyło się w stagnacji? – pytał radny Marek Cieślak (KO). I zarzucił radnym PiS uchylanie się od odpowiedzialności za miasto. – Zachowujecie się jak takie dobre wujki. To jest chowanie głowy w piasek, udawanie, ze ta sprawa was nie dotyczy. Na mieście będziecie powtarzać, że dobrymi wujkami są radni PiS-u, a ci z Platformy potrafią tylko likwidować. Tak nie jest. My mamy duże poczucie odpowiedzialności za to miasto.

– Przewodniczący Komisji Finansów mówił prawie dziesięć minut i nie powiedział ani jednej liczby. Niech nam przytoczy zapewnienia dotyczące oszczędności. Na razie mamy tylko hipotetyczne oszczędności. Nie wierzę, żeby te oszczędności były znaczące – ripostował Krystian Majewski.

„Dałem ZOUM dwa lata na restrukturyzację"

Tadeusz Wojdyński i Tomasz Andrzej Nowak (Lewica) pytali, czy oszczędności nie dałoby się wypracować w ramach obecnej struktury, bez likwidowania ZOUM. – Przygotowaliśmy taką symulację. Zauważyłem wcześniej, że jest przyrost kadry w zakładzie. Planowaliśmy, że dziesięć osób odejdzie na emerytury, co da oszczędności ok. 400 tys. zł. Na pewno jest potrzeba głębokiej restrukturyzacji jeśli chodzi o personel sprzątający – oceniał Michał Skorupka, obecny dyrektor zakładu.

Prezydent Piotr Korytkowski ocenił jednak, że takiej restrukturyzacji ZOUM nie mógł się doczekać. – Dałem ZOUM dwa lata czasu na restrukturyzację. Nie uzyskałem pozytywnego efektu. Oszczędności mogą pojawić się głównie tam, gdzie są zatrudnieni ludzie. Proszę wskazać mi inne działania, które przyniosłyby tak wymierne korzyści – mówił. Zarzucił też radnym niekonsekwencję: – Wsłuchując się w państwa głosy dot. oszczędności, restrukturyzacji urzędu proponuję projekt, który wychodzi naprzeciw państwa oczekiwaniom, a państwo próbujecie wyrzucić to do kosza. To hipokryzja – jedno się mówi, a drugie się robi. Jesteśmy chyba jedyną instytucją w Koninie, która zatrudnia sprzątaczki. To jest standard nie tylko w jednostkach publicznych, ale również w firmach komercyjnych.

Ostatecznie, w głosowaniu, Rada Miasta Konina wyraziła zgodę na likwidację Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego. Jedenastu radnych było za (Koalizacja Obywatelska i niezrzeszeni), dziewięciu przeciw (PiS), a trzech wstrzymało się od głosu (Lewica).

  • ZOUM do likwidacji. Radni, po dyskusji, poparli prezydenta

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Prezydencie, jest Pan nie konsekwentny. Mówi Pan, że ZOUM miał dwa lata na restrukturyzację, a nic nie zrobiono. To w takim razie winę za to ponosi szef jednostki. I to on w pierwszej kolejności powinien zostać ukarany, ale nie awansem lub przeniesieniem na inne stanowisko. I znowu ukarani zostaną najsłabsi.
Dodano: 24.02.2021 13:08    Przez: Tomaszek55
avatar Teraz Panie zostaną zatrudnione przez prywatną firmę, która w zamian za to wygra przetarg w Urzędzie Miasta i te same Panie będą pracowały sobie za 10 zł na godzinę, bez umowy o pracę na cały etat, być może i bez odpłatnego urlopu. " Aby POlakom żyło się lepiej"
Dodano: 24.02.2021 12:12    Przez: Stary Ch...j
To jest ostania kadencja prezydenta w mieście Konin . Mieszkańcy nie chcą już Korytkow w ogóle w Koninie niech szuka pracy w Świebodzinie , Buku czy Kępnie .!
Dodano: 24.02.2021 12:56    Przez: czacha
cytat ... Proszę wskazać mi inne działania, które przyniosłyby tak wymierne korzyści ... wystarczy zmniejszyć ilość osób w radach nadzorczych a zwłaszcza hotel - Konin. Zatrudnić osoby z Konina a nie z Poznania i innych miast , gdzie nie trzeba płacić dodatkowo za przejazdy . To jest gospodarność kasy miejskiej a nie szastanie pieniędzmi mieszkańców - podatników, a tym bardziej mieszkańcy nie dają przyzwolenia na taka niegospodarność. Niech prezydent opłaca ze swoich pieniedzy z pensji swoich kolesi . Wystarczy również obniżyć premie kwartalne i roczne w spółkach miejskich . Zapewne bilans będzie imponujący , gdzie na sprzątaczki kasa by się znalazła i nie trzeba likwidować stanowisk pracy i nie podnosić bezrobocia w mieście Konin
Dodano: 24.02.2021 12:45    Przez: domingo
Obecny dyrektor ZOUM (Michał S. z SLD), który nie zrestrukturyzował ZOUM zostanie kierownikiem Wydziału Obsługi urzędu. Albo inną synekurę dostanie, jak nie PUP to ZOUM jak nie ZOUM to co innego. Albo Pani Joanna H. z sekretarki na kierownika w kadrach
Dodano: 24.02.2021 12:04    Przez: Złom

KOMENTARZE

Obecny dyrektor ZOUM (Michał S. z SLD), który nie zrestrukturyzował ZOUM zostanie kierownikiem Wydziału Obsługi urzędu. Albo inną synekurę dostanie, jak nie PUP to ZOUM jak nie ZOUM to co innego. Albo Pani Joanna H. z sekretarki na kierownika w kadrach
Dodano: 24.02.2021 12:04    Przez: Złom
Panie Prezydencie, jest Pan nie konsekwentny. Mówi Pan, że ZOUM miał dwa lata na restrukturyzację, a nic nie zrobiono. To w takim razie winę za to ponosi szef jednostki. I to on w pierwszej kolejności powinien zostać ukarany, ale nie awansem lub przeniesieniem na inne stanowisko. I znowu ukarani zostaną najsłabsi.
Dodano: 24.02.2021 13:08    Przez: Tomaszek55
no jak nic nie zrobiono poprzyjmowano znajome osoby do pracy
Dodano: 24.02.2021 15:40    Przez: olaf1234
ludzie ludziom zgotowali ten los !!!!
Dodano: 24.02.2021 17:17    Przez: zośka
avatar Polak ma gdzieś drugiego Polaka....takie czasy
Dodano: 24.02.2021 17:40    Przez: Stary Ch...j
avatar Teraz Panie zostaną zatrudnione przez prywatną firmę, która w zamian za to wygra przetarg w Urzędzie Miasta i te same Panie będą pracowały sobie za 10 zł na godzinę, bez umowy o pracę na cały etat, być może i bez odpłatnego urlopu. " Aby POlakom żyło się lepiej"
Dodano: 24.02.2021 12:12    Przez: Stary Ch...j
cytat ... Proszę wskazać mi inne działania, które przyniosłyby tak wymierne korzyści ... wystarczy zmniejszyć ilość osób w radach nadzorczych a zwłaszcza hotel - Konin. Zatrudnić osoby z Konina a nie z Poznania i innych miast , gdzie nie trzeba płacić dodatkowo za przejazdy . To jest gospodarność kasy miejskiej a nie szastanie pieniędzmi mieszkańców - podatników, a tym bardziej mieszkańcy nie dają przyzwolenia na taka niegospodarność. Niech prezydent opłaca ze swoich pieniedzy z pensji swoich kolesi . Wystarczy również obniżyć premie kwartalne i roczne w spółkach miejskich . Zapewne bilans będzie imponujący , gdzie na sprzątaczki kasa by się znalazła i nie trzeba likwidować stanowisk pracy i nie podnosić bezrobocia w mieście Konin
Dodano: 24.02.2021 12:45    Przez: domingo
dzięki obecnej władzy bezrobocie będzie rosnąc z roku na rok do poziomu około 17-18 % , taki jest program rządzącej obecnej władzy i oczywiście podnoszenie podatków , czyli gnębienie mieszkańców
Dodano: 24.02.2021 12:46    Przez: sara
Taką sytuację , jaką obecnie zbudował prezydent , zatrudnianie osób z poza regionu Konin doprowadziła , że mamy zwiększone bezrobocie .Prezydent zwalniania osoby z Konina a daje pracę z innych miast - to skandal !! Prezydent nie jest lokalnym patriotą , jeśli tak się zachowuje . Obecny prezydent nie jest dla mieszkańców miasta i regionu KONIN !!! Precz z PO i Nowoczesną w mieście Konin.
Dodano: 24.02.2021 12:54    Przez: sammuel
avatar Sara, a według ciebie powinno się zrobić??? Widzisz co się dzieje w Europie, na Świecie i co na miejscu rządu byś zrobiła?
Dodano: 24.02.2021 13:11    Przez: Stary Ch...j
W czasie komisji informowano, że 31 sprzątaczek pracuje na 18 etatach. Czyli generalnie pracują na jakiś dziwnych etatach typu 1/3, 1/2, itp. Część z nich idzie na emerytury, to zostawić 18 osób na pełnych etatach. Szef wydziału nie musi być dyrektorem z wyższą pensją, a normalnym kierownikiem. Myślę, że można zostawić połowę stanu osobowego i spokojnie zrobią dotychczasowe zadanie. Poza tym czasami funkcje można łączyć. Jedna osoba, zamiast dwóch, może wykonywać dwa zadania. Według mnie skończy się to tym, że finalnie urząd za sprzątanie, inne usługi zewnętrzne zapłaci więcej niż dotychczas.
Dodano: 24.02.2021 13:14    Przez: Tomaszek55
To jest ostania kadencja prezydenta w mieście Konin . Mieszkańcy nie chcą już Korytkow w ogóle w Koninie niech szuka pracy w Świebodzinie , Buku czy Kępnie .!
Dodano: 24.02.2021 12:56    Przez: czacha
avatar Obawiam się, że mieszkańcy niestety zafundują drugą kadencję Korytkowskiemu i on jest o tym przekonany.
Dodano: 24.02.2021 13:09    Przez: Stary Ch...j
PO to POlityczne DNO, ale mieszkańcy Konina tego nie widzą, karmiąc się propagandą TVN-u ? Jak można POpierać POlityków PO ?
Dodano: 24.02.2021 13:22    Przez: Polska 2050
avatar Jak można popierać PO? Tak samo jak można popierać Hołownię, Palikota czy innego Trzaskowskiego licząc nie wiadomo na co, na zmiany ale bez zmian.
Dodano: 24.02.2021 16:57    Przez: Stary Ch...j
A fotograf na emeryturze zostaje...?
Dodano: 24.02.2021 15:00    Przez: Felek Stankiewicz
proszę bardzo p.cieślak kłamał jak z nut łącznie z korytkowskim i steinke ale co się dziwić oni z po, p.sidor murem stał za paniami i co odwrócił się od nich o 180 stopni, a sld no brawo przecież koalicja nie może się rozpaść bo gdzie pracę znajdzie skorupka z jego przybocznym , który kiedyś pracował jako rzemieślnik i robił swoje fuchy a teraz wielka kadra kierownicza, oj przepraszam tak do ścisłości oni już mają zagwarantowaną pracę w nowym wydziale a wy drogie panie zostałyście na tak zwanym lodzie
Dodano: 24.02.2021 15:38    Przez: olaf1234
Czego się dotknie władza to tylko spiepszy , to jakiś wizjoner , magik ,
Dodano: 24.02.2021 18:09    Przez: corona
A co powiecie na to, żeby odbyło się referendum lokalne w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Konina i Rady Miasta oraz ponowne wybory? Proszę o komentarze!
Dodano: 24.02.2021 18:31    Przez: Obywatelka Konina Gi
avatar Prezydent w demokratyczny sposób został wybrany przez mieszkańców na najważniejszego urzędnika w mieście. Uważam, że nie stać Polski i Konina na zabawę w referendum. Poza tym nie zrobił póki co nic gorszącego, poza tym, że ma gdzieś wielu mieszkańców Konina. Należy wyciągnąć wnioski i poczekać do demokratycznych wyborów, nawet jeśli opcja Pana Prezydenta żyje tylko nienawiścią i chęcią zamachu stanu
Dodano: 25.02.2021 08:11    Przez: Stary Ch...j
Co zrobił Prezydent? Czekał 2 lata na restrukturyzację (!) a moim zdaniem powinien ją nadzorować. Po 6 miesiącach Zakład powinien być zrestrukturyzowany (opracować specyfikację zakresu sprzątania - bez gabinetu Prezydenta) i część osób zachowałaby by pracę. Brawo Po i lewico.
Dodano: 24.02.2021 20:05    Przez: Josef Josef
1 z 2
12>>