Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15704) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (0)

Sompolno.Żegnamy Janinę Bednarską. Będzie brakowało jej gawęd

Dodano: 16.03.2021 13:18

Zmarła Janina Izabela Bednarska z Sompolna, animatorka życia kulturalnego, znana gawędziarka.

Tadeusz Słodkiewicz poświęcił zmarłej pięknie wspomnienie. - Urodziła się w sierpniu 1925 roku w Sompolnie i tu przeżyła ponad 95 lat. Poza pracą zawodową była pasjonatką i wielkim społecznikiem, animatorką i organizatorem życia kulturalnego na terenie Sompolna i gminy. Nauczycielka miłości do muzyki, śpiewu i tańca. Do końca aktywna nie tylko w życiu społecznym, ale także na scenie – wspomina zmarłą Tadeusz Słodkiewicz. - Zawsze pogodna, uśmiechnięta, pełna życia i humoru. Znakomita artystka sceniczna, recytatorka, gawędziarka. W pełni zaangażowana w to, co robi. Swą działalność, jako organizatorka życia kulturalnego w Sompolnie zaczęła w roku 1960. Przy jej współudziale rodził się i rozwijał dzisiejszy Sompoleński Dom Kultury. Powstawały zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, kabarety. Zespoły te występowały nie tylko na rodzimej scenie, ale m.in. także w Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Płocku, Turku, Koninie i w wielu powiatach i dziesiątkach gmin odnosząc liczne sukcesy. ​Emerytura nie zakończyła jej działalności w Gminnym Ośrodku Kultury. Dalej Pani Iza występowała w zespole „Kwiaciarki” i ostatnim swym dziele „Kabarecie Babskim”. Dopóki zdrowie pozwalało, była aktywnym członkiem Rady Seniorów Powiatu Konińskiego. Nie było uroczystości senioralnej bez skeczy, monologów, gawęd, pani Izy.

- Trudno znaleźć słowa, które pomieściłyby Jej rolę i dokonania, pasję i oddanie oraz wiarę w ludzi. Żegnamy Kobietę pełną szacunku do innych, niosącą niestrudzenie kosz pełen miłości do własnego regionu, jego tradycji, kultury i obyczajów - napisał Stanisław Bielik, starosta powiatu konińskiego w pożegnalnym tekście. - Dziękujemy za wspólne lata, za trud, jaki wkładała w swoją działalność. Za radość życia, którą emanowała. Za szacunek, z którym traktowała każdego z nas. Żegnamy człowieka kultury wielokrotnie odznaczanego - otrzymała odznaki: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla województwa konińskiego”, a także „Zasłużony dla powiatu konińskiego”. Śmierć Pani Izabeli Bednarskiej to niepowetowana strata dla regionu konińskiego. Nikt bowiem, tak jak Ona, nie dbał o społeczność dla dobra tej ziemi, jej kultury i rozwoju. Mieliśmy szczęście znać ją jako twórczynię, która skrupulatnie, pełnymi garściami czerpała ze skarbnicy kultury, jako gawędziarkę łączącą ludzi, którzy przez dziesiątki lat słuchali jej niesamowitych opowieści.

Za swą działalność Janina Bednarska była wielokrotnie nagradzana i odznaczana m.in. „Zasłużona dla Kultury”, „Zasłużona dla Województwa Konińskiego”, „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużona dla Miasta i Gminy Sompolno”, „Zasłużona dla Powiatu Konińskiego”. W 2013 roku została odznaczona przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność społeczną i charytatywną. 

 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.