Dzisiaj jest piątek 19 stycznia 2018, imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23957) SPORT FORUM FIRMY (5123) PRACA (66) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -1oC
Jutropogoda
0 / -3oC
Pojutrzepogoda
0 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozumienie Górnika i Tura 1921. ,,Rozmowa, a nie ... (20)ZE PAK jednak będzie ogrzewał Konin. Podpisano por ... (53)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościWileńskie Kaziuki w Koninie

Wileńskie Kaziuki w Koninie

Dodano: 15.03.2009 11:00
Dzisiaj Koniński Dom Kultury zaprasza na godzinę 15.00 na Kaziuki, które w ubiegłym roku po raz pierwszy odbyły się w Koninie i zostały sympatycznie przyjęte przez mieszkańców.

Podczas tegorocznego kaziukowego kiermaszu, zorganizowanego przez Urząd Miejski w Koninie przy współpracy z Konińskim Domem Kultury oraz Stowarzyszeniem Współpracy Polska–Wschód, na pewno nie zabraknie atrakcji.
Tradycyjny jarmark wileński czyli Kaziuki od trzech wieków jest zwiastunem wczesnej wiosny.

Swoje wyroby zaprezentuje kilkunastu twórców ludowych z Wielkopolski, a także z Litwy. Będzie można kupić między innymi piękne, oryginalne pisanki wykonane przez artystki ludowe z Turku, wśród nich niezwykłe pisanki, na których Irena Spławska z Władysławowa maluje ikony. Będą rzeźbiarze, malarze, wikliniarz, hafciarki, a w ich gronie Zofia Walczak z Konina która wykonuje z kolorowej włóczki … ocieplacze na jajka wielkanocne. Będzie także Józef Dzieciątkowski, który przywiezie ze sobą gliniane garnki, misy i donice.

Podczas kiermaszu będzie można kupić także kolorowe palmy wielkanocne, wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zagórowie a także drewniane zabawki (z typowym ,,ptakiem-latakiem’’ na kółkach), ozdoby ze słomy, stroiki na stół wielkanocny, pachnące świece, biżuterię i ciekawie odnowione meble po prababci. Goście z zaprzyjaźnionych z Koninem miast partnerskich z Litwy przywiozą wykonane przez tamtejszych artystów ludowych rzeźby, przybory kuchenne i niezwykłe wycinanki z papieru.

W holu głównym KDK będzie też stoisko z litewskim chlebem i sercami piernikowymi, a przez cały czas trwania imprezy przygrywać będą zespoły ludowe z Litwy. Goście będą częstowani chlebem litewskim ze smalcem i ogórkami. Podczas kiermaszu odbywać się będzie licytacja saganków ze smalcem oraz litewskich serc piernikowych. Dochód z tej licytacji, którą poprowadzi Mirosław Jurgielewicz, przeznaczony zostanie na wsparcie bibliotek szkolnych na Wschodzie.

Kaziuki - święto niezwykle kolorowe, jarmarczne, rozpoczynające się w pierwszych dniach marca w Wilnie i okolicach, trwa - bywa - nawet dwa tygodnie. Jarmarki Kaziukowe zawdzięczają Wilnianie świętemu Kazimierzowi, synowi Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Kazimierz junior był postacią niezwykłą: był uczniem Jana Długosza, uczestniczył w wyprawach wojennych i misjach dyplomatycznych do Malborka. Na Litwie sprawował funkcję podkanclerza. Jego szczątki spoczywają w katedrze wileńskiej. W 1602 roku papież wyniósł go na ołtarze. Kazimierz był jednym z pierwszych świętych na Litwie i jest jej patronem. Od mniej więcej połowy XVII wieku urodzinom świętego towarzyszył jarmark, zwany Wileńskim Kaziukiem.

Czym się Wileńskie Kaziuki charakteryzowały, opowiadali już ubiegłoroczni goście - Wilnianie, członkowie Kapeli Kaziuka Wileńskiego, wspomagani w Konińskim Domu Kultury przez poznaniaka, ale rodem z Wilna. Właściwie na kaziukowym jarmarku było wszystko, poza chyba handlem zwierzętami. Kiedyś jarmark zaczynał kolorowy pochód, pełen przebierańców, kuglarzy. W pochodzie jechało też to, czym potem handlowano. A na straganach znaleźć można było mnóstwo wyrobów z drewna, obok drewnianych łyżek były drewniane rzeźby. Były wyroby lniane, beczki, cebry, podróżne kuferki. Ponieważ jarmark poprzedzał święta wielkanocne, można było też kupić wielkanocne palmy, malowane jaja, zające z trawy. Do tego pojawiali się miejscowi malarze i muzykanci. Podobnie jest także dzisiaj, choć nie da się ukryć, że trochę to święto się zmieniło, skomercjalizowało. Cóż, takie czasy i pewnie się tego nie zmieni, choć szkoda by było, gdyby stało się czymś na wzór Walentynek.

Kaziuków nie można sobie wyobrazić bez pierników - koniecznie w kształcie serca. Te oryginalne, sprzedawane kiedyś, kiedyś na jarmarku w Wilnie, były przebite strzałą albo miały wypisane sentencje, które przytaczali członkowie Kapeli Kaziuka Wileńskiego: „Kaziukowe serca daja, bo na złotnia mnie nie staja. Zapamiętaj sobie dzień, gdy ja mówił kocham cień”. Takie serca kupowało się dla ukochanej w dowód miłości i przywiązania: „Żebysz była moja i więcej niczyja, serca moja dratwo do twego przyszyja”, „Serca moja hyc na twoja...”.
Wileńskie Kaziuki są organizowane w kilku miastach Polski. Te najbardziej znane są w Lidzbarku Warmińskim i w Poznaniu.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:KDK,   Kaziuki

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

Jak mieszkaliśmy w Krurzewnikach na wschodzie razem ze wstrętnym plemiem Kargulów i Szygędow ,toi przypomniała mi się pewna anegdota …….Jaśko ty kania pojił no da pojił , a kto widiał nu drugi kań widział Stacho ,ja poniał , a ty słyszał ,co? Kargulowe Kaziuki z naszych Krurzewnik w Koninie ,a nawet nodus te byndom te nasze ocieplacze na jajka wielkanocne co worka majtów na zime nie trza nosić Ale świat jest postępowy tu w Koninie jest kobitka ,może nasza z Krurzewnik która wykonuje je z kolorowej włóczki …te ocieplacze na jajka wielkanocne.
Dodano: 24.06.2011 14:47    Przez: ~E.Tkaczuk
TW ,,Edward'' vel ,,Huta'' rozpoczął już swoją kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego.Startuje z 2 miejsca z listy postkomuny .Na pierwszym miejscu ,na liście naszego okręgu wyborczego postkomuna umieściła, pajaca kpiącego z naszego Ojca Świętego,kapusia TW,,Jerzego''.Chyba nikt kto nie był komuchem,kapusiem,ORMO-cem,SB-ki em ,milicjantem, lub kto czerpie korzyści materialne z tego iż jego najbliżsi jak dziadziuś czy tatuś zbudowali majątki na zdradzie i okradaniu Polski a teraz są spadkobiercami tego zakrwawionego majątku, na t ...
Dodano: 24.06.2011 20:39    Przez: ~anonim
Precz z komuną, donosicielami i płatnymi agentami !!! Nie dajcie się nabrać, nie wybierzcie do parlamentu europejskiego znów tego cwaniaka Siwca, czy nie daj Boże TW Edwarda - czyli miejscowego małego Kaziuka z Anielewa !!!
Dodano: 24.06.2011 21:34    Przez: ~też o Kaziukach
lubie wszystko-ale czy Dom Kultury nie potrafi wymyslić naszego polskiego jarmarku?? Jstem pełen szcunku dla Wilna i wilniuków,ale czy za wszelką cenę musimy zawsze wprowadzać na swój teren jakies święta rodem z dalekich stron?Może by tak święto hanuka w niedzielę palmową? ale jak to Polacy-papuga narodów. a dom kultury jakos nie potrafi zorganizować np.nocy swietojańskie j -tacy swiatowi i poprawni politycznie? ale cóż, POP-kultura to kultura przez małe"k"
Dodano: 24.06.2011 23:36    Przez: ~ka-ziutek
masz rację,100% racji.tacy to my PO-stępowi i światowi tylko,że inni nas i nasze tradycje mają w d...
Dodano: 24.06.2011 09:54    Przez: ~ginek
a dlaczego wileńskie a nie anielewskie kaziuki? dla zmyłki?
Dodano: 24.06.2011 09:49    Przez: ~wryjkomuszy
nasi okoliczni twórcy wystawiali swoje rękodzieła. Uważam imprezę za udaną, zainteresowanie duże, ludzi mnóstwo, sympatyczna atmosfera a stroiki wielkanocne, malowane jajka i palmy - piękne
Dodano: 24.06.2011 10:00    Przez: ~Olala

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.