Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17169) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstaje nowy most w Bernardynce. Dobre tempo inwe ... (0)Sportowe nagrody rozdane. Miasto wyróżniło siedem ... (2)

Z pracy kmieci z Kurowa Zemełkowie wybudowali słynną kamienicę

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.04.2021 14:57

O historii Kurowa wiemy znacznie więcej niż o innych wsiach otaczających Konin, ponieważ jako własność miasta często był wymieniany w lustracjach i opisach oraz innych dokumentach, które znaleźć można w archiwach.

Stąd znamy imiona szesnastowiecznych sołtysów Kurowa - Wojciecha i Macieja. Przy tym drugim w dokumentach widniało również nazwisko -  Rumiński (być może pochodził z Rumina) - oraz lata jego urzędowania: 1563-1566.

Nie pochodził z Kurowa

Piętnaście lat później sołtysem był inny Maciej, który budził nadzwyczajne zainteresowanie historyków jako ojciec Jana Zemełki, lekarza i najsłynniejszego chyba konińskiego mieszczanina. To dlatego przez długi czas powtarzano tezę – nieprawdziwą, jak się okazało po dokładniejszych badaniach - że Jan Zemełka pochodził z Kurowa.

Otóż nie pochodził, bo jego ojciec nie miał w Kurowie chałupy, tylko solidny dom w Koninie. Jak to – zapyta zapewne spora grupa czytelników – był sołtysem i nie mieszkał we wsi, której mieszkańców reprezentował? Nie mieszkał, ponieważ urząd sołtysa w XVI wieku wyglądał zupełnie inaczej niż cztery stulecia wcześniej, a już w niczym nie przypominał tego, z czym mamy do czynienia współcześnie.

Na prawie niemieckim

Żeby to wytłumaczyć, muszę się cofnąć w czasie do XII i XIII wieku, kiedy w polskich wsiach i miastach wprowadzano tak zwane prawo niemieckie, które – nie wdając się w szczegóły – pozwalało zamienić liczne daniny w naturze i posługi (na przykład obowiązek budowy i naprawy grodów) na czynsz i wyjmowało mieszkańców spod jurysdykcji sądowej władcy. W tamtym czasie sołtysem zostawał najczęściej jeden z gospodarujących we wsi chłopów, a jego zadaniem było ściąganie czynszu od mieszkańców na rzecz właściciela oraz rozstrzyganie drobniejszych sporów sądowych w pierwszej instancji.

W zamian otrzymywał większy od innych kmieci nadział ziemi oraz prawo do zatrzymywania dla siebie – to jeden z przykładów - jednej szóstej pobranych czynszów i jednej trzeciej orzeczonych kar. Ponieważ z czasem sołtysi zyskali też prawo do prowadzenia karczmy, jatek i młyna, był to urząd bardzo dochodowy. Ale miał też swój minus w postaci obowiązku stawienia się konno na wojnie z ustalonym w umowie uzbrojeniem.

Mieszczanin sołtysem

Z czasem wielu sołtysów zyskało dzięki tak znacznym dochodom pozycję stawiającą ich ekonomicznie wyżej nawet od drobnego rycerstwa. Urząd ten stał się więc łakomym kąskiem, co sprawiło, że szlachta wymogła na królu Władysławie Jagielle przywilej, przyznający im prawo do przymusowego wykupywania sołectw od sołtysów pod pretekstem, że nie wywiązują się ze swoich obowiązków. W ten sposób w krótkim czasie w dobrach szlacheckich zlikwidowano prawie wszystkie sołectwa, a w innych majątkach przejęła je szlachta lub mieszczanie.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Z pracy kmieci z Kurowa Zemełkowie wybudowali słynną kamienicę

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@portal.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konińskie Wspomnienia,   Kurów,   Jan ZemełkaDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Czy są jakieś informacje odnośnie rodziny Kurowskich zamieszkującej dawny Kurów? Zastanawiam się czy nazwisko moich przodków może wywodzić się właśnie od nazwy tej miejscowości, gdyż ostatni ślad urywa się w połowie XIX wieku w Pątnowie. Byłbym wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam
Dodano: 11.04.2021 16:51    Przez: Autorytet

KOMENTARZE

Każda miejscowość większa czy mniejsza ma swoją historię, faktem jest, że Konin tworzą mieszkańcy głównie napływowi zachęceni po wojnie powstającym tu przemysłem, głównie opartym na węglu do osiedlania się właśnie w Koninie. My znamy historię swoich miejscowości rodzinnych, w których się urodziliśmy i wychowaliśmy, a jakiś Zemełka czy Urbanowska nic nam nie mówi i jakie to dzisiaj ma znaczenie ?
Dodano: 11.04.2021 16:23    Przez: Nowy Konin
Historia miasta Konin jest oczywiście ważna, ale chyba ważniejsza jest dzisiejsza sytuacja Konina i jego przyszłość, w której żyjemy, bo przyszłość miasta rysuje się nieciekawie, zakłady pracy upadają, młodzież ucieka z Konina gdzie "pieprz rośnie", bo pracy nie ma, a jeśli jest to tylko dla swoich PO znajomości, a więc znajomość historii nam w niczym nie pomoże.
Dodano: 11.04.2021 16:30    Przez: Nowy Konin
avatar Czy są jakieś informacje odnośnie rodziny Kurowskich zamieszkującej dawny Kurów? Zastanawiam się czy nazwisko moich przodków może wywodzić się właśnie od nazwy tej miejscowości, gdyż ostatni ślad urywa się w połowie XIX wieku w Pątnowie. Byłbym wdzięczny za każdą informację. Pozdrawiam
Dodano: 11.04.2021 16:51    Przez: Autorytet

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.