Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNa wzgórzu w Peru odkryto rysunek ogromnego kota

Na wzgórzu w Peru odkryto rysunek ogromnego kota

Materiał promocyjny

Dodano:
Na wzgórzu w Peru odkryto rysunek ogromnego kota

W Peru odkryto kolejny ponadwymiarowy rysunek stworzony przez starożytną kulturę. Tym razem jest to kot. Zarys zwierzęcia będący częścią słynnych Rysunków Nazca pochodzi z około 200 r. p.n.e. Odkrycie jest jednym z najstarszych artystycznych przedstawień z tajemniczej kolekcji geoglifów zachowanych w południowym Peru, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Kot został odkryty podczas ostatnich prac renowacyjnych infrastruktury przy poznanych już wcześniej obiektów z tej grupy.

Kot z Nazca

Ministerstwo Kultury Peru wydało oświadczenie, że 37-metrowy układ linii przedstawiający kota liczy sobie ponad 2000 lat. Geoglify z Nazca, z których niektóre rozciągają się na setki metrów, zostały wykonane przez starożytnych, którzy usuwali skały z krajobrazu płaskowyżów, tworząc tym samym oszałamiające dzieła sztuki ziemnej, przedstawiające zwierzęta, ludzi i bardziej abstrakcyjne wzory.

Nowo odkryty geoglif kota pochodzi z około 200 r. p.n.e., co sugeruje, że został stworzony przez lud Paracas, poprzedzający kulturę Nazca, która stworzyła większość ikonicznych geoglifów tego regionu w okresie od 200 do 700 r. n.e.

Geoglif kota znacznie wyblakł na przestrzeni wieków i został znaleziony przez przypadek, gdy robotnicy przebudowywali część Mirador Natural, punktu widokowego w obrębie linii Rysunków Nazca. Figura była ledwo widoczna i miała zniknąć z powodu jej położenia na stromym zboczu i skutków naturalnej erozji. Przeprowadzono czyszczenie i konserwację geoglifu, który przedstawia postać kota reprezentowanego z ciałem w profilu i głową skierowaną do przodu. Kształty zwierzęcia były w większości dobrze zdefiniowane przez linię o zmiennej szerokości między 30 a 40 centymetrów.

Choć jest to jeden z najstarszych geoglifów znalezionych na Pustyni Nazca, kot jest podobny w stylu do dziesiątków innych rysunków w regionie, które wprawiły w zakłopotanie zarówno archeologów, jak i opinię publiczną.

Starożytna zagadka

Nowsze badania sugerują, że cel Rysunków Nazca był związany z wodą – cennym towarem na jałowych ziemiach peruwiańskiej równiny przybrzeżnej. Geoglify nie były wykorzystywane jako system nawadniania czy przewodnik do poszukiwania wody, ale raczej jako część rytuału dla bogów – wysiłków mający na celu zesłanie tak potrzebnego deszczu.

Niektórzy uczeni wskazują na przedstawienia zwierząt jako klucz do rozwiązania tej tajemnicy. Niektóre z nich są symbolami deszczu, wody lub płodności i zostały znalezione w innych starożytnych obiektach, m.in. na ceramice, co może być dowodem tej teorii.

Uważa się, że przeznaczenie Rysunków Nazca zmieniało się z czasem. Początkowo pielgrzymi zmierzający do peruwiańskich kompleksów świątynnych wykorzystywali geoglify jako rytualne szlaki procesyjne. Późniejsze grupy, w ramach obrzędu religijnego, rozbijały na ziemi ceramiczne garnki w miejscu przecięcia linii.

Nie ma wątpliwości że zespół tajemniczych rysunków do dziś budzi wiele emocji i rozpala ciekawość badaczy jak i osób doszukujących się nich ingerencji cywilizacji pozaziemskiej. Nie ma wątpliwości, że Rysunki z Nazca są jedną z największych zagadek starożytności i stanowią jeden z ważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego Ameryki Południowej oraz samego Peru. Ten interesujący kraj jest pełen ikon Ameryki prekolumbijskiej absolutnie obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto chce doświadczyć tego kontynentu jako kulturowe przeżycie. Jeśli chcesz się dowiedzieć co jeszcze warto zobaczyć w Peru, wejdź tutaj: https://nawakacje.eu/peru-atrakcje/

Coraz więcej nowych obiektów

Rysunki Nazca są rozrzucone na przestrzeni około 450 kilometrów kwadratowych; niektóre z najbardziej znanych wzorów obejmują małpę ze spiralnym ogonem, orkę, kilka ptaków i postaci humanoidalne. Biorąc pod uwagę, że ponad 140 geoglifów zostało znalezionych w 2019 roku, prawdopodobnie istnieje o wiele więcej tych kreacji czekających jeszcze na swoje odkrycie.

W swoim oświadczeniu Ministerstwo Kultury Peru stwierdziło, że odkrycie geoglifu kota pokazuje, że nawet w czasach pandemii naukowcy wciąż radzą sobie z ujawnianiem bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego, które kryje ten obszar. Więcej newsów dotyczących krajów Ameryki Południowej znajdziesz na tej stronie.

Czytaj więcej na temat:turystyka, Peru
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole