Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło. Geotermia szansą na rozwój

Koło. Geotermia szansą na rozwój

Materiał promocyjny

Dodano:
Koło. Geotermia szansą na rozwój

Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi oraz wykorzystanie w przyszłości wód termalnych do celów rekreacji to główne oczekiwania związane z „Budową ciepłowni geotermalnej w mieście Koło wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o. o.”. 

Przypomnijmy – Koło posiada złoża wód geotermalnych, a Spółka miejska jest w trakcie budowy ciepłowni geotermalnej. Jak twierdzi burmistrz miasta Krzysztof Witkowski oraz prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Przemysław Stasiak - Koło czeka zmiana cywilizacyjna, jaką jest odejście od węgla kamiennego w kierunku odnawialnych źródeł energii. Inwestycja ta, druga tak duża w mieście, znacząco wpłynie na jego rozwój. 

Na miejskiej działce w Chojnach wykonany został pierwszy odwiert Koło GT -1. Przed nami wykonanie drugiego odwiertu i budowa ciepłowni – już na terenie MZEC Sp. z o. o. Nowa ciepłownia będzie posiadała dublet geotermalny, tj. otwór produkcyjny i otwór chłonny. Woda będzie krążyć w obiegu zamkniętym. Ciepło dla miasta będziemy pozyskiwali z głębokości około 3 km, temperatura w otworze GT – 1 wynosi około 85 st. C., a jego wydajność to ok. 260 m3/h. Wykonanie pierwszego otworu kosztowało ponad 23 mln zł, z czego 22 mln 150 tys. zł. wynosiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Spółka MZEC podpisała Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie pozostałej części inwestycji (tj. budowy ciepłowni wraz z drugim odwiertem oraz budowę rurociągu geotermalnego). Kwota dofinansowania to 15 095 620,86 zł netto natomiast wartość całej inwestycji to 37 274 065,26 zł brutto, brakująca kwota zostanie uzupełniona pożyczką z NFOŚiGW w Warszawie oraz ze środków własnych Spółki. 

Budowa kolskiej geotermii to skok cywilizacyjny dla naszego miasta i mieszkańców. To rezygnacja z węgla, a więc redukcja emisji CO2 do atmosfery, a co za tym idzie oszczędności związane z obecnym przymusem zakupu przez spółkę uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pociągnie to za sobą stabilizację cen za ogrzewanie dla odbiorców. Co ważne w przeciwieństwie do pomysłów jakie pojawiały się w poprzedniej kadencji, geotermia będzie w 100% własnością miasta, a więc mieszkańców. Ponadto mam już w planach wykorzystanie wód termalnych do celów rekreacyjnych

– powiedział burmistrz Koła Krzysztof Witkowski.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole