Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKupno kryptowalut - giełda, kantor czy bitomat?

Kupno kryptowalut - giełda, kantor czy bitomat?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kupno kryptowalut - giełda, kantor czy bitomat?

Co będzie najlepsze aby wykonać pierwsze kroki do inwestowania - giełda, kantor czy bitomat?

Kupno kryptowalut staje się z roku na rok coraz prostsze. Do dyspozycji klientów indywidualnych zostają oddane coraz to nowsze usługi, związane z walutami cyfrowymi. W ciągu dziesięciu lat przeszliśmy z oligopolu kilku pionierskich giełd do tysięcy punktów zakupu kryptowalut – zarówno online, jak i w fizycznych kantorach czy bankomatach kryptowalutowych (bitomatach). Przyjrzyjmy się więc sposobom, jak bezpiecznie zakupić Bitcoina i inne kryptowaluty. 
 

Giełdy kryptowalut – najtańszy sposób na zakup Bitcoina i kryptowalut

Wciąż najpopularniejszym sposobem, na zapełnienie swojego kryptowalutowego portfela, są tradycyjne platformy, służące do handlu i wymiany kryptowalut. Najczęściej wybieranymi przez Polaków giełdami kryptowalut jest rodzimy Bitbay, a także największy na świecie Binance. Bitbay to giełda z polskimi korzeniami, więc od lat obsługuje wpłaty w złotówkach, czemu – m. in. – zawdzięcza swoją popularność. Platforma obsługuje także wpłaty innych walut, jak Euro, Funt czy Dolar. Swoje konto na Bitbay możemy zasilić tradycyjnymi walutami na kilka sposobów. Najmniej obciążony kosztami jest tradycyjny przelew bankowy. Przelew ekspresowy nie ma sensu, gdyż i tak trzeba czekać, co najmniej, kilka godzin na zaksięgowanie wpłaty przez Bitbay. Giełda nie pobiera prowizji za depozyt środków za pomocą przelewu. Kolejną opcją jest szybkie zasilenie konta przy użyciu karty kredytowej/debetowej. Tutaj jednak musimy liczyć się z prowizją, wynoszącą 2,99% od wpłacanej kwoty (min. 10 zł). Dla osób, operujących papierową gotówką, możliwa jest wpłata usługą „Payment Technology” w placówkach Poczty Polskiej. Warto zadbać o dowód pozyskania środków w gotówce, gdyż konto może zostać zablokowane. Wynika to z procedur AML, które rzucają podejrzenia na duże kwoty, niewiadomego pochodzenia. 

Inną opcją do rozpoczęcia swojej przygody z zakupem kryptowalut jest giełda Binance, która jakiś czas temu wprowadziła język polski, jako jedną z dostępnych wersji językowych. W kwestii wpłat, na Binance możemy skorzystać z przelewu SEPA, którego koszt waha się w granicach 5-10 zł, a przetworzenie transakcji zajmuje 1 dzień roboczy. Na tej giełdzie kryptowalut możemy także skorzystać z opcji zakupu kryptowalut za pomocą karty płatniczej. Musimy liczyć się jednak z kosztami przewalutowań, gdyż karty VISA i MasterCard przetwarzają taką transakcje w Euro.
PLN (konto bankowe) -> EUR -> PLN (Binance). 

Korzystanie z walut tradycyjnych na giełdach – czyli także wpłat – wiąże się z koniecznością weryfikacji konta – przejścia procedury KYC/AML. Potrzebny będzie dowód tożsamości, rachunek za media lub wyciąg z konta bankowego (potwierdzienie adresu) oraz selfie (potwierdzenie właściciela dowodu tożsamości). Jeśli szukacie więcej informacji na temat kryptowalut i samych giełd kryptowalutowych oraz tego jak rozpocząć swoją przygodę na tym rynku zobaczcie stronę https://gielda-kryptowaluty.pl/ - znajdziecie tam wiele szczegółowych i ciekawych informacji na ten temat.
 

Zakup kryptowalut w kantorach online i kantorach stacjonarnych

Kupowanie Bitcoina oraz innych kryptowalut jest możliwe także za pośrednictwem platform i placówek, których schemat działania znamy dobrze z kantorów wymiany tradycyjnych walut. Kupno kryptowalut poprzez kantory online jest nieco prostsze niż ich zakup na giełdzie. W zasadzie cała operacja odbywa się w trzech krokach. Najpierw wybieramy kwotę, za która planujemy zakupić Bitcoina lub inne kryptowalut. Następnie wybieramy adres portfela, na który mają zostać przesłane środki (już przewalutowane na BTC) oraz wykonujemy przelew bankowy, przestrzegając instrukcji, którą przedstawił kantor. Czasami kantor utworzy dla nas dedykowany, bezpieczny portfel, z którego możemy dowolnie operować środkami – jednak lepiej skorzystać z portfela na komputerze lub portfela sprzętowego. Transakcja zostaje przetworzona błyskawicznie, po otrzymaniu pieniędzy przez kantor. Przelew ekspresowy – który na giełdzie jest raczej bezużyteczny – w tym wypadku pozwala na bardzo szybki zakup wybranej kryptowaluty. 

W niektórych większych miastach możemy skorzystać także z kantorów stacjonarnych, które chętnie wymienią swoje Bitcoiny na Twoją gotówkę lub odwrotnie. Pamiętajmy jednak, że – mimo iż prostszy – zakup kryptowalut w kantorach jest dużo mniej opłacalny, gdyż właściciel kantoru narzuca swoją marżę (spread) pośrednika, która w skali zakupu całego Bitcoina (1 BTC) może wynosić nawet 20 000 złotych. 
 

Bitomaty – Bankomaty Bitcoin 

Najszybszym i (do pewnej kwoty) anonimowym – ale zarazem najdroższym (marża pośrednika) – sposobem zakupu kryptowalut za gotówkę, jest skorzystanie z bitomatu. Przynajmniej kilka bitomatów da się znaleźć w każdym większym, a nawet pomniejszych, polskich miastach. Najczęściej są one zlokalizowane w galeriach handlowych. Zakup kryptowalut w bitomacie jest najprostszym sposobem ze wszystkich, omawianych na łamach tego artykułu. Wystarczy przygotować sobie wcześniej portfel oraz jego adres, na który przesłane zostaną cyfrowe monety. Bitomat przyjmuje gotówkę, więc korzystamy z niego tak, jak z bankomatu z funkcją wpłatomatu. Następnie wpisujemy nasz adres portfela (lub bitomat sczytuje nasz kod QR, w którym zapisany jest ten sam adres), przelicza wpłaconą kwotę przez kurs danej kryptowaluty i przesyła na podany adres portfela. 

Jeśli zaś wypłacamy pieniądze z bitomatu, weryfikacja nie jest konieczna do kwoty 15 000 Euro. W innym przypadku wymieniamy kryptowaluty anonimowo.

Popularnym ostatnio stał się zakup kryptowalut poprzez Revolut i inne tego typu usługi. Pamiętajmy jednak, że Revolut nie pozwala nam wypłacić naszych cyfrowych monet, a jedynie oferuje ich syntetyczne odpowiedniki, które w rzeczywistości są kontraktem na różnicę cen (zarabiamy lub tracimy na wahaniach kursu). 

Przeczytaj również:Czym jest porfel kryptowalut?
Czytaj więcej na temat:kryptowaluty, finanse
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole