Dzisiaj jest środa 12 maja 2021, imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17167) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 14oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Powstaje nowy most w Bernardynce. Dobre tempo inwe ... (0)Sportowe nagrody rozdane. Miasto wyróżniło siedem ... (2)

Zmarł Janusz Gulczyński - koniński regionalista, badacz historii

Dodano: 13.04.2021 10:35

Muzeum Okręgowe w Koninie poinformowało o śmierci regionalisty Janusza Gulczyńskiego.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci naszego serdecznego kolegi i wieloletniego współpracownika, Pana Janusza Gulczyńskiego.

Janusz Gulczyński od blisko czterech dekad był częścią zespołu Muzeum Okręgowego w Koninie. Swoją pracę wykonywał z niezmienną pasją i zaangażowaniem. Jego drobiazgowość i skrupulatność w wykonywaniu powierzonych zadań stała się wśród pracowników wręcz przysłowiowa. Zbiory podległego mu Działu Historycznego otaczał troskliwą opieką, jednocześnie dbając o rozbudowę kolekcji.

Był autorem kilkudziesięciu wystaw oraz licznych publikacji związanych z dziejami Ziemi Konińskiej. Zajmował się również tematyką judaistyczną, której poświęcił szereg wystaw i wydawnictw. Tymi działaniami bezpośrednio wspierał upowszechnianie wiedzy o Zagładzie oraz dziejach społeczności żydowskiej w regionie konińskim. Od lat współpracując z miejscowymi kolekcjonerami, wspierał i ukierunkowywał ich pasje w kolejnych odsłonach projektu „Kolekcjonerzy i hobbyści”. Niezwykle ważnym aspektem pracy Janusza Gulczyńskiego było założenie i prowadzenie Archiwum „Solidarności” – zabytków historycznych związanych z tym związkiem, ale także i innymi organizacjami niezależnymi.

W pamięci koninian zapisze się nie tylko jako regionalista i niestrudzony badacz historii, ale również poeta. Wyróżniany i nagradzany w wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursach literackich, o swojej relacji z liryką w 2017 roku mówił: „…w ostatecznych chwilach, kiedy nie można już zrobić nic więcej, wtedy piszę poezję.”.

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MOK,   muzeum Konin,   zmarł Janusz Gulczyński,   regionalista,  NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.