Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17447) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Na wzgórzu w Peru odkryto rysunek ogromnego kota

Materiał promocyjny

Dodano: 1.03.2021 12:00

W Peru odkryto kolejny ponadwymiarowy rysunek stworzony przez starożytną kulturę. Tym razem jest to kot. Zarys zwierzęcia będący częścią słynnych Rysunków Nazca pochodzi z około 200 r. p.n.e. Odkrycie jest jednym z najstarszych artystycznych przedstawień z tajemniczej kolekcji geoglifów zachowanych w południowym Peru, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Kot został odkryty podczas ostatnich prac renowacyjnych infrastruktury przy poznanych już wcześniej obiektów z tej grupy.

Kot z Nazca

Ministerstwo Kultury Peru wydało oświadczenie, że 37-metrowy układ linii przedstawiający kota liczy sobie ponad 2000 lat. Geoglify z Nazca, z których niektóre rozciągają się na setki metrów, zostały wykonane przez starożytnych, którzy usuwali skały z krajobrazu płaskowyżów, tworząc tym samym oszałamiające dzieła sztuki ziemnej, przedstawiające zwierzęta, ludzi i bardziej abstrakcyjne wzory.

Nowo odkryty geoglif kota pochodzi z około 200 r. p.n.e., co sugeruje, że został stworzony przez lud Paracas, poprzedzający kulturę Nazca, która stworzyła większość ikonicznych geoglifów tego regionu w okresie od 200 do 700 r. n.e.

Geoglif kota znacznie wyblakł na przestrzeni wieków i został znaleziony przez przypadek, gdy robotnicy przebudowywali część Mirador Natural, punktu widokowego w obrębie linii Rysunków Nazca. Figura była ledwo widoczna i miała zniknąć z powodu jej położenia na stromym zboczu i skutków naturalnej erozji. Przeprowadzono czyszczenie i konserwację geoglifu, który przedstawia postać kota reprezentowanego z ciałem w profilu i głową skierowaną do przodu. Kształty zwierzęcia były w większości dobrze zdefiniowane przez linię o zmiennej szerokości między 30 a 40 centymetrów.

Choć jest to jeden z najstarszych geoglifów znalezionych na Pustyni Nazca, kot jest podobny w stylu do dziesiątków innych rysunków w regionie, które wprawiły w zakłopotanie zarówno archeologów, jak i opinię publiczną.

Starożytna zagadka

Nowsze badania sugerują, że cel Rysunków Nazca był związany z wodą – cennym towarem na jałowych ziemiach peruwiańskiej równiny przybrzeżnej. Geoglify nie były wykorzystywane jako system nawadniania czy przewodnik do poszukiwania wody, ale raczej jako część rytuału dla bogów – wysiłków mający na celu zesłanie tak potrzebnego deszczu.

Niektórzy uczeni wskazują na przedstawienia zwierząt jako klucz do rozwiązania tej tajemnicy. Niektóre z nich są symbolami deszczu, wody lub płodności i zostały znalezione w innych starożytnych obiektach, m.in. na ceramice, co może być dowodem tej teorii.

Uważa się, że przeznaczenie Rysunków Nazca zmieniało się z czasem. Początkowo pielgrzymi zmierzający do peruwiańskich kompleksów świątynnych wykorzystywali geoglify jako rytualne szlaki procesyjne. Późniejsze grupy, w ramach obrzędu religijnego, rozbijały na ziemi ceramiczne garnki w miejscu przecięcia linii.

Nie ma wątpliwości że zespół tajemniczych rysunków do dziś budzi wiele emocji i rozpala ciekawość badaczy jak i osób doszukujących się nich ingerencji cywilizacji pozaziemskiej. Nie ma wątpliwości, że Rysunki z Nazca są jedną z największych zagadek starożytności i stanowią jeden z ważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego Ameryki Południowej oraz samego Peru. Ten interesujący kraj jest pełen ikon Ameryki prekolumbijskiej absolutnie obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto chce doświadczyć tego kontynentu jako kulturowe przeżycie. Jeśli chcesz się dowiedzieć co jeszcze warto zobaczyć w Peru, wejdź tutaj: https://nawakacje.eu/peru-atrakcje/

Coraz więcej nowych obiektów

Rysunki Nazca są rozrzucone na przestrzeni około 450 kilometrów kwadratowych; niektóre z najbardziej znanych wzorów obejmują małpę ze spiralnym ogonem, orkę, kilka ptaków i postaci humanoidalne. Biorąc pod uwagę, że ponad 140 geoglifów zostało znalezionych w 2019 roku, prawdopodobnie istnieje o wiele więcej tych kreacji czekających jeszcze na swoje odkrycie.

W swoim oświadczeniu Ministerstwo Kultury Peru stwierdziło, że odkrycie geoglifu kota pokazuje, że nawet w czasach pandemii naukowcy wciąż radzą sobie z ujawnianiem bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego, które kryje ten obszar. Więcej newsów dotyczących krajów Ameryki Południowej znajdziesz na tej stronie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:turystyka,   PeruDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

to kot jarka z nowogrodzkiej.
Dodano: 01.03.2021 21:10    Przez: Józef Megafon

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.