Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo stosować na rozbudowę mięśni?

Co stosować na rozbudowę mięśni?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co stosować na rozbudowę mięśni?

Treningi i dieta to jedynie część działań prowadzących do zbudowania wymarzonej sylwetki. Jeśli zależy ci na proporcjonalnej, umięśnionej sylwetce, warto wspomagać się suplementami, które z jednej strony pomogą w redukcji tkanki tłuszczowej, a z drugiej- wyeksponowaniu mięśni. Dziś skupimy się na tych drugich.

Dodatkowa suplementacja jest potrzebna każdemu, komu zależy na efektywnym przyroście masy mięśniowej. Jaki składnik odpowiada za rozbudowę naszych mięśni? Przede wszystkim są to aminokwasy. Wśród nich wyróżniamy aminokwasy egzogenne (organizm sam nie jest w stanie ich wyprodukować, należy dostarczać je w pożywieniu) czyli aminokwasy BCAA (fenyloalanina, treonina, walina, izoleucyna, leucyna, tryptofan). Druga grupa to aminokwasy endogenne, które nasz organizm produkuje samodzielnie: seryna, glutamina, cytrulina, tyrozyna, cysteina, GABA (kwas gamma-aminomasłowy), glicyna. Jakie są zalety odżywek aminokwasowych i w czym przewyższają produkty białkowe? W co warto się zaopatrzyć?

Czemu potrzebujesz odżywek aminokwasowych?

Aminokwasy są podstawowym składnikiem powodującym rozrost masy mięśniowej. Wspomagają też mięśnie, blokując procesy kataboliczne, które prowadzą do rozpadu białek mięśni. Zaletą odżywek aminokwasowych jest ich szybkie wchłanianie. W przeciwieństwie do protein dostarczanych w odżywkach białkowych, odżywki aminokwasowe nie wymagają strawienia. Z tego powodu odżywki aminokwasowe są częściej wybierane przez sportowców i osoby oddające się intensywnemu treningowi.

Beta-alanina – jakie ma właściwości?

Do aminokwasów należy między innymi beta-alanina.  Jej właściwości powodują, że odżywki z beta-alaniną to idealna propozycja dla sportowców, którym zależy na rozbudowie i wzmocnieniu mięśni, a także utrzymaniu ich w najwyższej formie.  Ważną cechą beta-alaniny jest fakt, że wchodzi w skład karnozyny. Karnozyna z kolei odpowiada za pracę układu sercowo-naczyniowego, hamuje procesy starzenia i wzmacnia odporność na infekcje. Karnozyna ma też kluczową rolę w rozwoju mięśni – jej duże stężenie we włóknach mięśniowych umożliwia zniwelowanie zmęczenia mięśni przez regulację poziomu ph w mięśniach. Beta-alanina odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Substancja ta jest też bardzo skutecznym antyoksydantem – pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje, a jednocześnie obniża toksyczność metali, które dostają się do organizmu przez zanieczyszczone powietrze i pożywienie.

Beta-alanina a kreatyna

W odżywkach aminokwasowych beta-alanina łączona jest często z kreatyną, wspomagając jej działanie. Kreatyna (czyli kwas beta-metyloguanidynooctowy) naturalnie występuje w mięśniach szkieletowych. Jej suplementacja przynosi podobne efekty jak suplementacja beta-alaniny: pozwala uzyskać beztłuszczową masę mięśniową, zwiększa siłę i wytrzymałość. Organizm wytwarza znikome ilości kreatyny, dlatego kulturyści powinni sięgać po jej suplementację.

Warto wiedzieć, że kreatyna nie zastąpi beta-alaniny, ani odwrotnie. Jednak biorąc pod uwagę, że oba te związki wzajemnie wzmacniają swoje działanie, warto zaopatrzyć się zarówno w odzywki z kreatyną, jak i te z beta-alaniną.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, sport, kulturystyka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole