Skocz do zawartości
LM.plWiadomościRemont kuchni - co zrobić ze starą zabudową?

Remont kuchni - co zrobić ze starą zabudową?

Materiał Partnera

Dodano:
Remont kuchni - co zrobić ze starą zabudową?

Przychodzi taki czas, kiedy stara zabudowa kuchenna przestaje nam już dobrze służyć i wymieniamy ją na zupełnie nową. Perspektywa odnowionej kuchni cieszy, ale do rozwiązania pozostaje istotna sprawa - co zrobić ze starą zabudową? Jak się jej pozbyć?

Nowe życie starej kuchni

Jeżeli nasza zabudowa jest tylko nieznacznie podniszczona lub wymieniamy ją, ponieważ zwyczajnie pragniemy zmiany wnętrza, a meble są jeszcze funkcjonalne, to istnieje szansa na to, że mogą one dostać nowe życie w innym domu czy mieszkaniu. Ogłoszenie wśród lokalnej społeczności o oddaniu za darmo starej zabudowy kuchennej może zdziałać cuda - chętny na zabranie od nas mebli sam się zgłosi! Być może ktoś ma kuchnię w nie najlepszym stanie i nasza, całkiem dobra zabudowa, będzie dla tej osoby szansą na przeprowadzenie remontu po kosztach. Dla nas z kolei perspektywa pozbycia się starych mebli kuchennych będzie równoznaczne z rozwiązaniem kwestii pozbycia się niechcianych gabarytów. Ogłoszenie można napisać odręcznie i rozwiesić na osiedlu, a jeśli preferujemy kontakt internetowy, to z odsieczą przychodzą lokalne portale z ogłoszeniami albo grupy typu „oddam, sprzedam, zamienię” w sieciach społecznościowych.

Utylizacja przez firmę wywożącą gruz

Wygodnym sposobem na pozbycie się starej zabudowy jest wywiezienie jej dzięki współpracy z firmą wywożącą gruz. Wspomniana wygoda zaczyna się ona już w momencie rozbiórki starych szafek kuchennych. Niezależnie, czy chcemy pozbyć się ich w całości, czy zamierzamy np. rąbać je siekierą, tymczasowo musimy przecież gdzieś te odpady umieścić. Zwykle nie ma na to warunków ani miejsca. Od firmy wywożącej gruz możemy wynająć kontener budowlany. Tam trafić mogą wszystkie fronty, szafki, półeczki, drzwiczki i inne elementy zabudowy. Podstawienie kontenera i późniejszy jego odbiór wraz z całą zawartością to pełna usługa, której koszt obejmuje zarówno kilkudniowe dysponowanie przez nas kontenerem, jak i transport odpadów w miejsce, gdzie odpady zostaną poddane recyklingowi. Kontenery budowlane najłatwiej jest podstawić na posesję z działką, jednak jeśli remontujemy kuchnię w budynku wielorodzinnym, np. w bloku czy kamienicy, usługa utylizacji odpadów po remoncie również nie będzie problemem. Kontener można ustawić na wewnętrznym dziedzińcu lub po prostu pod blokiem w dogodnym miejscu, tak aby nie zastawiał wjazdów czy wyjazdów, drogi pożarowej etc. Najlepiej poinformować o tym fakcie spółdzielnię mieszkaniową, a ta wskaże najdogodniejsze miejsce.

Wywóz do PSZOK

Innym pomysłem jest samodzielny wywóz zniszczonej zabudowy do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkty te zlokalizowane są w każdej gminie. Najlepiej wcześniej skontaktować się z Punktem i ustalić dokładne warunki oddania starej zabudowy kuchennej - w każdej gminie może to wyglądać nieco inaczej. Nie powinniśmy jednak liczyć na to, że pracownik Punktu podjedzie po zabudowę do nas, do miejsca przeprowadzanego remontu, ani tym bardziej na pomoc pracownika przy przenoszeniu zabudowy lub jej części z mieszkania do środka transportu. Zarówno wyniesienie starej zabudowy z mieszkania jak i jej transport jest w przypadku PSZOK zawsze po naszej stronie. Jeśli do utylizacji mamy stare meble kuchenne, mogą być one potraktowane w Punkcie jako odpady wielkogabarytowe. Jeśli jednak porąbaliśmy zabudowę i udało nam się umieścić jej fragmenty w workach na śmieci, obowiązuje nas zasada segregowania odpadów, czyli każdy worek powinien zawierać określone tworzywo - osobno odpady drewniane, osobno metalowe, osobno z tworzyw sztucznych itd.

Jeśli czeka nas remont kuchni i szukamy sposobu na utylizację starej zabudowy, w pierwszej kolejności warto zorientować się, czy może w naszym otoczeniu jest ktoś, kto chętnie przyjmie od nas niepotrzebne meble. Może się okazać, że ogłoszenie o oddaniu zabudowy rozwiąże problem. Jeśli to nie pomoże, warto wynająć kontener na gruz, w cenę wynajmu wchodzi też transport zawartości na wysypisko. Jeśli zaś posiadamy własny transport, starą zabudowę oddać można do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Czytaj więcej na temat:
dom, mieszkanie, remont, meble
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole