Dzisiaj jest wtorek 22 czerwca 2021, imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16376) SPORT FORUM FIRMY (5611) PRACA (72) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
21 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kazimierz Biskupi. Będą szczepić podczas pikniku. ... (7)Nasze sprawy - zapowiedź (3)

Prosto z konińskiej synagogi o planach ożywienia zabytku

Dodano: 9.04.2021 10:11

O planach ożywienia konińskiej synagogi mówili w programie „Nic się nie dzieje?” Paweł Adamów, zastępca prezydenta i Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Miasto Konin po latach starań, od grudnia 2020 jest właścicielem synagogi i przyległego terenu. Co dalej z tym zabytkiem, z tym miejscem?

- Podjęliśmy dużo wysiłku, aby przejąć synagogę – przyznaje Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Negocjacje z prywatnym właścicielem nie były łatwe, nie dysponowaliśmy jako miasto finansami, aby zakupić tę nieruchomość, dlatego zamieniliśmy na inne tereny. Słyszeliśmy od mieszkańców, także radnych, że to była dobra decyzja. Od razu rozpoczęliśmy więc przygotowania do złożenia wniosku o dofinasowanie na  zagospodarowania synagogi. Odbyliśmy szereg spotkań z konserwatorem zabytków w tym temacie. 

Paweł Adamów odwołał się do ankiety, w której zapytano mieszkańców Konina o pomysły na zagospodarowanie zabytku. - Chcieliśmy się dowiedzieć jak rozwijać w przyszłości  temat synagogi. W naszym wniosku do ministerstwa kultury opisaliśmy przeprowadzone konsultacje i pomysły mieszkańców. Te konsutlacje to był jeden z naszych lepszych ruchów.

Wypełniono blisko 1300 ankiet, w których ponad 90 respondentów wypowiedziało się, aby w synagodze były funkcje biblioteczno – kulturalne. - Synagoga jako miejsce studiowania ksiąg nadaje się niemalże idealnie do tego – powiedział Damian Kruczkowski, dyrektor biblioteki. -  Tym bardziej, że jest to na mapie Konina jedno z nielicznych, dobrze zachowanych miejsc, które należałoby udostępnić mieszkańcom.

W ankiecie mieszkańcy poparli pomysł stworzenia centrum czterech kultur. - Konin kiedyś wielowyznaniowe, wielokulturowe, jak większość przedwojennych miast. Byli prawosławni, ewangelicy, wyznania mojżeszowego, katolicy, dobrze by było, gdyby to miejsce mogło opowiadać o tych wyznaniach, kulturach - powiedział Damian Kruczkowski. 

- W ostatnim momencie przejęliśmy tę nieruchomość – dodał Paweł Adamów. – Budynek wymaga remontu i trzeba to robić w sposób odpowiedzialny. Jeżeli uda się pozyskać środki z ministerstwa to mamy na uwadze wymianę więźby dachowej, stolarki okiennej w tym samym duchu, instalacji odwodnieniowej. Warto by było, aby już w tym roku udostępnić na tyle, ile się da. Chcemy, żeby to było miejsce otwarte. Dla mieszkańców jest to ważny obiekt, więc dużo pracy przed nami. Dlatego piony techniczne w urzędzie będą się zajmować kwestiami remontowymi, a wydziały kulturalno – społeczne będą animować pewne funkcje, aby ożywić otoczenie synagogi.   

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:synagoga Konin,   ankieta synagoga,   Paweł Adamów,   Damian Kruczkowski,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Sprzedaż żydom z zyskiem i już. Nie potraficie utrzymać czystych chodników, starówka wymarła a zabieracie się ze kolejne pakowanie kasy w coś co nigdy nie przyniesie zysku tylko straty. Nic dziwnego że zadłużyliście miasto na ponad 200 000 000.
Dodano: 9.04.2021 12:03    Przez: Glos
avatar Ciekawy jestem układu bo najpierw dla Kruczkowskiego posadka, potem Chanuki na Placu Wolności, a teraz szykuje Korytkowski mu synagogę.... Korytkowski zrezygnuj z Konina! My tu Ciebie nie chcemy ! Zobaczcie jeden zadłuża miasto, Nowak jedzie na MMA to jacyś nie prezydenci tylko kpiarze !
Dodano: 9.04.2021 14:39    Przez: komornikKoninski
Też chciałbym mieć takiego fajnego kumpla jak ma p. Kruczkowski, pan Korytkowski nie dość, że załatwił mu ciepłą posadkę to i jeszcze z naszych pieniędzy funduje jemu synagogę, żeby p. Kruczkowski ze swoją świtą miał się gdzie zabawiać. A za 20, 30 lat żydzi i tak to legalnie odbiorą i sprzedadzą po raz kolejny. Tak się robi mądrze interesy. Dobrze, że na tej synagodze prezydent się potknął i już tego prezydenta nikt nie wybierze po raz drugi.
Dodano: 9.04.2021 20:23    Przez: Matilan
avatar Buahaha.Nasi starsi bracia w wierze nie zapłacili Pajzerowi za 2 mln dawek.Bo to za drogo.To tak jak przyszedł Icek do najdroższego lekarza w mieście no i po wizycie mówi iż nie zapłaci bo za drogo i nie zapłaci.Na to lekarz pyta skoro przyszedł do najdroższego lekarza skro jest tak biedny.Bo dla mojego zdrowia nic nie jest najdtoższe odpowiada Icek.Podobnie jest z tą synagogą.Po co płacić podatki i czynsze skoro goje z Konina za to zapłacą.
Dodano: 9.04.2021 12:24    Przez: Tomasz Kobrzycki
Dyrektor MBP Damian Kruczkowski jest jednocześnie rabinem w Synagodze ?
Dodano: 9.04.2021 13:15    Przez: Tylko pytam

KOMENTARZE

Ciągle tylko synagoga i żydy, a kiedy amfiteatr?! Odnawiają coś, co nie przyniesie żadnych korzyści dla miasta. Konin jest ciągle zadłużany!!!!!!!!
Dodano: 10.04.2021 13:36    Przez: Klemens
a gdzie naczelny rabin K.P.
Dodano: 10.04.2021 18:14    Przez: Krzysztof Sz
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.